Sieć internetowa oplata wiejskie świetlice

fot. Jarosław Staśkiewicz
Justyna Kula przygotowała w świetlicy prezentację na lekcję biologii.
Justyna Kula przygotowała w świetlicy prezentację na lekcję biologii. fot. Jarosław Staśkiewicz
Większość mieszkańców Pokoju nie ma szans na internet w domu, dlatego gmina postanowiła urządzić kawiarenki w każdej wsi.

Opinia

Opinia

Joanna Ptaszek, wicewójt Pokoju:
- Postawiliśmy na rozwój internetu, bo inaczej mieszkańcy zostaliby w tyle. Korzystamy z różnych fundacji, agencji i programów, np. z Odnowy Wsi. Wten sposób udało się zainstalować internet w Lubnowie, Zawiści, Fałkowicach i Dąbrówce Dolnej. W samym Pokoju są już cztery miejsca, gdzie bezpłatnie można skorzystać z dostępu do sieci. Ostatnio dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego, skąd dostaliśmy 45 tys. zł , świetlicę komputerową otrzymała Krogulna. I na tym na pewno nie poprzestaniemy.

Justyna Kula chodzi do gimnazjum i za zadanie dostała przygotowanie prezentacji na lekcję biologii. - W domu mam komputer, ale bez internetu. Bo w Pokoju za torami sieć już nie sięga - mówi z żalem uczennica. Dlatego przyszła do domu kultury i tu ściąga potrzebne informacje z internetu.

W podobnej sytuacji są tysiące mieszkańców z całej gminy Pokój.
- Zwykle nie ma warunków technicznych do pociągnięcia sieci do domów, dlatego robimy, co możemy, żeby dzieci i dorośli mogli korzystać z bezpłatnego publicznego internetu - mów Jan Zimoch, szef domu kultury.

Kilka sal zajmują komputery. Najnowsze to te z programu "Wioska internetowa". Na 10 stanowiskach, oprócz sprzętu, jest pełne oprogramowanie pozwalające m.in. na korzystanie z internetowych bezpłatnych kursów.
- Można nauczyć się pisania biznesplanu, podszkolić języki, poznać ABC przedsiębiorczości czy po prostu podstawy obsługi komputera - wymienia Piotr Rudak, opiekujący się salą komputerową. - Dorośli powoli się do tego przekonują i mamy kilka osób, które regularnie korzystają z kursów.

Komputery po zakończeniu kilkumiesięcznego projektu przejdą na własność domu kultury. - Podobnie było ze sprzętem z Gminnego Centrum Informacji - przypomina dyrektor Zimoch. - Część komputerów wysłaliśmy do innych wiejskich świetlic, bo tu mamy ich sporo. W ten sposób skorzystał już Domaradz, a teraz przygotowujemy się do internetu w Ładzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska