Telewizja naziemna: problem z odbiorem telewizji Polsat, TVN, TV4 i innych po zmianie systemu nadawania na DVB-T2. Jak ustawić telewizor?

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Czarny ekran na telewizorze może być widoczny pomimo tego, że sprzęt ma wbudowany tuner DVB-T2. Podpowiadamy jak rozwiązać ten problem.
Czarny ekran na telewizorze może być widoczny pomimo tego, że sprzęt ma wbudowany tuner DVB-T2. Podpowiadamy jak rozwiązać ten problem. 123rf / R. Dimitrow
Zmienił się system nadawania niektórych kanałów telewizji naziemnej. Wielu mieszkańców zastanawia się jak nastroić telewizor, żeby odbierać kanały w systemie DVB-T2. Po zmianie w niektórych odbiornikach widać czarny ekran. Podpowiadamy jak ustawić telewizor.

Dotychczasowy system nadawania DVB-T1, został zastąpiony jego nowszym odpowiednikiem - DVB-T2 HEVC. Urząd Komunikacji Elektronicznej wprowadził zmianę, żeby zwiększyć liczbę nadawanych kanałów i poprawić ich jakość. „Wszystkie programy telewizyjne będą nadawane w jakości HD” - czytamy komunikacie UKE.

Zmianę wprowadzono na multipleksach, na których nadają głównie prywatne stacje telewizyjne - wstrzymano ją natomiast na multipleksie, na którym obecne są kanały TVP.

W efekcie tego część mieszkańców (szczególnie posiadający starsze odbiorniki) od kilku dni nie odbiera części kanałów.
UKE zapowiadał zmiany jeszcze w ubiegłym roku, co sprawiło, że mieszkańcy kupując odbiorniki zwracali uwagę, by miały one wbudowany tuner DVB-T2 HEVC.

Ale jak się okazuje, nawet na nowych telewizorach zdarzają się problemy z przestrojeniem się na obecny standard nadawania. W efekcie tego w miejscu, gdzie powinien działać m.in. TVN, Polsat, TV4, TTV i TV Puls, ludzie widzą czarny ekran - ponowne wyszukanie kanałów nie rozwiązuje problemu. Takie kłopoty zgłaszali m.in. właściciele niektórych modeli telewizorów marek TCL, Hykker, LG i Philips.

Można spróbować rozwiązać ten problem na kilka sposobów. Przed ponownym wyszukiwaniem kanałów warto wejść w ustawienia i przełączyć tymczasowo kraj, w jakim znajduje się telewizor z „Polska”, na „Czechy”. Jest to ważne, bo producenci sprzętów przypisali niektóre parametry odbioru "na sztywno" do kraju, który wskazują użytkownicy (chodzi o tzw. modulację QAM). W efekcie, pomimo zmiany standardu, telewizor wciąż szuka kanałów w starej modulacji.

Jeśli to nie pomoże, warto spróbować przywrócić ustawienia fabryczne w telewizorze i dopiero potem wyszukać kanały od nowa. Dobrze jest także zaktualizować oprogramowanie (jeśli telewizor jest podłączony do internetu).

Jeśli to nie pomoże, to pozostaje zakup zewnętrznego dekodera sygnału DVB-T2 HEVC. Takie urządzenia kosztują obecnie ok. 150-250 złotych. Można je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i zamówić przez internet. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że do przełączania kanałów będzie konieczny dodatkowy pilot, który dostarczany jest razem z dekoderem.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska