Sześć niemieckich firm bierze udział w giełdzie kooperacyjnej w Opolu

Edyta Hanszke
Przedstawiciele niemieckiego IfT w trakcie spotkań z opolskimi przedsiębiorcami.
Przedstawiciele niemieckiego IfT w trakcie spotkań z opolskimi przedsiębiorcami. Edyta Hanszke
Sześć niemieckich firm z Nadrenii-Palatynatu przyjechało do Opola, gdzie spotkali się z opolskimi przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu.

Jolanta Turowska reprezentowała w Opolu Institut für Talententwicklung GmBH, który w Niemczech specjalizuje się w organizacji targów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uczelni wyższych i pracodawców. - Naszą rolą jest ułatwienie kontaktu między uczelniami i przedsiębiorcami a uczniami, którzy wybierają ścieżkę kształcenia. W Niemczech system kształcenia oparty jest na ścisłej współpracy przedsiębiorstw i placówek edukacyjnych. Prowadzone jest m.in. kształcenie dualne. Liczymy na to, że także w Polsce te rozwiązania się sprawdzą, a my będziemy mogli otworzyć tu swoje przedstawicielstwo - mówiła Jolanta Turowska.

Na spotkanie B2B z IfT zdecydował się Georg Smuda, właściciel opolskiej firmy Smuda Consulting, która zajmuje się wspieraniem polskich przedsiębiorców w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej za granicami w krajach niemieckojęzycznych: Niemczech, Austrii i Szwajcarii a przedsiębiorcom z  tych krajów pomaga w inwestowaniu w Polsce.

- Wydajemy też publikacje, które mają zagranicznym inwestorom przybliżyć aktualne realia w Polsce, które przez ostatnie lata mocno się zmieniły na korzyść, ale nie wszyscy za granicą o tym wiedzą - mówił Georg Smuda. - Prowadzimy również portal, którego celem jest ułatwienie rekrutacji pracowników.  

- Firmy, które przyjechały na spotkanie do Opola reprezentują branże budowy maszyn, która jak wiem, dynamicznie rozwija się też w opolskim regionie. Mamy też firmy z obszaru ochrony środowiska i szkolnictwa - mówił Uwe Hüser, przedstawiciel ministerstwa gospodarki, ochrony klimatu, energii i planowania przestrzennego w Nadrenii-Palatynacie. To region partnerski Opolszczyzny.

Roland Kulig z OCRG przypomniał, że to czwarta giełda kooperacyjna z przedsiębiorstwami z Nadrenii-Palatynatu, zorganizowana po trzyletniej przerwie. - Wracamy do tej tradycji. Wcześniejsze takie spotkania biznesowe skutkowały podejmowaniem współpracy. W efekcie niemieckie np. podzlecały naszym produkcję czy podjemowaly współpracę w zakresie handlu czy eksportu - mówił Roland Kulig. 

Marszałek Andrzej Buła podkreślił, że rolą samorządu we wspieraniu regionalnej gospodarki jest kształtowanie modelu szkolnictwa zawodowego odpowiadającego na potrzeby przedsiębiorców, także inwestorów zagranicznych. - Z Niemiec możemy czerpać dobre wzory, np. z Manheim, z którym nawiązaliśmy współpracę - mówił marszałek. - Mamy 75 mln euro na innowacje dla przedsiębiorców z sektora MSP. To trudne pieniądze, ale wierzę, że je wydamy. Nie chcemy też zostawić bez pomocy dużych firm. W OCRG będą mogły uzyskać infomacje, gdzie mogą składać wnioski na duże projekty do funduszy rozdzielanych na szczeblu krajowym, np. w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój. Wyznaczymy osobę, która będzie odpowiadała za takie doradztwo - dodał Andrzej Buła.

 

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska