Separation Technologies zbuduje zakład w Kędzierzynie-Koźlu

Tomasz Kapica
Tak zwane Pole Południowe to 77-hektarowa działka położona za kombinatem chemicznym Blachownia.
Tak zwane Pole Południowe to 77-hektarowa działka położona za kombinatem chemicznym Blachownia. archiwum
Po blisko 10 latach na terenie strefy ekonomicznej w Kędzierzynie-Koźlu pojawił się wreszcie inwestor. Zbuduje zakład do przeróbki popiołów, a władze miasta liczą, że za nim pojawią się kolejne firmy.

Tak zwane Pole Południowe to 77-hektarowa działka położona za kombinatem chemicznym Blachownia. W latach 70. miała tu powstać rafineria, ale plany porzucono ze względu na brak pieniędzy.10 lat temu tereny weszły w skład Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego (KKPP), a ten miał skutecznie ściągać tam inwestorów. Udało się to jednak dopiero teraz.

Władze Kędzierzyna-Koźla podpisały list intencyjny z funduszem Advantum Investments, reprezentującą firmę Separation Technologies. Ta zbuduje tam zakład przetwarzania popiołów z elektrociepłowni. - Produkt będzie sprzedawany do cementowni - tłumaczy Jarosław Stefańczyk, prezes Advantum Investments. - Szacujemy, że przy tej inwestycji pracę może znaleźć do 50 osób.

Zakład powstanie do końca przyszłego roku. Prezydent Kędzierzyna-Koźla tłumaczy, że miastu bardzo na nim zależało. - Liczymy na efekt kuli śnieżnej - mówi Tomasz Wantuła. - Ten zakład będzie pierwszy, ale za nim pojawią się kolejne.Chcemy, żeby Pole Południowe stało się miejsce pracy dla setek mieszkańców naszego miasta.

77-hektarowa działka jest bardzo oddalona od zamieszkanych terenów. To z jednej strony zaleta, ale i wada, ponieważ nie kursuje tam miejska komunikacja. - Rozwiążemy ten problem i wyślemy tam tyle autobusów, ile będzie potrzeba - zapewnia prezydent Wantuła. - Zrobimy wszystko, aby mieszkańcy mieli jak dojechać do pracy.

Prezes KKPP Wiesław Skwarko, prezes KKPP zdradza, że w kolejce czeka następny inwestor. Nie chce jednak zdradzić jaki. - Troszkę cierpliwości - przekonuje.
Miasto ma 85 proc. udziałów w parku, pozostałe należą do chemicznych firm: ZAK (14 proc.) i Blachowni Holding (1 proc.).

Największa szansa na dużego inwestora pojawiła się rok temu, kiedy do Kędzierzyna-Koźla zapukali przedstawiciele firmy Apollo Tyres, producenta opon z Indii.

Niedługo potem prezydent Tomasz Wantuła posprzeczał się z byłym już starostą Arturem Widłakiem o sposób przekształcenia gruntów dla inwestora. Ten ostatecznie zrezygnował z tej lokalizacji. Nie wiadomo, czy powodem była kłótnia samorządowców, jednak lokalni przedsiębiorcy i wielu polityków nie miała wątpliwości, że obie strony zachowały się mało profesjonalnie.

Park jest objęty podstrefą Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska