Targi nto - nowe

Stary Paczków na liście zabytkowych wsi Opolskiego?

Archiwum
Analiza objęła swoim badaniem aż 106 opolskich wsi, najwyżej oceniając walory przestrzenne tylko kilku: Złotogłowic i Starego Paczkowa (powiat nyski), Jemielnicy (powiat strzelecki) oraz Zakrzowia Turawskiego i Ligoty Turawskiej (powiat opolski).
Analiza objęła swoim badaniem aż 106 opolskich wsi, najwyżej oceniając walory przestrzenne tylko kilku: Złotogłowic i Starego Paczkowa (powiat nyski), Jemielnicy (powiat strzelecki) oraz Zakrzowia Turawskiego i Ligoty Turawskiej (powiat opolski). Archiwum
Trzy miesiące temu Paczków otrzymał status "Pomnika historii", a teraz starszy, choć nieco mniejszy "brat" naszego miasta - Stary Paczków - może zostać pierwszym na Opolszczyźnie parkiem kulturowym i ma szansę trafić na listę najcenniejszych opolskich wsi.

- To z pewnością powód do dumy, ale też niezła lekcja dla nas wszystkich. Myślę, że wielu mieszkańców Starego Paczkowa spojrzy teraz na swoją miejscowość z zupełnie innej perspektywy, doceniając zabytkowy charakter tej wsi - dodaje Piotr Stachura z Urzędu Miasta w Paczkowie.

A wszystko to za sprawą wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego, a konkretniej powołanego przez niego zespołu do spraw zachowania dziedzictwa kulturowego wsi i ochrony wiejskiego krajobrazu Opolszczyzny. Po przeprowadzeniu badań, a następnie analizy wszystkich opolskich wsi zespół stwierdził, iż właśnie Stary Paczków jest jednym z najcenniejszych przykładów wiejskiej zabudowy w województwie.
Miejscowość położona tuż przed wjazdem do samego Paczkowa jest typową "ulicówką", czyli wsią położoną wzdłuż jednego traktu, o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, wyglądem przypominającą nieco miejską ulicę. Na fragmentach głównego traktu wioski doskonale zachowała się zabytkowa kostka brukowa.

To jednak nie wszystkie argumenty stawiające Stary Paczków ponad innymi wsiami. Kolejnym powodem, dla którego warto uznać go za najcenniejszą wieś Opolszczyzny, jest urokliwy, XV-wieczny kościół ze swoją ciekawą historią. Wiele wskazuje bowiem na to, że autorem ołtarza w kościele w Starym Paczkowie jest sam Wit Stwosz. Niektórzy twierdzą nawet, że ów ołtarz jest niemal wierną kopią swego odpowiednika w Bazylice Krakowskiej.

Jak informuje Stachura, na prawną ochronę, a przy tym również zainteresowanie zasługuje także znajdujący przy świątyni wiekowy dąb, który wkrótce znajdzie się na liście pomników przyrody.

- Jak widać niepozorna na pierwszy rzut oka wioska może okazać się miejscowością z ciekawymi zabytkami i interesującą historią. Cudze chwalicie, swego nie znacie - dodaje pan Piotr.

Ostateczna decyzja co do formy ochrony konserwatorskiej Starego Paczkowa jeszcze nie zapadła. Póki co zespół do spraw dziedzictwa spotkał się z mieszkańcami wsi, by przedstawić im studium konserwatorskie i wszelkie opracowania z przykładami niewłaściwych modernizacji, wskazówkami w jaki sposób zadbać o ochronę zabytkowych części wsi, poszczególnych budynków i ich otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska