Ryś uratowany przez leśników wróci do natury

Materiał informacyjny Lasy Państwowe
Ryś, który w połowie września trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku ma się coraz lepiej. Dzięki pomocy leśników zwierzęciem zaopiekowali się weterynarze. Jego stan zdrowia poprawia się na tyle szybko, że ma szansę na powrót do natury przed końcem roku.

Największy w Polsce dziki kot jest pacjentem „leśnego szpitala”, czyli Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Zwierzę było bardzo osłabione, skrajnie wychudzone. Prawdopodobnie uległo ciężkiemu zatruciu. Leśnicy, którzy podjęli się opieki nad tym rzadkim drapieżnikiem bardzo ostrożnie wypowiadali się o szansach powrotu rysia do zdrowia. Już po pierwszych dwóch tygodniach spędzonych w ośrodku prognozy były nieco bardziej optymistyczne. Ryś z każdym dniem nabierał sił. Przyjmował pokarm. W jego menu były takie specjały jak serca kurcząt i podroby z jelenia – relacjonowali opiekunowie z Napromka. Leśnicy wierzą, że w ciągu kilku tygodni ryś wróci do swojego naturalnego środowiska.

Ryś objęty jest ochroną gatunkową zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. W Polsce ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia (NT).

Rysie to największe drapieżniki z rodziny kotowatych występujące w Polsce. Mają duże wymagania przestrzenne, poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.

Od połowy XX w. populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 r. populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach.

Czy wiesz że:

  1. Ryś objęty jest całoroczną ochroną;
  2. Długość ciała rysia dochodzi do 1,5 m, waga do 20 kg;
  3. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km;
  4. Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą;
  5. Zdobycz (najczęściej sarny i jelenie) starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką. Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.

Ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.

Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże. Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.

Nadleśnictwo Olsztynek przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ryś uratowany przez leśników wróci do natury - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska