RyanAir zmienia 1 listopada 2018 roku zasady przewozu bagażu podręcznego. Pasażer będzie mógł wnieść na pokład RyanAir tylko mały bagaż podręczny. Za duży bagaż podręczny - do tej pory darmowy - po 1.11.2018 trzeba będzie zapłacić i trafi on do luku bagażowego. Duży podręczny zabierzemy do samolotu RyanAir tylko po wykupieniu pierwszeństwa wejścia na pokład.

Obecnie pasażer lecący Ryanairem może zabrać dwie sztuki bagażu podręcznego:

  • duży (o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kilogramów)
  • mały (np. torba z laptopem o wymiarach 35x20x20 cm).

Na pokład samolotu za darmo pasażer Ryanaira można wnieść jednak tylko mały bagaż podręczny. Duży bagaż podręczny trafia do luku bagażowego (pasażer oddaje go przy samolocie).

Jak wyjaśnia Ryanair - w ten sposób na pokład trzeba było załadować średnio 120 walizek, co powodowało opóźnienia samolotów.

Duży bagaż podręczny na pokład samolotu Ryanair mogli zabrać jedynie pasażerowie z biletami w droższych taryfach - Plus, Flexi Plus czy Family Plus albo z wykupionym priorytetowym wejściem na pokład samolotu.

Bagaż podręczny w Ryanair od 1 listopada 2018. Jakie zmiany?

1 listopada 2018 roku Ryanair zmienia zasady przewozu bagażu podręcznego. Dotyczy to również pasażerów, którzy kupili już bilet na lot po tej dacie.

Jeśli pasażer będzie chciał zabrać duży bagaż podręczny na pokład samolotu, będzie musiał:

  • opłacić opcję premium (droższa taryfa)
  • wykupić priorytetowy boarding, może to zrobić maksymalnie 95 pasażerów (6 euro przy rezerwacji biletu, 8 euro przy dokupieniu usługi w późniejszym terminie)
  • nadać duży bagaż podręczny (10 kg) za dodatkową opłatą (8 euro przy rezerwacji biletu, 10 euro przy dokupieniu usługi w późniejszym terminie).

1 listopada 2018 zmienią się też wymiary bagażów podręcznych w Ryanair

  • mały bagaż podręczny Ryanair - 40x20x25 cm (dotychczas 35x20x20 cm)

Pasażer z już kupionym biletem, który nie będzie chciał dopłacić, może anulować bezpłatnie swoją rezerwację i odzyskać pełną cenę biletu.

Jeśli po 1 listopada 2018 roku pasażer dotrze z dużym bagażem podręcznym do bramki i nie spełni nowych warunków, wtedy będzie musiał zapłacić 25 euro, a jego bagaż trafi do luku bagażowego.

Od listopada zmieniamy zasady dotyczące bagażu podręcznego, aby wyeliminować opóźnienia lotów i przyspieszyć boarding - wyjaśnia Kenny Jacobs z Ryanair. - Nie wpłynie to negatywnie na 60% klientów i spodziewamy się, że pozostałe 40% zdecyduje się na zakup priorytetowego wejścia na pokład lub zapłaty za bagaż albo zdecyduje się na podróż z jedną (darmową) małą torbą"

Wizz Air też zmienia zasady przewozu bagażu podręcznego

24 sierpnia zmiany w zasadach przewozu bagażu podręcznego ogłosił także Wizz Air.

Co zmieni się w zasadach przewozu bagażu podręcznego na pokładach samolotów węgierskiej linii Wizz Air?

Czytaj więcej w artykule Wizz Air też zmienia zasady przewozu bagażu podręcznego. Zmiany wchodzą w życie natychmiast

ZOBACZ TAKŻE: Odszkodowanie za odwołany lot albo opóźniony lot. Jakie prawa ma pasażer, jak napisać wniosek o odszkodowanie do linii lotniczej?