Skarby z dziadkowej szuflady. Pamiątki z okresu I wojny światowej

DWPN
Johannes von Rapacki zginął już po dwóch miesiącach wojny.
Johannes von Rapacki zginął już po dwóch miesiącach wojny. DWPN
Unikatowe zdjęcia i ciekawe historie rodzinne związane z udziałem swych przodków w I wojnie światowej mieszkańcy Śląska przesyłają na apel Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Termin składania prac upływa 16 maja.

Piętnastoletni Szymon Florek napisał, że wie, że jego prapradziadek walczył na frontach I wojny światowej.

Zachowane zdjęcia rodzinne pozwalają sądzić, że wojenny los zaniósł tego artylerzystę do Malborka. Pamiątkami po nim są zrobione dla prababki pamiątki: pierścionek i bransoletka z części granatu i kawałka artyleryjskiej łuski.

Józef Drozdz zachował w pamięci i na zdjęciach swego dziadka ze strony mamy Emmanuela Bulla. Syn leśniczego w dobrach Donnersmarcków był saperem i we Francji budował drewniane przeprawy rzeczne. Wrócił z wojny z ranami głowy, ale dożył późnej starości ze złotym jubileuszem małżeństwa włącznie.

Takiego szczęścia nie miał podporucznik Johannes von Rapacki-Warnia. Urodzony w miejscowości Wojska niedaleko Zbrosławic, poległ po zaledwie dwóch miesiącach wojny (ze zdjęcia patrzy młody śmiały żołnierz w pickelhaubie).
W rodzinnej kronice siostra zapisała o nim, że był oficerem 55. regimentu piechoty i stacjonował w Detmold. Jego pasją było poznawanie języka rosyjskiego. Zginął i został pochowany niedaleko francuskiego Reims w wieku zaledwie 24 lat.

Podobnych historii napłynęło na razie do Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej kilkanaście.

- Ale telefonów z pytaniami było bardzo dużo, więc na pewno liczba zgłoszeń do konkursu przed 16 maja znacznie wzrośnie - cieszy się Natalia Kuczera, która zajmuje się konkursem w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Uczestnicy ze Śląska Opolskiego mogą historie i zdjęcia swoich rodzin oraz zreprodukowane pamiątki (jedna z uczestniczek dostarczyła nawet banknoty z epoki) przekazywać także do opolskiej części DWPN (Opole, 1 Maja 13/2).

Serdecznie zapraszamy do udziału. Cieszymy się z każdej wykonanej pracy. Po konkursie ma powstać z nich okolicznościowa publikacja. Wszystkie zostaną też zdigitalizowane i przesłane do Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Konkurs “Otwórz szufladę - I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku" DWPN i Konsulat Niemiec w Opolu ogłosiły z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Organizatorzy czekają na zdjęcia lub skany fotografii, pamiątek oraz listów, pamiętników, przedmiotów militarnych, rysunków, rzeźb itp.) najlepiej wraz z opisem obiektu nawiązującym do historii rodziny.

- Pamiątki z okresu I wojny światowej - mówi Rafał Bartek, dyrektor generalny DWPN - mają dla środowiska mniejszości tym większe znaczenie, że w naszych wioskach spotykamy trwałe ślady tamtej wojny - tablice poległych w kościołach lub pomniki w miejscowościach. Warto pokazać i upowszechnić także to, co zostało przez stulecie pieczołowicie przechowane i przekazane w naszych domach i rodzinach. Nadto ślady pierwszej wojny jednoczą Europę. Oglądane za granicą są podobne do tych, które znamy z naszych wiosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska