Sztuczny tłok w liceach

Redakcja
Absolwenci gimnazjów mogą równolegle składać papiery do kilku szkół ponadgimnazjalnych. Dla dyrektorów tych szkół, szczególnie liceów, to kłopotliwa sytuacja.

TAKIE SĄ ZASADY
O przyjęciu ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej decyduje liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny z wybranych zajęć edukacyjnych i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum, oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
Obowiązujące przepisy nie zabraniają składania dokumentów do więcej niż jednej szkoły.
Jednakże kandydaci, których nazwiska znajdą się na listach kandydatów przyjętych do szkoły, muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole.
Dyrektor szkoły prowadzącej rekrutację zapewnia stałe i aktualne informacje dotyczące terminów, warunków i wyników przyjęć.

Adam Wróblewski skończy w tym roku naukę w gimnazjum nr 8 w Opolu. Chciałby kontynuować naukę w II LO. Boi się jednak, że nie dostanie się tam z powodu braku miejsc.
- Spróbuję złożyć papiery nie tylko tam, skoro jest taka możliwość. Cieszy mnie to - mówi.

- Praktyka równoległego składania papierów była dotąd szeroko stosowana podczas rekrutacji na studia wyższe, ale nie do szkół średnich - dziwi się wicedyrektor III liceum w Opolu, Joanna Raźniewska.
Zwykle absolwenci szkół średnich składają papiery na kilka uczelni, zakładając, że szanse przyjęcia na studia modne są nikłe. W ten sposób zwiększa się szansę rozpoczęcia jakichkolwiek studiów.
- Kandydatów, którzy składają papiery na wyrost nazywa się mięsem. Jednak trudno mi uwierzyć, aby sytuacja ta została przeniesiona na szkolnictwo ponadgimnazjalne - mówi Joanna Raźniewska.
Możliwość ubiegania się o przyjęcie do paru szkół równoległe wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej i Sportu z dnia 13 lutego 2002 r. "Obowiązujące przepisy nie zabraniają składania dokumentów do więcej niż jednej szkoły" - czytamy na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, podających interpretacje przepisów rekrutacyjnych. Gimnazja wydają wprawdzie tylko oryginał świadectwa, ale absolwent gimnazjum może posługiwać się poświadczoną notarialnie kopią świadectwa.
- Uczniowie i ich rodzice będą korzystać z tej furtki, szczególnie w przypadku planów kontynuowania nauki w liceach - mówi dyrektor gimnazjum nr 8 w Opolu. - Każdy uczeń chce trafić do liceum o wysokim poziomie, ale musi się liczyć z tym, że zabraknie dla niego miejsca. Teraz może się zabezpieczyć, składając także papiery w szkole mniej obleganej.

- Największy kłopot będą miały szkoły takie jak nasza - w mniejszych miastach, położonych jednak blisko miasta wojewódzkiego. Wielu gimnazjalistów będzie próbowało dostać się do Opola, u nas składając papiery jako ewentualne zabezpieczenie - podejrzewa Ryszard Dreling, wicedyrektor ozimeckiego zespołu liceów (LO i liceum profilowane).
W ozimeckich liceach można otworzyć w przyszłym roku szkolnym cztery oddziały, choć - jak mówi dyrektor - kandydatów zwykle starczało na przeprowadzenie rekrutacji do trzech klas.
- W aktualnej sytuacji nie wykluczam, że możemy mieć jeszcze mniej uczniów - mówi dyrektor.
Rozporządzenie nakazuje uczniom przyjętym równolegle do kilku szkół, zdeklarowanie się, na jakiej liście rekrutacyjnej mają się znaleźć.
- Pytanie tylko, jak długo będziemy czekać na złożenie tej deklaracji? - mówi Ryszard Dreling.

Wielkopolskie kuratorium - jak podał najnowszy "Newsweek" - wydało decyzję, że świadectwo można złożyć tylko w jednej szkole, bo uczeń dostaje jeden oryginał świadectwa. Opolskie kuratorium nie zamierza robić czegoś takiego:
- Nie ma podstawy prawnej, aby wydawać ten zakaz - mówi Leszek Zając, wicedyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego kuratorium oświaty.
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych ma w województwie opolskim odbyć się w dniach od 24 do 28 czerwca. W niektórych liceach wnioski przyjmowane już będą od połowy kwietnia, potem należy donosić świadectwa gimnazjalne i wyniki tzw. egzaminu kompetencyjnego, który odbędzie się w połowie maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska