Rusza termomodernizacja Muzeum Czynu Powstańczego. Ekspozycja historyczna jest zamknięta

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dom Polski z zabytkową mozaiką Ryszarda Kowala.
Dom Polski z zabytkową mozaiką Ryszarda Kowala. Michał Grocholski
Prawie 5 mln zł będzie kosztować rozpoczęta właśnie termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Z tego powodu wystawa historyczna jest zamknięta dla zwiedzających, ale za to na wystawie przyrodniczej pojawi się wyjątkowy eksponat mierzący ponad 2 metry.

Muzeum Śląska Opolskiego podpisało umowę - z wyłonioną w drodze przetargu - opolską firmą na termomodernizację budynków muzeum w Górze św. Anny. To początek dużej inwestycji, która zaplanowana jest na najbliższe lata.

- W Muzeum Czynu Powstańczego zostaną wykonane prace, których celem będzie przywrócenie historycznego charakteru Domu Polskiego oraz dostosowanie tego budynku oraz głównej sali wystawienniczej do współczesnych standardów oszczędności energetycznej. Stąd przeprowadzona zostanie termomodernizacja tych dwóch obiektów muzeum wraz z przebudową systemu grzewczego, systemu wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia. Dodatkowo zostanie poddana konserwacji mozaika Ryszarda Kowala – mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Koszt prac wyniesie prawie 5 milionów zł. Remont ma się zakończyć do końca czerwca przyszłego roku.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła przypomina, że to dopiero początek wielkiej inwestycji, którą zapowiedziano w ubiegłym roku.

– Już podczas obchodów stulecia III Powstania Śląskiego zadeklarowaliśmy, jako zarząd województwa, że chcemy pozostawić trwałą pamiątkę po tych obchodach. Będzie nią nowa jakość na Górze Świętej Anny, czyli nowy budynek Muzeum Czynu Powstańczego, a właściwie cały kompleks Krainy Góry Świętej Anny – mówi marszałek.

W związku z rozpoczęciem robót budowlanych stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone i przeniesione do magazynów.

Dla zwiedzających czynne pozostały wystawy przyrodnicze:

  • „Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska”
  • „Ważki Opolszczyzny – od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej”

- W ramach rekompensaty za zamkniętą wystawę historyczną przygotowaliśmy dla zwiedzających niespodziankę. Do ekspozycji „Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska” dołączył nowy eksponat, którego wysokość wynosi aż 215 cm! Zapraszamy serdecznie do odwiedzania muzeum, zwłaszcza że cena biletu z powodu wyłączenia kilku wystaw została obniżona do symbolicznej złotówki – zachęca Piotr Zabłocki, kierownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska