Remont pałacu w Trzebinie. Gmina szuka wykonawcy

Krzysztof Strauchmann [email protected]
Remont pałacu w Trzebinie dofinansuje marszałek. (fot. sxc)
Remont pałacu w Trzebinie dofinansuje marszałek. (fot. sxc)
Do czerwca 2010 gmina wyremontuje najlepiej zachowaną część dawnego zespołu pałacowego. Marszałek dokłada do tego 724 tysiące.

Pałac w Trzebinie przetrwał wojnę bez żadnych uszkodzeń, bo we wsi nie było walk - pokazuje Tadeusz Kucharski, miłośnik historii i krajoznawca z Trzebiny - Dewastacja zaczęła się po wojnie, kiedy gospodarzem terenu została spółdzielnia rolnicza.

Zobacz: Brzeg> Firma CTB Invest pozostawiła pałac na pastwę losu

Pozostałości dawnego parku, wzgórek kryjący ruiny pałacu, resztki obronnego muru i warowny budynek bramy mają bardzo ciekawą historię. W XVI i XVII wieku dobra należały do polskiej rodziny Kotulińskich. W XIX wieku właścicielem Trzebiny był marszałek pruski Blucher, znany jako pogromca Napoleona.

200 lat temu w parku odkryto studnię z wodą zawierającą żelazo. Na polecenie Bluchera w Trzebiny uruchomiono pierwsze na terenie dzisiejszej Opolszczyzny uzdrowisko. Zakład leczniczy przetrwał do 1945 roku.

Po wojnie wszystko popadło w ruinę i zapomnienie

Gmina, która jest właścicielem zabytkowych nieruchomości, od kilku lat szykowała się do przeprowadzenia prac konserwatorskich. Dopiero niedawno udało się jednak zdobyć większe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zobacz: Zarmen: Odbudowa Kopic nie ma sensu

- Podpisaliśmy z urzędem marszałkowskim umowę - mówi Maciej Rudzki z Urzędu Gminy w Lubrzy - Marszałek dofinansuje 85 procent kosztów prac, maksymalnie kwotą 724 tys. zł. Remont ma się zakończy ć do 31 maja przyszłego roku.

Gmina ogłosiła przetarg i szuka wykonawcy

Na razie wyremontowany zostanie XVII wieczny budynek starej bramy wjazdowej. W odbudowanym wnętrzu powstanie izba regionalna.

Renowacji będzie też poddany fragment zamkowego muru obronnego, kapliczka i barokowa figura św. Jana Nepomucena. Dalsze plany zabezpieczenia dworu czy źródła wody mineralnej są na razie bardzo ogólne.

Pod lupą

W 2006 roku dr Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej przeprowadził badania architektoniczne ruin dworu. Ustalił, że pierwszy budynek powstał tu jeszcze w średniowieczu, w połowie XV wieku. Był to czworoboczny duży dwór otoczony obronnym murem. W XVII wieku przebudowano go na pałac.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska