Skorzystaj z Funduszy Europejskich – sprawdź aktualne nabory

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Województwo opolskie w latach 2021-2027 otrzymało rekordową wysokość unijnych środków. Sprawdź w jakich obszarach aktualnie prowadzone są nabory w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
Skorzystaj z Funduszy Europejskich – sprawdź aktualne nabory

Kiedy?

Termin składania wniosków: 20 listopada do 20 grudnia 2023 r.

Kto?

• Administracja Publiczna
• Instytucje nauki i edukacji
• Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
• Przedsiębiorstwa
• Służby publiczne

Na co?

• Działania służące zachowaniu i odtworzeniu siedlisk przyrodniczych oraz populacji gatunków, w tym ochrona czynna (ochrona in situ oraz ex situ) i bierna, a także identyfikacja i zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (flory i fauny).
• Ochrona, regeneracja i zrównoważone wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo, w tym obszarów Natura 2000 obejmująca:
◦ planowanie i zarządzanie systemem obszarów chronionych, w tym opracowanie / aktualizację dokumentów strategicznych i planistycznych dla obszarów cennych przyrodniczo, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody,
◦ wdrożenie dokumentów strategicznych i planistycznych dla obszarów cennych przyrodniczo, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody,
◦ inwentaryzacje przyrodnicze
• Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury:
◦ bezpośrednio służącej celom ochrony bioróżnorodności wraz z niezbędnym zapleczem (np. zielone dachy i ściany, zielone przystanki, zazielenianie ulic i placów, żywopłoty, kwietne łąki miejskie, instalacje utrzymania zieleni na wodę opadową),
◦ poprzez inwestycje w zieloną infrastrukturę na obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime (np. korytarze ekologiczne, zadrzewienia, parki, tradycyjne sady).
• Rozwój różnorodności biologicznej w oparciu o gatunki rodzime poprzez tworzenie centrów ochrony bioróżnorodności, banków genowych, kolekcji zachowawczych zagrożonych gatunków.
• Ograniczenie antropopresji poprzez m.in. budowę i rozwój infrastruktury turystycznej w celu ukierunkowania ruchu turystycznego na terenie obszarów chronionych i cennych przyrodniczo.
• Kompleksowe działania na rzecz remediacji terenów zanieczyszczonych oraz rekultywacji terenów zdegradowanych, w tym likwidacja dzikich wysypisk, pod kątem celów przyrodniczych, społecznych oraz rozwoju zieleni miejskiej.
• Działania z zakresu edukacji, informacji, komunikacji, promocji i rozpowszechniania wiedzy dotyczącej ochrony przyrody i przyrodniczego potencjału regionu oraz różnorodności biologicznej, w tym rozwój infrastruktury miejsc edukacji ekologicznej (wyłącznie jako element większego projektu).

Skorzystaj z Funduszy Europejskich – sprawdź aktualne nabory

Kiedy?

Termin składania wniosków: 1-30 listopada 2023 r.

Kto?

• Administracja publiczna
• Instytucje ochrony zdrowia
• Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
• Przedsiębiorstwa
• Służby publiczne

Na co?

• Opieka długoterminowa w formie zdeinstytucjonalizowanej, w tym m.in.:
◦ usługi opiekuńcze i asystenckie, w tym dowożenie posiłków (jako element projektu),
◦ usługi w rodzinnym domu pomocy, o którym mowa w Ustawie o pomocy społecznej,
◦ usługi w ośrodkach wsparcia, o których mowa w Ustawie o pomocy społecznej,
o ile liczba miejsc całodobowego pobytu w tych ośrodkach nie jest większa niż 8,
◦ usługi w gospodarstwach opiekuńczych w formie pobytu dziennego lub całodobowego, o ile liczba miejsc pobytu całodobowego w tych gospodarstwach nie jest większa niż 8,
◦ wsparcie psychologiczne i wytchnieniowe dla opiekunów faktycznych,
◦ inne działania umożliwiające pozostanie grupy docelowej w społeczności lokalnej, jako element uzupełniający projektu, np. mieszkania adaptowalne, likwidowanie barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, zwiększenie dostępu do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego poprzez tworzenie wypożyczalni sprzętu, w tym szkolenia/doradztwo dotyczące nauki ich obsługi
i wykorzystania.
• Wdrożenie teleopieki – jako element projektu.
• Usługi dowozu dla osób o ograniczonej mobilności m.in. w celu zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych (door to door), jako element projektu.
• Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej, w tym w szczególności dla pracowników opieki długoterminowej.
• Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji placówek całodobowych, polegające na realizowaniu (w oparciu o posiadane zasoby) działań poza dotychczasowymi zadaniami, w tym m.in.:
◦ form wsparcia dziennego i środowiskowego oraz stacjonarnej opieki krótkoterminowej do 12 tyg. w roku (wyłącznie jako opieka wytchnieniowa),
◦ podnoszenia i zmiany kompetencji i kwalifikacji pracowników,
◦ wsparcia procesu usamodzielniania osób przebywających w placówkach całodobowych oraz działań zapobiegających umieszczaniu osób w placówkach całodobowych (asystentura osobista, kręgi wsparcia itp.).
• Budowanie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego do świadczenia usług społecznych i zdrowotnych – jako element projektu.
• Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu poprzez wzmacnianie świadomości
w zakresie konieczności oszczędnego korzystania z energii.

Skorzystaj z Funduszy Europejskich – sprawdź aktualne nabory

Kiedy?

Termin składania wniosków: 7-18 grudnia 2023 r.

Kto?

• Administracja publiczna
• Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
• Służby publiczne

Na co?

• Wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze poprzez usługi w ramach działań profilaktycznych, takie jak:
◦ asystentura rodzinna,
◦ rodziny wspierające,
◦ konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, w tym prawno-obywatelskie,
◦ terapia i mediacja,
◦ usługi dla rodzin z dziećmi, w tym usługi opiekuńcze i specjalistyczne, pomoc prawna, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego,
◦ organizowanie dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych grupami wsparcia lub grupami samopomocowymi.
• Wsparcie preadopcyjne (np. diagnostyczne, szkoleniowe, doradcze) i postadopcyjne (np. diagnostyczne, rehabilitacyjne, terapeutyczne psychologiczne).
• Wsparcie pieczy zastępczej, w tym wsparcie procesu deinstytucjonalizacji, poprzez m.in.:
◦ tworzenie rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego do 8 osób,
◦ usługi aktywnej integracji, w szczególności o charakterze społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej skierowane do osób będących w pieczy zastępczej,
◦ usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym skierowane do osób będących w pieczy zastępczej w wieku powyżej 15 roku życia, w tym podnoszenie kwalifikacji i kompetencji niezbędnych na rynku pracy,
◦ kształcenie kandydatów na osoby prowadzące rodziny zastępcze, kandydatów na osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz doskonalenie dyrektorów placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego i osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą w ramach działań prowadzących do tworzenia rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego,
◦ działania edukacyjno-informacyjne w zakresie propagowania idei pieczy zastępczej oraz promowania idei rodzicielstwa zastępczego (jako element wsparcia).
• Kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą, w tym poprzez:
◦ wsparcie opiekunów/ asystentów usamodzielniania,
◦ budowanie kręgów wsparcia,
◦ metodę „usamodzielniania na próbę” (polegającą na wsparciu osoby
w doświadczaniu samodzielnego życia poza pieczą zastępczą, z możliwością powrotu do pieczy, albo w sytuacji kryzysu albo żeby w bardziej dojrzały sposób budować plan na usamodzielnienie, może obejmować m.in. dofinansowanie najmu mieszkania, wsparcie związane z poszukiwaniem pracy, wsparcie opiekunów/asystentów usamodzielnienia).
• Usługi dla dzieci i młodzieży wymagających wsparcia, przebywających w rodzinach oraz w różnego rodzaju instytucjach całodobowych (z zastrzeżeniem braku finansowania dla samych placówek świadczących opiekę instytucjonalną).
• Usługi interwencji kryzysowej oraz w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie obejmujące m.in.:
◦ tworzenie i rozwój ośrodków interwencji kryzysowej i punktów interwencji kryzysowej,
◦ zapewnienie dostępu do usług dla osób w sytuacjach kryzysowych (w tym m.in. poradnictwo psychologiczne, poradnictwo socjalne, konsultacje
z terapeutą, psychoterapia, grupy wsparcia, konsultacje prawne, telefony zaufania, mieszkania interwencyjne).
• Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym grupy wsparcia, wsparcie rówieśnicze.
• Działania na rzecz zapewnienia osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprawy kompetencji w zakresie spędzania czasu wolnego i rekreacji oraz uczestnictwa w kulturze jako instrument kierowany głównie do dzieci oraz ich rodzin i opiekunów w celu wzmacniania więzi, realizowany jedynie jako element projektu dotyczącego włączenia społecznego:
◦ animacja kulturalna w środowisku lokalnym (np.: tematyczne pikniki integracyjne, warsztaty hobbystyczne),
◦ udział w formach proponowanych przez instytucje i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym z zakresu aktywizacji społeczno-kulturalnej tj. w świetlicach, domach kultury, bibliotekach, stowarzyszeniach oraz innych inicjatywach lokalnych,
◦ uczestnictwo w formach proponowanych przez instytucje kultury, rekreacji
i innych form spędzania czasu wolnego w regionie,
◦ alternatywne formy spędzania czasu wolnego (np.: zespoły pieśni, tańca, kluby sportowe, wolontariat).
• Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług społecznych.
• Budowanie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
• Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu poprzez wzmacnianie świadomości
w zakresie konieczności oszczędnego korzystania z energii.

Ogłoszenia o naborach wraz z obowiązującymi dokumentami znajdują się na stronie programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.

Po więcej informacji zapraszamy do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska