Statystyki Kościoła katolickiego w Polsce za rok 2021. W diecezji opolskiej spadła liczba uczniów na lekcjach religii

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Jak wygląda diecezja opolska w świetle badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego? W galerii publikujemy mapy pochodzące z najnowszego opracowania i - dla porównania - wcześniejsze statystki.
Jak wygląda diecezja opolska w świetle badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego? W galerii publikujemy mapy pochodzące z najnowszego opracowania i - dla porównania - wcześniejsze statystki. kolaż NTO
W styczniu opublikowano Statystyki Kościoła katolickiego w Polsce za rok 2021 – “Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia”. To dokument przedstawiający wyniki badań prowadzonych w 2021 w diecezjach i parafiach Kościoła katolickiego w Polsce. Choć diecezja opolska, na tle innych wspólnot regionalnych w Polsce, w ogólnym ujęciu wypada dobrze, to zauważalny jest spadek liczby opolskich uczniów uczęszczających na szkolne katechezy. O powody zapytaliśmy szefa wydziału duszpasterskiego w opolskiej kurii. Uwagę zwracają również liczby osób przystępujących do sakramentów, ale należy pamiętać, że czas prowadzenia liczenia w Kościele w 2021 roku nie był sprzyjający, obowiązywały wtedy ograniczenia związane z covid-19.

Struktury parafialne i siły apostolskie
W 2021 roku w diecezji opolskiej działało 380 parafii, z czego 360 prowadzili księża diecezjalni, a 20 zakonnicy. To mniej niż w roku 2020, kiedy opolskich parafii było łącznie 400.

W omawianym roku do diecezji opolskiej było przypisanych 688 księży, z czego 545 pracowało w parafiach. W 2020 roku do diecezji było przypisanych 700 kapłanów.

W 2021 roku mieliśmy 42 alumnów diecezjalnych (kleryków). To o dwóch mniej w stosunku do roku wcześniejszego. Mimo to diecezja opolska plasuje się w „górnej” części statystyk diecezjalnych w Polsce. Jest jedną z ośmiu, gdzie liczba kleryków wynosi od 41 do 50. W czterech diecezjach liczba alumnów wynosi ponad 50.

Sakramenty
W omawianym roku w diecezji opolskiej udzielono 7314 chrztów. W roku wcześniejszym było ich 6787. Podobnie wygląda statystyka przedstawiająca liczbę osób przystępujących do sakramentu I Komunii świętej. Było to 7459 w roku 2021 i 6583 w roku 2020. Natomiast drastycznie różnią się liczby udzielonych sakramentów bierzmowania w zestawieniu dwóch lat. W 2021 roku było ich tylko 3283, natomiast rok wcześniej - 7267. Przypomnijmy, że z powodu ograniczeń sanitarnych udzielanie sakramentu bierzmowania zostało w tamtym czasie odroczone.

W 2021 roku w diecezji udzielono 2361 sakramentów małżeństwa. Dla porównania, rok wcześniej w diecezji opolskiej zawarto 1852 ślubów kościelnych.

Liczba dominicantes (uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej) i communicantes (przystępujących do Komunii świętej) to w 2021 roku w diecezji opolskiej odpowiednio 33,4 proc. i 16,7 proc.

W 2021 r. odbyło się badanie praktyk niedzielnych, jednak w dniu 26.09.2021 r. – czyli w dniu na który zaplanowano badanie, obowiązywały dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa – czytamy w komentarzu zamieszczonym w publikacji.

W 2020 roku, ze względu na ograniczenia sanitarne związane z COVID-19 , nie odbyło się badanie praktyk niedzielnych Polaków, ale w 2019 roku było to odpowiednio 41,9 proc. i 20,8 proc. Dla porównania średnia dla całej Polski wyniosła w 2021 roku 28,3 proc. i 12,9 proc. Natomiast w 2019 roku było to odpowiednio 36,9 proc. i 16,7 proc.

- Na podstawie tych informacji nie należy wyciągać daleko idących wniosków. Przez długi czas obowiązywały ograniczenia w liczbie uczestników liturgii, wiele osób było chorych, czy też przestraszonych perspektywą możliwości zarażenia się. Dlatego te dane traktowałbym, jako pewien zapis historyczny tego trudnego roku pandemii, kiedy zmagaliśmy się z różnego typu ograniczeniami. Ma to też swoje odbicie w danych statystycznych diecezji opolskiej – skomentował ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy kurii opolskiej.

Duszpasterstwo rodzin
W 2021 roku w diecezji opolskiej działały 22 poradnie życia rodzinnego (35 w roku 2020), pracowało 46 doradców (49 w roku 2020). Udzielono pomocy 1720 osobom. W tym czasie w diecezji działały również 4 katolickie specjalistyczne poradnie życia rodzinnego, w których pracowało 14 specjalistów. W poradniach przyjmowało, udzielało wsparcia duchowego 6 duszpasterzy. Pomoc otrzymało łącznie 520 osób.

Edukacja religijna
W roku szkolnym 2021/2022 w diecezji opolskiej na lekcje religii uczęszczało łącznie 77,4 proc. uczniów. W skali ogólnopolskiej było to 82,4 proc. W roku szkolny 2020/2021 było to 84,8 proc. w diecezji opolskiej i 85,7 proc. w Polsce.

Opublikowany wynik badania nie zdradza, ilu uczniów w poszczególnych diecezjach uczęszczało na lekcje religii w rozbiciu na różne typy szkół. W ujęciu ogólnopolskim na poziomie przedszkolnym z katechezy korzystało 82,9 proc. przedszkolaków, 90,2 proc. uczniów szkół podstawowych, 63,2 proc. licealistów, 68,5 uczniów techników, 68,9 proc. uczniów szkół branżowych I stopnia.

- Duży problem mamy z uczniami szkół ponadpodstawowych, ale powodów tego jest kilka. Problemem jest wypisywanie się osób, które są z Kościołem związane mniej lub bardziej, ale korzystają z możliwości wyboru „nic”. Niestety też w wielu szkołach ponadpodstawowych plany lekcji są tak tworzone, że godziny religii są spychane albo na ostatnie, popołudniowe godziny, albo na pierwsze, na które niekoniecznie trzeba lub można dojechać – tłumaczy ks. Jerzy Kostorz, dyrektor wydziału katechetycznego w opolskiej kurii.

Kapłan wyklucza, aby jakość zajęć była przyczyna spadku liczby uczestników lekcji religii.

- Jeżeli wypisują się osoby już w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych to nie dają katechecie szansy pokazania tego, co on potrafi. Nie sądzę, że wypisują się, bo jakość katechezy spadła. To jest zupełnie inny problem - mówił.

Szef wydziału katechetycznego jest zdania, że rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłoby być wprowadzenie obowiązkowych dla wszystkich uczniów lekcji etyki, dla których alternatywą byłyby lekcje religii.

- W obecnym układzie kształcimy nihilistów, ponieważ dajemy młodym ludziom możliwość wyboru niczego. To jest według mnie awychowawcze – powiedział ks. Kostorz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katolik
Mamy już XXI wiek. Wystarczy, czas skończyć z wierzeniem w coś co nie istnieje. Ludziom prawym, rozumnym zbędna jest religia. Księża już nie wiele mają do zaoferowania tym, którzy jeszcze w coś wierzą. Słowianie mieli swojego Boga, swoją wiarę. Narzucono im coś co było obce. Przy okazji tzw nawracanie na wiarę przyczyniło się do unicestwieniu wiele istnień. Nawracanie na wiarę to gwałt na człowieku i ile takich gwałtów ma kościół na sumieniu. Religja jeżeli już to salach katechtycznych przy parafiach a nie w szkole. Ciekaw jestem ile parafii utrzymałoby się bez drenowania kieszeni polskiego podatnika. Kler włącza się do polityki i popiera te partie, które hojnie wspierają je finansowo. To jest kupczenie wiarą.
n
nauczyciel
Szkoła ponadpodstawowa w Opolu, coraz częściej organizuje się grupy międzyoddziałowe ponieważ w klasach chętnych jest czasami po 1 czy dwie osoby. Szanowni Państwo płacimy miliardy za dwie lekcje religii tygodniowo od przedszkola do ostatniej klasy szkoły średniej. Obłęd.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie