Strona e-historie jest coraz bogatsza

Fot. Archiwum DWPN
Uczestnicy projektu nauczyli się, jak profesjonalnie przeprowadzić wywiad.
Uczestnicy projektu nauczyli się, jak profesjonalnie przeprowadzić wywiad. Fot. Archiwum DWPN
Archiwum Historii Mówionej wzbogaciło się o nowe rozmowy ze świadkami historii. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał też płytę z wywiadami radiowymi i telewizyjnymi i udostępnia ją nieodpłatnie dla szkół.

Osoby zainteresowane historią Śląska, jakiej nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach, z pewnością zajrzą w najbliższych dniach do Archiwum Historii Mówionej. Na stronie www.e-historie.pl - pojawiły się właśnie nowe wywiady ze świadkami przeszłosci. Obecnie można tam znaleźć około 90 relacji spisanych przez młodych ludzi w wieku 16-25 lat, uczestników dwóch edycji projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zainteresowani dziejami swego heimatu uczniowie i studenci utrwalili w sieci wspomnienia osób pamiętających wojnę, życie w PRL-u oraz funkcjonowanie mniejszości na Śląsku Opolskim, przeżycia radosne i trudne, opowiedziane po polsku, po niemiecku lub gwarą, ale zawsze mające walor autentyczności i niosące emocje tych, co przeżyli i zapamiętali czas miniony.

Archiwum wzbogaca się o nowe formy. Obok dźwiękowych zapisów rozmów pojawiły się także wywiady telewizyjne. Przypomnijmy, projekt rozpoczął się w roku 2009 i jego pierwszym pokłosiem było około 70 wspomnień świadków historii. W drugiej edycji, w bieżącym roku, uczestniczy kolejnych 30 młodych Opolan. Ich rozmowy z kolejnymi świadkami będą poszerzać zawartość Archiwum.

Tymczasem DWPN przygotował dla miłośników historii kolejną atrakcję. Ukazała się właśnie płyta będąca podsumowaniem I edycji projektu obejmująca jedenaście wywiadów radiowych oraz dziewięć telewizyjnych. Dom - w ramach popularyzowania naszych dziejów - przekazuje nieodpłatnie tę płytę zainteresowanym szkołom (można się po nią zgłaszać do opolskiej siedziby). Towarzysząca CD broszurka przybliża działalność DWPN oraz przesłanie i dotychczasowy przebieg projektu.

Wśród umieszczoonych na płycie wywiadów radiowych znalazły się m.in. relacje br. Jacka Kośnego, franciszkanina o przygotowaniach do pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny, Józefa Dudy (po niemiecku) o przeżyciach z okresu II wojny światowej i Eryki Thomalli, która jako 10-letnie dziecko trafiła z mamą i rodzeństwem do obozu w Łambinowicach.

W wywiadach telewizyjnych m.in. ks. abp Alfons Nossol i ks. prof. Helmut Sobeczko wspominają Mszę Pojednania w Krzyżowej, Richard Urban pierwszą mszę w języku serca na Górze św. Anny, a Konrad Mientus pobyt w amerykańskiej niewoli we Francji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska