Szukali ładu w ekonomii

Katarzyna Błońska
Wśród uczestników olimpiady była Katarzyna Matuszek z II LO w Opolu.
Wśród uczestników olimpiady była Katarzyna Matuszek z II LO w Opolu. Katarzyna Błońska
W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przeprowadzono olimpiadę ekonomiczną.

W poszukiwaniu nowego ładu ekonomicznego. To przewodni motyw tegorocznej, jubileuszowej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, jednej z najpopularniejszych olimpiad przedmiotowych w kraju. Corocznie uczestniczy w niej kilkanaście tysięcy osób. Jej drugi, okręgowy etap w zeszły piątek odbywał się w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Już nie pierwszy raz wspieramy Polski Związek Ekonomiczny w organizacji olimpiady - mówi Kanclerz WSZiA Józef Kaczmarek. - Staramy się w ten sposób popularyzować wiedzę ekonomiczną i wspomagać młodych ludzi w rozwoju i zdobywaniu wykształcenia. Fundujemy nagrody rzeczowe, zapewniamy stypendia rektorskie dla laureatów etapu centralnego, prowadzimy zajęcia z ekonomii przygotowujące do olimpiady. Każdego roku przynajmniej jeden nasz podopieczny zostaje laureatem warszawskiego etapu - mówi Kanclerz.

W okręgowym poziomie olimpiady uczniowie wypełniali test oraz odpowiadali na dwa pytania otwarte związane z problematyką słabości systemu współczesnego rynku gospodarczego.

- Uczestnicy musieli np. wyjaśnić mechanizmy aktualnego kryzysu walutowego, odpowiedzieć na pytania o przyczyny problemów Grecji, czy wykazać się znajomością takich pojęć jak deficyt budżetowy - mówi Danuta Hausner, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych w Technikum Ekonomicznym w Opolu.

Spośród 34 przygotowywanych przez nią uczniów do kolejnego etapu przeszło aż 12.

- Dla mnie najtrudniejsze były zadania obliczeniowe - mówi Paweł Kotyś z II LO w Opolu. - Za to opisówka była czystą przyjemnością, szczególnie, że niedawno miałem okazję pisać referat na identyczny temat - mówi.

- Udział w olimpiadzie jest dobrym sposobem na poszerzenie horyzontów i sprawdzenie swojej dotychczasowej wiedzy. Jest także szansą na zdobycie w szkole dobrej oceny za aktywność i zwolnienie z egzaminów zawodowych - mówi Ryszard Atamańczuk z klasy II b Technikum Ekonomicznego w Opolu. - Dla mnie natomiast największą motywacją jest nagroda finansowa. Można zdobyć 10 tys. zł, ale także indeks na uczelnię, czy propozycję cennego stażu w dobrej firmie finansowej - wyjaśnia Marcin Skrobek z III c Technikum Ekonomicznego.

Pomimo tego, że termin tegorocznej olimpiady przypadł na 13 w piątek, wielu uczestników zachowywało optymizm. - Zadania były bardzo wymagające. Wierzę jednak że dla mnie ten dzień nie będzie pechowym piątkiem - mówiła Katarzyna Matuszek z II LO w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska