Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. Wynik przetargu oprotestowany, inwestycja może być opóźniona

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. Większość prac ma być prowadzona w południowo-zachodniej części zbiornika, w rejonie dawnej cementowni.
Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. Większość prac ma być prowadzona w południowo-zachodniej części zbiornika, w rejonie dawnej cementowni. Piotr Guzik
Wczesną wiosną ratusz wybrał zwycięzcę przetargu na rewitalizację kamionki Piast w Opolu. Od tego wyniku odwoływali się inni uczestnicy konkursu.

W przetargu na rewitalizację Piasta uczestniczyły trzy firmy. Najtańszą ofertę przedstawiło przedsiębiorstwo Best-Obepel z Opola - 7,7 mln zł. Do tego dochodziły propozycje firm Wasbud z Grodkowa (ponad 10,1 mln zł) oraz Polbau z Opola (blisko 10,4 mln zł). Wartość wszystkich propozycji była niższa od szacunków ratusza, opiewających na ponad 12 mln zł.

Na początku marca ratusz poinformował, że zwycięzcą przetargu została firma Best-Obepel. Do tej pory nie doszło jednak do podpisania umowy. Powodem było oprotestowanie tej decyzji przez pozostałych uczestników konkursu.

- Procedura odwoławcza jest już za nami, a wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Wynik przetargu nie uległ zmianie, wygrała go firma Best Obepel. W najbliższych dniach planowane jest podpisanie umowy – informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.

Nie oznacza to jednak, że wkrótce rozpoczną się tam prace. Inwestycja ma formułę "zaprojektuj i zbuduj". Najpierw firma musi przygotować dokumentację, dopiero potem możliwe będzie rozpoczęcie prac. To planowane było na koniec lata, ale w racji późniejszego od założeń terminu podpisania samej umowy, roboty na terenie kamionki Piasto mogą się rozpocząć późniejszą jesienią. Wszystko zależy od tego, jak długo potrwają prace projektowe.

Większość prac prowadzona ma być w południowo-zachodniej części zbiornika, w rejonie pozostałości po zabudowaniach cementowni. Tam, gdzie są reszki hali, ma powstać parking. Sterty gruzu i śmieci zalegające w okolicy mają być uprzątnięte. Planowane są też wycinki zieleni kolidującej z inwestycją oraz będącej w złym stanie i stwarzającej zagrożenie.

W tej części kamionki Piast ma też powstać spory teren rekreacyjny, z placami zabaw i siłowniami plenerowymi. Początkowo miały tam też być dwa boiska do siatkówki plażowej, ale ratusz postanowił je zastąpić oświetlonym boiskiem do piłki nożnej.

O przyczyny tej zmiany opolanie pytali prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Wskazywali, że boisk do piłki nożnej w Opolu jest wiele, za to takiej infrastruktury brakuje. Prezydent odpowiadał, że boiska do siatkówki mogłyby służyć rekreacji tylko pięć-sześć tygodni w roku, zaś obiekt piłkarski może być wykorzystywany praktycznie przez cały rok, niezależnie od aury.

W ramach inwestycji powstanie tam też wybieg dla psów. W pobliży będzie też stanica dla płetwonurków. Wokół całego zbiornika powstać mają też utwardzone i oświetlone ciągi spacerowe i rowerowe, mające prowadzić do szeregu platform i punktów widokowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska