Ten grzyb zjada samego siebie, po kapeluszu zostaje tylko ciemna maź. Czy czernidłak jest jadalny? Oto jak wygląda i gdzie można go znaleźć

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Gdzie szukać czernidłaków? Najpopularniejszy jest czernidłak kołpakowaty.
Gdzie szukać czernidłaków? Najpopularniejszy jest czernidłak kołpakowaty. pixabay.com/_Alicja_
Jesienią w polskich lasach rośnie wiele grzybów. Niektóre są jadalne, niektóre niejadalne lub trujące. Niektóre wyglądają pospolicie, a niektóre budzą podziw. Można trafić na okazy przypominające gąbkę, cacko z porcelany lub takie, które… zjadają same siebie. Leśnicy pokazali, jak wyglądają czernidłaki!

Spis treści

Fascynujące grzyby w polskich lasach, wśród nich czernidłak

Kurki, podgrzybki i rydze – te grzyby na pewno wylądują w koszyku grzybiarza. Czasem jednak na leśnej ścieżce można trafić na malownicze okazy, które wprawdzie nie będą kusić do zebrania, ale ich obraz pozostanie w naszej pamięci. Świat flory jest na tyle fascynujący, że serwuje nam gatunki, które wydzielają charakterystyczne zapachy, potrafią zamieniać owady w zombie lub same siebie zjadają.

Przykładem grzybów, które dokonują procesu samotrawienia, są czernidłaki. Najpopularniejszy jest czernidłak kołpakowaty, jednak inne również uwielbiają zjadać same siebie.

Wyjątkowo ciekawe i malownicze grzyby... dosłownie! Czernidłaki znalazły bowiem dziwaczną metodę na zwierzęta pożerające grzyby. Czemu mają skorzystać inni, jeżeli owocnik może przecież... zjeść sam siebie, przekazały w jednym z postów w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.

W praktyce owocniki wypuszczają specjalne enzymy, które powoli rozpuszczają kapelusze, a te finalnie zaczynają przypominać lepką maź. Dawniej wyrabiano nawet z niej atrament. Grzyby radzą sobie w różnych środowiskach, można je spotkać w lesie, parku, sadzie, a nawet na zwykłym trawniku.

Jak wygląda czernidłak kołpakowaty?

Wielu amatorów grzybobrania zwraca uwagę, że połowa października przyniosła wysyp czernidłaków kołpakowatych. Młode mają cylindryczny kształt kapelusza, o jasnej, czasem kremowej lub szarawej barwie, a powierzchnia pokryta jest frędzlami. W niektórych regionach nazywa się je kołpakami lub czapkami atramentowymi. Na pierwszy rzut oka mogą przypominać muchomory lub czubajki kanie. Mimo dość specyficznego wyglądu, są one jadalne, trzeba jednak wiedzieć, które okazy zbierać i z czym ich nie łączyć.

Przede wszystkim jadalne są wyłącznie bardzo młode owocniki – te, których kapelusze jeszcze nie zaczęły otwierać się. Kiedy brzegi kapelusza są podniesione, a blaszki ciemnieją, nie należy ich już zbierać, przypomina Katarzyna Laszczak, regiodom.pl

Zbieranie grzybów blaszkowych zawsze niesie ryzyko pomyłki. Zanim zdecydujemy się spożyć czernidłaka, warto skonsultować go z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Najczęściej z rodziną muchomorów kojarzy się ten czerwony, inne jednak też są groźne. Muchomor zielonawy sromotnikowy stwarza szczególne zagrożenie. Jego cechy charakterystyczne to oliwkowa barwa kapelusza, blaszki pod spodem i smukły trzon. Warto uważnie oglądać niektóre okazy, zwłaszcza jadalne, bo przypominają go z wyglądu. Wśród nich są gąska zielona i gołąbek zielonawy.

Atlas grzybów 2023. Na niektóre z nich trzeba uważać! Grzybo...

Tego czernidłaka nie łącz z alkoholem

Przez wiele lat połączenie czernidłaków z alkoholem budziło wiele wątpliwości. Wszystko przez koprynę – substancję, która powoduje zatrucia. Jak jednak stwierdzono, nie występuje ona we wszystkich gatunkach. W czernidłakach kołpakowatych jej nie ma, ale posiadają ją już podobne do nich czernidłaki pospolite.

To grzyby również jadalne, jednak w ich przypadku nie wolno spożywać alkoholu nawet do trzech dni po zjedzeniu grzybów, ani na dwa dni przed tym. Różnią się one od czernidłaków kołpakowatych powierzchnią kapelusza, która jest gładka, bez łusek, podsumowuje regiodom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten grzyb zjada samego siebie, po kapeluszu zostaje tylko ciemna maź. Czy czernidłak jest jadalny? Oto jak wygląda i gdzie można go znaleźć - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska