Radni zdecydowali. W Oleśnie będzie rondo Niepodległości. Święta Anna musi poczekać

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Otwarcie największego ronda w gminie Olesno, zbudowanego w  ciągu drogi wojewódzkiej nr 494. Jest to fragment miniobwodnicy, która pozwala kierowcom tirów ominąć miasto.
Otwarcie największego ronda w gminie Olesno, zbudowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 494. Jest to fragment miniobwodnicy, która pozwala kierowcom tirów ominąć miasto. fot. ZDW Opole
W Oleśnie na razie nie będzie ronda świętej Anny. Radni z burmistrzem odrzucili propozycję mieszkańców Świercza i nazwali skrzyżowanie Rondem Niepodległości.

Rondo powstał na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej, Wygodzkiej i Studnitza. Ma pięć wlotów i jest częścią miniobwodnicy oleskiej, prowadzącej do strefy ekonomicznej. To największe rondo w mieście.

Mieszkańcy Świercza wysłali wniosek do gminy o nadanie mu nazwy świętej Anny. To patronka najsłynniejszego zabytku Olesna - XVI-wiecznego drewnianego kościoła nazywanego „oleską różą zaklętą w drewno”.

Radni wraz z burmistrzem odrzucili jednak ten wniosek.

Burmistrz Sylwester Lewicki wysłał odpowiedź sołtysce Klaudii Pawełczyk-Zając.

Budowa ronda w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę była okazją do pokazania, jak ważne są dla nas takie wartości, jak niepodległość i suwerenność - wyjaśnia Sylwester Lewicki.

Burmistrz zwrócił uwagę jeszcze na jedną rzecz: - Rondo znajduje się w znacznej odległości od kościoła św. Anny i ta nazwa mogłaby być myląca dla osób spoza naszej gminy.

Oprócz mieszkańców Świercza swoje wnioski złożyły też:

  • Stowarzyszenie Rodło,
  • szczep harcerski Feniks
  • Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Proponowali oni nazwy: Rondo 100-lecia Niepodległości i Rondo Niepodległości.

Za przyjęciem tej ostatniej nazwy - "Rondo Niepodległości" - zagłosowało 12 radnych, wstrzymał się tylko Łukasz Czołkos, radny ze Świercza.

Pragniemy uczcić fakt, że rondo zostało zbudowane w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - odczytał uzasadnienie wiceprzewodniczący rady miejskiej Andrzej Kochański. – Nazwa ta symbolizuje pamięć o ofiarach i nieustępliwość w dążeniu do wyzwolenia spod naborów. Odnosi się także do upamiętnienia powstań śląskich, których 100 rocznica przypada w tym roku.

- Budowa obwodnicy Olesna przewiduje węzeł drogowy i rondo nieopodal kościoła św. Anny. Nazwanie ronda jej imieniem będzie uhonorowaniem naszej patronki, a także doskonałą informacją turystyczną dla podróżnych - zapowiada Sylwester Lewicki.

Nowe ronda w Oleśnie:

Olesno ma Rondo Solidarności Polsko-Węgierskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska