Szkoła w Rudnikach jako jedyna w Polsce dostała imię Andrzeja Wajdy. Reżyser przyjechał 15 lat temu osobiście do Rudnik [WIDEO]

Mirosław Dragon
Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku.
Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku. Mirosław Dragon
Minęło dokładnie 15 lat od chwili, kiedy słynny reżyser Andrzej Wajda został patronem szkoły w Rudnikach i przyjechał na uroczystość nadania imienia. Polski laureat Oscara, który zmarł w 2016 r., zdążył dwukrotnie osobiście odwiedzić Rudniki, a uczniów z Rudnik zaprosił nawet na plan filmowy.

W 2008 roku Andrzej Wajda został honorowym obywatelem miasta Opola. Tytuł odebrał jednak dopiero prawie dwa lata później. W listopadzie 2009 roku, kiedy przyjechał w końcu do Opola po drodze z Rudnik.

Andrzej Wajda zgodził się zostać patronem gimnazjum w Rudnikach. Innym szkołom odmawiał, przyjął dopiero propozycję z wioski na północnych rubieżach Opolszczyzny.

Przyjechał do Rudnik i z uśmiechem powiedział jeszcze, że patronowanie rudnickiemu gimnazjum to dla niego zaszczyt.

To pierwsza i do tej pory jedyna szkoła w całej Polsce, której znany reżyser, laureat Oscara Andrzej Wajda (1926-2016) zgodził się patronować.

Twórca „Człowieka z żelaza" wcześniej konsekwentnie odrzucał wnioski o nadanie szkołom swojego imienia.

Dlaczego zgodził się na prośbę wiejskiego gimnazjum z małej gminy z północnych rubieży Opolszczyzny?

- Spodobał mi się upór, z jakim dyrektor szkoły ponawiał prośby, mimo że dawałem mu szansę, żeby znalazł kogoś bardziej właściwego na zostanie patronem - powiedział Andrzej Wajda. - Spodobało mi się też to, że to młodzież chciała mnie za patrona, że to uczniowie wybrali mnie w głosowaniu.

Dyrektor Dariusz Niedrygoś ujawnił listowną odpowiedź Wajdy na prośbę o patronowanie szkole.

„Otrzymałem zaskakującą propozycję nadania gimnazjum w Rudnikach mojego imienia. Zaskakującą, gdyż takie wiadomości docierają do delikwenta zazwyczaj po wszystkim. To oczywiście żart, a na serio chętnie spełnię wolę uczniów i rodziców. Dziękuję za propozycję, ale gdyby pan znalazł jakiegoś lepszego patrona dla szkoły, przyjmę to z pokorą" - pisał Andrzej Wajda.

Reżyser zdradził też, że przyjeżdżając do Rudnik, spodziewał się małej, wiejskiej szkoły.

- No, jeśli to jest mała, wiejska szkoła, to powiem wam, że w dobrym kraju żyjemy! - skwitował na miejscu Andrzej Wajda.

Gimnazjum w Rudnikach to potężny budynek z odnowioną elewacją, monitoringiem i nowoczesną halą sportową, w której odbywało się spotkanie z Andrzejem Wajdą.

Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku.
Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku. Mirosław Dragon

Andrzej Wajda chętnie fotografował się z uczniami, wyściskał też dyrektora Dariusza Niedrygosia.

Zdobywca Oscara ujął uczniów skromnością i lekkim zawstydzeniem.

- Powiem wam, że to jest coś zupełnie wyjątkowego, nigdy nie myślałem o czymś takim. Kiedy podjeżdżałem pod szkołę i zobaczyłem moje nazwisko na ścianie szkoły, to było dla mnie bardzo poruszające - zwierzał się Andrzej Wajda.

- Dotychczas widziałyśmy go tylko w telewizji jako słynnego reżysera, oglądałyśmy też oczywiście jego filmy - mówiły Paulina Noga i Aleksandra Tomczyk, ówczesne gimnazjalistki z Rudnik, a dzisiaj już dorosłe kobiety. - Aż trudno uwierzyć, że nie tylko zgodził się być naszym patronem, ale też przyjechał do nas, do takiej małej wioski!

- Zrobił sobie z nami zdjęcie, a nawet uściskał nas! - opowiadała Magdalena Małolepsza.

Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku.
Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku. Mirosław Dragon

Gimnazjum w Rudnikach ogłosiło przed przyjazdem Andrzeja Wajdy konkursy, m.in. na portfolio patrona i na recenzje z jego filmów. Wajda wręczył laureatom nagrody, chłopakom uścisnął dłoń, a dziewczyny wyściskał.

Gimnazjaliści z Rudnik przygotowali dla 83-letniego reżysera nietypowy program artystyczny. Odegrali wybrane sceny z czterech jego filmów: „Zemsty", „Korczaka", „Panny Nikt" i „Pana Tadeusza".

Dawnej gimnazjum, a dzisiaj Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska