Przebudowana oczyszczalnia – pożytek dla ludzi i środowiska

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Tylko 95% mieszkańców miast i zaledwie 47% mieszkańców wsi odprowadza nieczystości do oczyszczalni ścieków. Daleko nam do unijnej średniej. Co gorsza, każdego roku 100 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków odprowadzane jest do polskich rzek. Potrzeba szybkiego ratunku dla naszych wód.

Oczyszczalnia ścieków w Prószkowie do niedawna dysponowała tylko jednym zbiornikiem SBR (sekwencyjny reaktor biologiczny). Wydajność oczyszczalni była zbyt mała, aby podłączyć do systemu kanalizacji nowe domy.

Dzięki zakończonej jesienią inwestycji powstały trzy bioreaktory, które mogą pracować zamiennie. Cały proces technologiczny jest zdalnie monitorowany i sterowany.

Przebudowano punkt zlewny ścieków oraz wyposażono oczyszczalnię w nowy stopień ich mechanicznego oczyszczania. Powstał zbiornik do przyjmowania nadmiarowych ścieków i awaryjnego zrzutu z bioreaktora oraz punkt wspomagający proces oczyszczania. Rozbudowano także punkt odwadniania osadu ściekowego oraz zmodernizowano punkt pomiarowy odprowadzanych ścieków.

Ciekawostką jest, że przebudowa odbywała się w starej strukturze instalacji. Wymagało to specjalnego planu. W efekcie oczyszczalnia z zewnątrz pozostaje taka sama, ale jej działanie i wydajność zmieniły się diametralnie.

Ta ważna inwestycja została zrealizowana m.in. dzięki finansowaniu udzielonemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Przebudowana oczyszczalnia – pożytek dla ludzi i środowiska

Czy rzeki w Polsce są czyste?

Każdego roku do polskich rzek odprowadzane jest 100 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. Wyniki monitoringu wód powierzchniowych prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują, że 99 procent polskich rzek jest w złym stanie.

Występują w nich wszystkie rodzaje zanieczyszczeń od metali ciężkich, przez zanieczyszczenia mikrobiologiczne, substancje toksyczne, po mikroplastik, a nawet farmaceutyki. Nasze wody są też w złym stanie biologicznym – nie są dobrym miejscem dla rozwoju naturalnego życia wodnego.

Kiedy pod koniec 2021 roku Wody Polskie razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska rozpoczęły kontrole czystości wód, zidentyfikowano ponad 20 tys. wylotów do rzek, z czego 7 tys. z nich było nielegalnych (nie miały pozwoleń wodno-prawnych lub nie zidentyfikowano właściciela).

Dlatego rozbudowa kanalizacji i modernizacje oczyszczalni mają podstawowe znaczenie nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale także dla jakości wód.

Sieci kanalizacyjne w polskich wsiach i miastach

Obecnie do sieci kanalizacyjnej przyłączonych jest ponad 3,8 mln budynków mieszkalnych, a sieć kanalizacji liczy ponad 177 tys. km. To ciągle mało. Nadal ponad 2,4 mln budynków korzysta z popularnych szamb, których część nie spełnia norm sanitarnych.

Według GUS w 2022 r. 95% mieszkańców miast i zaledwie 47% mieszkańców wsi odprowadzało nieczystości do oczyszczalni ścieków. To wynik znacznie poniżej unijnej średniej.

Z roku na rok długość sieci na terenach wiejskich rośnie. Według danych GUS najszybciej sieci kanalizacyjne rosły w województwach: świętokrzyskim – o 3,7%, podkarpackim – o 3,2% oraz lubelskim – o 3,0%, najwolniej zaś w warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Największe zagęszczenie sieci kanalizacyjnej na koniec 2022 r. miały województwa śląskie i małopolskie, a najmniejsze: podlaskie i lubelskie. Na koniec 2022 r. długość sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o 4,1 tys. km. Nadal jednak ponad 60 proc. gospodarstw wiejskich i przeszło 1/5 budynków mieszkalnych w miastach nie jest podłączonych do sieci.

Nie wszędzie zasadne jest budowanie sieci kanalizacyjnej z uwagi na bardzo duże rozproszenie zabudowy. Dlatego oczyszczalnie muszą być przygotowane także do odbioru ścieków z szamb. To wszystko pokazuje jak ważne są inwestycje takie jak przebudowa prószkowskiej oczyszczalni.

Modernizacja oczyszczalni ścieków była w Prószkowie bardzo potrzebną inwestycją. Dzięki niej możemy przyłączać do kanalizacji kolejne domy i gospodarstwa. Ważne jest też to, że poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe i ekologiczne - mówi Gerard Cebula prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Misją BGK jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, a to oznacza m.in. tworzenie lepszych warunków życia dla społeczności lokalnych. Dostęp do kanalizacji to jeden z wyznaczników standardu cywilizacyjnego, ale też podstawowy element bezpieczeństwa ekologicznego. Dlatego jako polski bank rozwoju wspieramy samorządy w finansowaniu tego typu inwestycji – mówi dyrektor Regionu Opolskiego BGK Henryk Griner.

Jak działa BGK?

BGK to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Na co dzień wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Czym się zajmuje? Realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

Model biznesowy BGK skupia się na 8 obszarach: spójność społeczna i terytorialna; infrastruktura, transport i logistyka; rozwój przemysłu, przedsiębiorczości; mieszkalnictwo; ochrona zdrowia; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś BGK jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z sektorem publicznym, biznesem, i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze kraju oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska