Szkoła "28" z Opola dostała certyfikat jakości UNESCO

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Fot. sławomir mielnik
PSP nr 28 została pierwszą na Opolszczyźnie podstawówką stowarzyszoną w UNESCO. W kraju jest tylko 10 takich szkół. - Doceniono nas, bo propagujemy wartości – mówi Joanna Misiec, dyrektor.

Szkoły UNESCO zaczęły powstawać zaraz po II wojnie światowej po to, by rozwijać edukację. Powołano je uważając, że wykształceni ludzie nigdy więcej nie dopuszczą do wojen. Najważniejsze ich cele to edukacja w kierunku różnorodności, tolerancji, akceptacji, poznawania nowych kultur oraz zrównoważonego rozwoju, czyli ochrony środowiska – wyjaśnia Agnieszka Ścisłowska-Cegła, nauczyciel niemieckiego i szkolny koordynator programu.

W sumie w całej Polsce zrzeszonych w prestiżowym gronie UNESCO jest tylko 28 szkół (w tym 10 podstawówek). Tytuł kilka lat temu, jako pierwsza szkoła w regionie, otrzymało Liceum Ogólnokształcące nr I w Brzegu. PSP 28 jest drugą taką opolską szkołą. Przygoda PSP 28 z UNESCO zaczęła się cztery lata temu.

- Wtedy nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Poczdamie, która już wtedy była stowarzyszona w UNESCO. Nie wiedzieliśmy co to oznacza. W toku współpracy okazało się, że robimy to samo, co partnerzy z Poczdamu i moglibyśmy się postarać o ten tytuł – zwłaszcza, że doszło nam brakujące ogniwo jakim była współpraca ze szkołą zza granicy – opowiada Agnieszka Ścisłowska-Cegła.

PSP 28 dba o środowisko. Co roku jest liderem w zbiórce surowców wtórnych

Od czasu zgłoszenia wniosku PSP 28 była „szkołą kandydatką” i musiała się wykazywać różnymi akcjami. Jedną z nich był projekt klimatyczny, który uczniowie z Opola realizowali wspólnie z niemieckimi rówieśnikami. - Badaliśmy pogodę w Opolu i Poczdamie, potem się spotkaliśmy, by o tym dyskutować. Projekt cieszył się takim powodzeniem, że otrzymaliśmy nawet nagrodę od burmistrza Poczdamu. Innym razem, jeszcze z grupą włoską w ramach programu Erasmus Plus tworzyliśmy kufry muzealne, pełne elementów, które mogą pomóc uczniom poznawać zabytki UNESCO. - Stoją w naszych klasach i chętnie wypożyczamy je innym szkołom. Co roku jesteśmy też liderem jeśli chodzi o zbiórkę surowców wtórnych – mówi koordynatorka. - Te wszystkie działania dają naszym dzieciom bardzo dużo, bo w tracie ich realizacji nie tylko się uczą, ale też działają praktycznie. Zawsze się cieszą szczególnie kiedy s ą wymiany – dodaje.

Joanna Misiec dyrektor PSP 28 bardzo cieszy się z certyfikatu dla szkoły, ale podkreśla, że samo jego zdobycie nie oznacza, że można już spocząć na laurach.

- Przed nami jeszcze ogrom pracy. Teraz kiedy staliśmy się szkołą stowarzyszoną musimy co roku przedstawiać sprawozdanie ze swojej działalności. Te tytuł to dla nas wielki prestiż i certyfikat jakości potwierdzający to, że jesteśmy szkołą, która dba o przekazywanie wartości propagowanych przez UNESCO i ONZ – mówi.

OPOLSKIE INFO [2.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska