SPP w Opolu rozdziela dotacje na zakładanie działalności gospodarczej

Edyta Hanszke
Jakub Czyczyło, prezes SPP.
Jakub Czyczyło, prezes SPP. archiwum firmy
Rozmowa z Jakubem Czyczyłą, prezesem Stowarzyszenia “Promocja Przedsiębiorczości ” w Opolu na temat realizowanych obecnie projektów unijnych i działalności SPP.

Startujecie z dwoma nowymi projektami. Jeden jest dedykowany przedsiębiorcom, którzy chcą być bardziej innowacyjni, drugi osobom, które chcą zostać przedsiębiorcami...
Dwadzieścia przedsiębiorstw z Opolszczyzny może za naszym pośrednictwem wziąć udział w projekcie pn. “Innowacje 4D – multudyscyplinarne wsparcie dla opolskich firm”. Połowa z nich powinna być związana z branżą ekoenergetyczną i zielonych technologii. Realizację projektu rozpoczęliśmy w tym miesiącu w partnerstwie z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu. Naszą rolą będzie znalezienie dla przedsiębiorców naukowców, którzy trafią na półroczne staże do firm i dokonają analizy ich potencjału innowacyjnego. Potem przedstawiciele firm odbędą staże na uczelniach lub jednostkach naukowych. Na koniec przygotowana zostanie propozycja wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w uczestniczących w projekcie firmach. Przedstawiciele firm mogą też liczyć na bezpłatne szkolenia z zakresu innowacji produktowej, procesowej, marketingowej i organizacyjnej. Szkolenie z każdej tematyki będzie trwało 4 dni po 8 godzin. W sumie w projekcie weźmie udział 40 osób. Będą oni podzieleni na 5 zespołów (po 4 naukowców i 4 pracowników przedsiębiorstw).

Jak będzie wyglądała organizacja staży?
20 pracowników naukowych w pięciu zespołach przez 6 miesięcy będzie odbywać staż w 20 przedsiębiorstwach, średnio przez 1,5 miesiąca w każdej firmie. Po zakończeniu tych staży 20 pracowników przedsiębiorstw będzie odbywać dwumiesięczne staże na uczelniach.

Kto może zgłaszać się do tego projektu?
Zapraszamy przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić zmiany w swojej organizacji i ocenić jej potencjał innowacyjny, ale także tandemy naukowców i przedsiębiorców, którzy już współpracują ze sobą i chcą wziąć udział w projekcie. Jego celem jest zacieśnienie współpracy między jednostkami sektora B+R a przedsiębiorstwami MMSP oraz zwiększenie wdrażania innowacyjnych rozwiązań przez szkolenia i staże. Projekt potrwa do czerwca przyszłego roku.  

W realizacji projektu z zakresu przyznawania dotacji na zakładanie działalności gospodarczych macie już doświadczenie?
W ubiegłych latach realizowaliśmy analogiczny projekt “Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości”. W ostatniej edycji “Opolskiej Kuźni Przedsiębiorczości 2” sprawnie rozdzieliśmy 34 dotacje na różnorodną działalność. Sądzę, że to był istotny powód, dla którego dostaliśmy jeszcze większą pulę na trzecią edycję tego projektu. Czeka nas nie lada wyzwanie, bo teraz przyznamy 60 dotacji w wysokości do 40 tys. na osobę lub do 20 tysięcy zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Udzielimy im także tzw. wsparcia pomostowego (do 1 tysiąca zł miesięcznie przez pół roku). Na początek do projektu przyjętych zostanie 85 kandydatów, spośród których wyłonimy autorów najlepszych 60 biznesplanów.

Dla kogo jest przeznaczony ten projekt?
Zapraszamy osoby w wieku od 18 do 30 lat lub po 50 roku życia, a także mieszkańców terenów wiejskich. Oferujemy im doradztwo i szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia firm przez osoby fizyczne, rachunkowości i finansów, prawa pracy, czy tworzenia biznesplanu.

Realizacja projektów unijnych to niejedyne działanie Stwowarzyszenia. Czym jeszcze się zajmujecie?
Jesteśmy pozarządową organizacją non-profit, działającą od 1992 roku na rzecz łagodzenia skutków bezrobocia i jego przeciwdziałaniu m.in. poprzez tworzenie i funkcjonowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.  Jednym z naszych obszarów działań jest inkubacja przedsiębiorców. Obecnie mamy kilka lokalizacji  w Opolu, w których oferujemy wynajem pomieszczeń dla m. in. nowowpowstających firm. Obecnie mamy niemal pełne obłożenie i ponad 50 przedsiębiorców w naszych lokalach.

Biedronka wycofuje jaja z chowu klatkowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.