Sieci handlowe w Polsce idą za przykładem Zachodu. Segregują odpady

Oprac. Edh
Sieci handlowe w Polsce idą za przykładem Zachodu. Segregują odpadyW 2012 r. w sklepach i centrach dystrybucyjnych Biedronki w Polsce odzyskano i przekazano do recyklingu 122 tys. ton makulatury, 6,4 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych oraz 2,7 tys. ton opakowań z drewna .
Sieci handlowe w Polsce idą za przykładem Zachodu. Segregują odpadyW 2012 r. w sklepach i centrach dystrybucyjnych Biedronki w Polsce odzyskano i przekazano do recyklingu 122 tys. ton makulatury, 6,4 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych oraz 2,7 tys. ton opakowań z drewna . paweł stauffer/nto
W Niemczech na początku lat 90. recyklingowi poddawano 9% odpadków plastikowych. Do 1999 roku ten odsetek wzrósł do 60%. Polskie firmy idą tropem zachodnich i segregują odpady i recyklingują je.

„Jeszcze w 1993 r. u naszego zachodniego sąsiada recyklingowi było poddawanych 42% opakowań szklanych, zaś już w 1999 było to 75%. W przypadku makulatury nastąpił wzrost z 18% do 70%., zaś plastiku z 9% do 60%. Jak widać jest to dość znaczący wzrost ponownego wykorzystania surowców.

W ostatnich latach w Polsce również obserwujemy zwiększanie wydatków na ochronę środowiska i recykling. Poza oczywistym aspektem, jakim jest dbanie o nasze otoczenie i przyrodę, obserwujemy dynamiczny rozwój sektora zajmującego się utylizacją. - Dlatego już dzisiaj warto rozwijać tę gałąź gospodarki, aby w przyszłości uniknąć problemów, jakie obecnie mają Stany Zjednoczone z pozbywaniem się śmieci.– mówi Dariusz Mainka, kierownik sprzedaży urządzeń przemysłowych HSM Polska Sp. z o.o.

Recykling przynosi również wymierne korzyści finansowe, co możemy zaobserwować w Niemczech. Natomiast w Polsce jako przykład może posłużyć segment rynku, jakim jest skup papierowych opakowań. Zakładając w dużym przybliżeniu, że w Polsce zbiera się 1 mln ton papieru, oraz że zakłady papiernicze skupują go po około 200-300 zł za tonę, to można oszacować jego wartość na 200 do 300 mln zł w skali roku.

Do segregacji oraz bardziej ekologicznego podejścia do przetwarzania i utylizacji odpadów coraz częściej przekonują się duże sieci marketów spożywczych.

Przykładem może być sieć sklepów Biedronka. Każdy sklep będący w tej sieci ma obowiązek segregowania odpadów. Do recyklingu trafiają m.in. świetlówki, tonery, folia oraz makulatura. Specjalne pojemniki do segregacji odpadów stoją również w biurach sieci.

W 2012 r. w sklepach i centrach dystrybucyjnych odzyskano i przekazano do recyklingu 122 tys. ton makulatury, 6,4 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych oraz 2,7 tys. ton opakowań z drewna .

Sieć ściśle współpracuje z uprawnionymi jednostkami w zakresie odbioru odpadów żywnościowych. Jedyną formą zagospodarowania produktów przeterminowanych i nienadających się do sprzedaży jest przekazywanie ich wyspecjalizowanym firmom, także tym które dostarczają do sieci odpowiedni sprzęt wspomagający proces recyklingu.

- „W sklepach należących do sieci Biedronka wykorzystywane są belownice do makulatury i folii firmy HSM Polska. Dzięki użytkowaniu tych maszyn w naszych sklepach zmniejszana jest objętość odpadów, a tym samym niższa jest również liczba kursów samochodów przewożących te odpady. Ograniczone zostaje w ten sposób zużycie paliwa, a także emisja dwutlenku węgla do środowiska” – informuje zespół biura prasowego Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów Biedronka.

Dzięki nowoczesnym prasom stosowanym w recyklingu możemy pozbywać się nieprawidłowo napełnionych lub przeterminowanych produktów w opakowaniach jednorazowych, eliminując ryzyko skażenia środowiska lub wód gruntowych. Pełne puszki i butelki PET są nakłuwane, prasowane, a ich zawartość trafia do specjalnie przygotowanych zbiorników (wanien zbiorczych). Odciśnięte płyny mogą być przeznaczone do zastosowania w biogazowni.

Puszki stanowią dodatkowy materiał do wykorzystania w ramach przerobu hutniczego. Natomiast zmiażdżone i sprasowane opakowania miękkie można wykorzystać jako dodatek do nowych produktów włókienniczych lub do ponownej produkcji opakowań. Odpadki nienadające się do użycia można usunąć termicznie w spalarniach śmieci.

– „Warto dodać, że w Polsce spala się tylko 4,5 proc. śmieci. To dużo mniej niż w Niemczech, gdzie spalaniu ulega 22 proc. odpadów. Liderem w Europie nadal pozostaje Dania, która w ten sposób pozbywa się 54 proc. swoich śmieci”.  – dodaje Dariusz Mainka, kierownik sprzedaży urządzeń przemysłowych HSM Polska Sp. z o.o.

nowoczene urządzenia do recyklingu pozwalają na uzyskanie oszczędności. - Obecnie do prasowania surowców po segregacji wykorzystujemy belownicę VK 4812. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia, zmniejszyliśmy ilość pracowników do obsługi maszyny. Wcześniej korzystaliśmy z prasy trzykomorowej pionowej. W czasie zmiany trwającej 8 godzin 3 pracowników wykonywało w granicach od 12-14 bel. Teraz dzięki wykorzystaniu prasy, w ciągu godziny mamy sprasowane około 8-10 bel. Faktycznie wartości są oczywiście uzależnione od sposobu podawania surowca do przenośnika – komentuje Edward Skiba, prezes Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Rypinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska