reklama

Szansa na silne Opole czy skok na kasę gmin?

Redakcja
archiwum
Plan prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego na rozwój miasta wzbudził skrajne reakcje. Znawcy gospodarki przestrzennej są za, szefowie gmin - co łatwo było przewidzieć - przeciw.

W obszernym wywiadzie w nto prezydent Opola przedstawił odważny pomysł poszerzenia granic stolicy województwa. Miasto chce przejąć m.in. Brzezie z Elektrownią Opole. Do Opola włączonych miałoby być 19 sołectw (w tym 2 częściowo) z 6 gmin.

Prezydent chce jeszcze w tym roku zgłosić projekt radzie miasta, a potem rozpocząć konsultacje z mieszkańcami przewidzianych do przejęcia miejscowości.

- Opole rozwijało się przez ostatnie 100 lat, a teraz się zwija. Nie chcę być prezydentem, który biernie na to patrzy - wyjaśniał Arkadiusz Wiśniewski. - Byłoby lepiej, gdyby Elektrownia Opole służyła Opolu, a przez to całemu regionowi. A nie jednej małej gminie Dobrzeń. A zmiana granic będzie dobra dla mieszkańców włączonych do Opola. Przedstawię im szeroki pakiet korzyści. Konkrety, nie obietnice.

Co o pomyśle prezydenta sądzą naukowcy i szefowie podopolskich gmin?

Prof. Kazimierz Szczygielski, demograf z Politechniki Opolskiej:

To dobry pomysł. Jeśli chcemy mieć silny region, to musimy mieć silną stolicę. Miastu potrzebne są tereny pod inwestycje przemysłowe. By była tu praca, by ludzie nie wyjeżdżali. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile dotąd straciliśmy przez brak terenów inwestycyjnych i nadal będziemy tracić, jeśli to się nie zmieni. Opole jest teraz miastem zamkniętym. Jeśli uda się zrealizować ten plan, to otworzy się na północ. Stanie się centrum regionu z dobrze rozwiniętą strukturą, więc jest o co się bić.

Prof. Janusz Słodczyk, specjalista z zakresu gospodarki przestrzennej z Uniwersytetu Opolskiego:

Z punktu widzenia rozwoju miasta, to sensowny pomysł. Oczywiste, że władze gmin widzą to inaczej, ale na tereny otaczające miasto należy patrzeć całościowo. W jakimś stopniu podopolskie wsie stały się już miastem, a samo Opole niewiele z tego ma. Dobrym przykładem jest „Turawa Park”. To centrum żyje z Opola, to opolanie robią tam zakupy, ale formalnie jest w gminie Turawa i tam płaci podatki. Z punktu widzenia społecznego mogą się pojawić różne problemy. Mieszkańcy mogą się obawiać, że po przyłączeniu do Opola ich problemy zostaną zmarginalizowane. Nie wszyscy będą zadowoleni, ktoś zyska - ktoś straci, ale Opole musi się rozwijać.

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego:**

W średniowieczu Opole otoczone było murami. Gdy straciły znaczenie obronne i runęły, ruszył proces rozwoju, którego nie da się zahamować. Tyle tylko, że sam obszar niczego nie załatwi. Ważne, by miasto miało potencjał rozwojowy, ekonomiczny, by ludzie chcieli w nim mieszkać. Inwestycje, nowe miejsca pracy to czynnik, który napędza wszystkie aglomeracje.

Prof. Krystian Heffner, Politechnika Opolska i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach:

Ta propozycja nie jest doskonała, ale racjonalna. Stworzy nowe możliwości rozwojowe, jakich nie daje obecna aglomeracja opolska. Każdy z jej członków myśli bowiem o sobie, a nie o całości. Sam pomysł nie jest nowy. 24 lata temu, na podstawie badań społeczno-gospodarczych i przestrzennych, zaproponowałem 22 miejscowości, które bez problemu można było włączyć do Opola.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego:

Dla mnie to tylko i wyłącznie skok na kasę naszej gminy. To oburzający egoizm, autorytarność. Niebiedne przecież Opole chce się rozwijać kosztem bogatego. To praktycznie oznacza likwidację gminy, bo pozostałe miejscowości nie będą miały racji bytu. W tej sprawie muszą się wypowiedzieć mieszkańcy, a na ile zdążyłem się już zorientować, to zachwyceni nie są. Będziemy się przygotowywać do konsultacji, jakie zapowiada pan prezydent Wiśniewski.

Róża Malik, burmistrz Prószkowa:

Opole chce przejąć to, co najlepsze w dorobku gmin. To my robiliśmy plany rozwojowe dla Górek i Winowa, to my łączyliśmy je drogami. Przenoszą się do nas mieszkańcy Opola, a wraz z nimi PIT-y i CIT-y. Patrząc na mapę, zastanawiam się, czy cała ta operacja nie jest tylko pretekstem do przejęcia Elektrowni Opole. A jeśli do tego dojdzie, to Dobrzeń Wielki, najbogatsza gmina w województwie, stanie się najbiedniejszą w kraju. Nie wiem, czy nie jest to także atak wymierzony w „ukrytą opcję niemiecką”.

Waldemar Kampa, wójt Turawy:

Nie po to walczyłem o „Turawa Park”, by miasto Opole miało podatki. Nie po to walczyłem o IKEĘ, by miasto miało ją przejąć. Skąd mam wziąć pieniądze na jezioro, z którego przecież głównie korzystają Opolanie? Opole zabiera, co się da, ale na budowę ścieżki rowerowej do jeziora kasy nie dało. To nie będzie przejęcie jakiejś tam miejscowości, ale przejęcie dóbr gminnych. Jestem pewien, że większość mieszkańców będzie przeciw.

Marek Leja, wójt Dąbrowy:

Pan prezydent Wiśniewski ocenia moją pracę, mówi o niemożności i biedzie. To zakrawa na kpinę, gdy samemu nie potrafi się zbudować mostu przez Odrę i naprawić tego, który lada moment może się zawalić. Jesteśmy zadłużeni, bo wydaliśmy 4 mln zł na kanalizację w Żelaznej, którą Opole chciałoby przejąć. To może dług też przejmie? Nie wyobrażam sobie, by taka operacja odbyła się bez konsultacji. Mam nadzieję, że odbędzie się poważna debata, a opinie ludzi zostaną wzięte pod uwagę.

Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic:

O planie prezydenta Opola, który chce przejąć trzy nasze sołectwa, dowiedziałem się z gazety. To bulwersujące i niepoważne. Nie po to nasi poprzednicy, w tym poprzednik Arkadiusza Wiśniewskiego, zawiązali aglomerację. Miała łączyć, a teraz podkładamy sobie nogę! To wywraca do góry nogami 25 lat pracy samorządowców, którzy planowali rozwój gmin na określonym obszarze. Funkcjonowanie jednostek samorządowych dostosowane jest do wielkości gminy. Jeśli zmaleją, to trzeba będzie robić cięcia. Pytam więc pana prezydenta, czy np. pracownik socjalny zwolniony w Komprachcicach znajdzie pracę u niego w Opolu?

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 82

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ex Opolanin

Miasto ma się rozwijać na północ  przyłączając część gminy  Dobrzeń Wielki, aby zachować jako większe miasto status wojewódzki.   To może lepiej od razy  całą gminę.  Albo jak na północ to może od razu Wołczyn  przyłączyć  i bezpośrednio z poznańskim graniczyć. 

G
Gość

Te same osoby które kiedyś walczyły aby Opola nie pozbawiać odrębności wojewódzkiej ( wtedy jeszcze młodzi,aktualni włodarze miasta ) teraz chcą zrobić ościennym gminom to samo. Bo można powiedzieć...."już zapomniał wół jak cielakiem był . Mam nadzieję że opolskie gminy (np.Dobrzeń Wielki) obroni się tak jak wtedy Opole

m
meexx
W dniu 23.11.2015 o 00:25, Viola napisał:

Hanysy z Merkel co pseudo-uchodźców sprowadza, nawet tutaj chcą się rządzić, i nie chcą oddać polskiego kapitału jakim jest Elekrownia Opole w Polskie ręce czyli Opolan (97% mieszkańców Opola to Polacy).Po co podatki z Polskiej Elekrowni dawać gminie co wspiera aktywnie Niemców i ma u siebie Niemieckie nazwy gmin.Do tego mniejszość niemiecka atywnie wspiera rząd Merkel czyli tej co nam każe nam brać pseudo-imigratów.

Zanim kogoś obrazisz, to się zastanów dwa razy !!! Jestem Polką z krwi i kości, zamieszkałam tu i przyjęto mnie z otwartością, myślę, że w mojej gminie Polaków jest już większość, ale to właściwie nie ma znaczenia, kto jest kto. Nikt mi się tu nie narzuca z tzw. niemczyzną, nie znasz środowiska, więc nie kieruj się przestarzałymi stereotypami...

I nie dziel ludzi !

Tak jak Ty mam prawo w tym kraju układać sobie życie, a decyzja pana Wiśniewskiego negatywnie wpłynie przede wszystkim na jednostki - dla mnie to może być albo nie być...

Czy przewiduje on rekompensaty dla ludzi, którzy wybudowali domy, wzięli kredyty na wiele lat ? Wartość naszych inwestycji bardzo spadnie, praca jest, jutro jej nie ma jak wszędzie - takie czasy. Jednak dla banków wartość domów jest stała, nawet sprzedając je, nie odzyskamy naszych pieniędzy, bo znajdą się na terenach nędzy. Dlatego wybierając pomiędzy bogatą stolicą regionu a istnieniem mojej gminy, wybieram to drugie! Opole mnie nie nakarmi w razie "W" - chyba, że Ty Violu bardzo chcesz mnie dokarmiać przez opiekę społeczną !!! A potem narzekać, że na nierobów pracujesz... Nie wiem, czy to pojmujesz... Tutaj uczciwość i zaradność po prostu się nie opłaca, przekonuję się o tym kolejny raz!!!!!!

Nic tak ludzi nie irytuje jak nieprzewidywalność jutra w  tym kraju, zawsze Cię muszą upupić. Pozdrawiam

V
Viola

Hanysy z Merkel co pseudo-uchodźców sprowadza, nawet tutaj chcą się rządzić, i nie chcą oddać polskiego kapitału jakim jest Elekrownia Opole w Polskie ręce czyli Opolan (97% mieszkańców Opola to Polacy).

Po co podatki z Polskiej Elekrowni dawać gminie co wspiera aktywnie Niemców i ma u siebie Niemieckie nazwy gmin.

Do tego mniejszość niemiecka atywnie wspiera rząd Merkel czyli tej co nam każe nam brać pseudo-imigratów.

D
Dobrzenianin
W dniu 21.11.2015 o 18:30, Entre napisał:

Popieram przyłączenia! Silne Opole to silny region z miejscami pracy. A jak ktoś ma wątpliwości czy wsie na tym skorzystają, niech jedzie na Gosławice, dawniej włączone do miasta- szerokie chodniki i ścieżka rowerowa, nowy asfalt, oświetlenie, wyremontowana remiza, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Ciekawe czy zadbałyby o to owe gminy. 

To przyjedź do Dobrzenia. Zobaczysz jak wygląda cywilizacja, którą złodzieje z opolskiego Ratusza chcą nam zabrać....!!!

r
req
W dniu 22.11.2015 o 10:42, Mieszkaniec Wioski napisał:

To niech Opole przyciągnie swoich mieszkańców do pracy w "mieście" Opolu a nie muszą szukać poza Opolem. Nikt nie zmusza ich do pracy w Elektrowni przecież władze Opola tylu inwestorów ściągneli do siebie, to dlaczego nie idą tam do pracy? Dlaczego akurat chce zabrać najbogatsze tereny gminom ościennym a nie weźmie tych najmniej rozwiniętych skoro chodzi o tereny inwestycyjne. Jak ma zainwestować jakieś pieniądze to w du*** ma coś co może pomóc dla obu stron(Opole i gminy ościenne) ale jak jest zrobione to wtedy łapy wyciąga! Nie można tego inaczej nazwać jak próba kradzieży najbogatszych i najlepiej rozwiniętych terenów Opolszczyzny! Lepiej niech miasto uczy się gospodarności od tych gmin które chcą okraś

 

 

Gdyby Dobrzen zbudowal elektrownie to bylaby to grabierz. Prawda. Elektrownie wybudowalo jednak panstwo polskie. Elektrownia swoim dzialaniem dotyka wielu gmin a nie tylko Dobrzenia. Czemu Dobrzen ma wylacznosc na czerpanie podatku ?

Mozemy sie zgodzic opolanie nie beda pracowac w Dobrzeniu a mieszkancy Dobrzenia w Opolu. Ciekawe kto na tym skorzysta ? Do kina czy szkoly tez nie beda jezdzic. A zakupy zrobia w GSS :-)

R
Rysio

Może by pan prezydent wreszcie spowodował naprawę zegara na ratuszu bo znów nie działa. Wielkie plany, a tu pod nosem kompromitacja.

G
Gość

to może wtedy mzk  nie pozamiejskie , i drogi rowerowe do wsi  z opola 

M
Miko
W dniu 21.11.2015 o 18:30, Entre napisał:

Popieram przyłączenia! Silne Opole to silny region z miejscami pracy. A jak ktoś ma wątpliwości czy wsie na tym skorzystają, niech jedzie na Gosławice, dawniej włączone do miasta- szerokie chodniki i ścieżka rowerowa, nowy asfalt, oświetlenie, wyremontowana remiza, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Ciekawe czy zadbałyby o to owe gminy.


A co powiesz na temat smrodu z chlewni obok blokow. Wiosną na okoliczne pola wywozi sie obornik. Obciach kogos oprowadzac po takim mieście. Żaden deweloper nie buduje w sąsiedztwie mieszkan tak potrzebnych do rozwoju. Na peryferia skazuje się tych co nie placa czynszow i meneli bo ryneczek musi byc piekny, bo tam chadza prezydencik i jego przydupasy.
Z
Zenon
W dniu 21.11.2015 o 14:52, bolo napisał:

Dobrze dołączyć gmionę Dobrzeń i podatki od elektrowni dla Opola.Tam gdzie interes - tam płaci sie podatki. 

Najpierw niech pan prezydent coś wogóle zrobi dla opola... przed skokiem na kasę innych, jakiś most, rondo, drogę......

U
Urzędnik
W dniu 22.11.2015 o 13:15, mieszkaniec opola napisał:

Tak, szczególnie tych z jego Stowarzyszenia, którzy pracują na umowę zlecenie, umowę na zastępstwo. Bo o nich nie mówi, że są pracownikami a takich w urzędzie jest bardzo dużo i zarabiają więcej niż wieloletni pracownicy na umowę o pracę.

 


DRAŃSTWO!!!

G
Gość

Wieśniaki z Brzezia i Czarnowąsów nie powinny protestować, ich nieruchomości momentalnie zyskają na wartości po takiej inkorporacji

I
Igma
W dniu 22.11.2015 o 11:12, z Niemodlina napisał:

Jutro ( 23.11 ) o godzinie 18:00 NA PLACU WOLNOŚCI ( przy pomniku BOJOWNIKÓW O POLSKOŚĆ ŚLĄSKA)  odbędzie się manifestacja antyimigracyjna. STOP ISLAMIZACJI POLSKI I EUROPY!!!

Wodzu!
Prowadź na zaścianek Dobrzyńskich.

m
mieszkaniec opola
W dniu 21.11.2015 o 19:13, jjj napisał:

A może p. Wiśniewski pokazałby najpierw, że zależy mu naprawdę na Opolu - i odchudził Urząd Miasta z części urzędników? Mieszkanców coraz mniej, a urzędy tyją... Jak to zrobi - jestm za. Niech przyłącza wioski. Tylko najpierw niech pokaże, że ma.. no ten tego.

Tak, szczególnie tych z jego Stowarzyszenia, którzy pracują na umowę zlecenie, umowę na zastępstwo. Bo o nich nie mówi, że są pracownikami a takich w urzędzie jest bardzo dużo i zarabiają więcej niż wieloletni pracownicy na umowę o pracę.

B
Bruno_Breslau

a ja proponuje gmina Dobrzeń wystąpiła do ministerstwa o przyłączenie cementowni odra i dzielnicy półwieś  oczywiście dokładając montownie polaris w skład gminy będziemy jeszcze silniejsi i niech się ratusz sypie przecież my potrafimy zarabiać i robic cos z niczego i to od Nas niech się młodociane władze opola uczą aa i oglosimy konsultacje społeczne przed tym przyłączeniem ale w zasadzie to tylko formalność..a jedyny kapitał zagraniczny inwestujący w opolu to turcy sprzedający kebaby bo my ich w dobrzeniu nie chcemy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3