Truciciel śmieje się pod nosem

Daniel Polak
Wielu mieszkańców miasta uważa, że trucizna spowodowała u nich poważne choroby. Na zdjęciu Józef Głowacki, który namawiał kędzierzynian do występowania na drogę prawną przeciwko niektórymlokalnym firmom.
Wielu mieszkańców miasta uważa, że trucizna spowodowała u nich poważne choroby. Na zdjęciu Józef Głowacki, który namawiał kędzierzynian do występowania na drogę prawną przeciwko niektórymlokalnym firmom. Daniel Polak
Instytucje odpowiedzialne za jakość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu wzajemnie oskarżają się o niekompetencje. Szukanie źródła zanieczyszczeń benzenem zaczyna przypominać komedię.

Są dni, kiedy stężenie rakotwórczego benzenu w powietrzu przekracza nawet 30-krotnie obowiązujące normy. Ponad dwukrotnie przekroczone są także średnioroczne stężenia.Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla tę truciznę winią za wiele chorób z którymi się zmagają.

Problem istnieje wiele lat, ale jesienią po raz pierwszy zorganizowano w tej sprawie konferencję naukową, która miała ułatwić wskazanie truciciela. Do dziś nie wiadomo bowiem, który z kilkudziesięciu zakładów chemicznych działających na terenie miasta emituje do atmosfery duże ilości benzenu. Na konferencję przyjechali wszyscy zainteresowani, przedstawiciele firm, lekarze, inspektorzy ochrony środowiska i naukowcy z kędzierzyńskiego Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Ci ostatni poinformowali, że główny punkt pomiarowy, znajdujący się przy ul. Bolesława Śmiałego, jest źle umiejscowiony. Chodzi o to, że stacja znajduje się pomiędzy czteropiętrowymi blokami. Zdaniem naukowców w praktyce nie tylko wypacza to wyniki badań, ale również nie uwzględnia prawidłowo róży wiatrów, utrudniając tym samym precyzyjne wskazanie źródła zanieczyszczeń. Innymi słowy stacja, zamiast pomóc w złapaniu truciciela, może go w praktyce chronić.

Zdaniem pracowników ICSO walkę o poprawę jakości powietrza należałoby więc zacząć od przeniesienia aparatury badawczej.Wniosek taki trafił do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu. WIOŚ odpowiedział na niego negatywnie. "Nie zgadzamy się z tym, że wyniki badań uzyskiwane przez WIOŚ są niewiarygodne i nieprawdziwe" - stwierdza w oficjalnym dokumencieKrzysztof Gaworski, szef inspektoratu. Pisze też, że zakres pomiarów w Kędzierzynie-Koźlu jest zgodny z wytycznymi ministra środowiska.

Zdaniem urzędników wystarczające jest, że wzbudzająca kontrowersje stacja pokazuje w ogóle przekroczenia stężenia benzenu. "Nie jest planowana żadna zmiana lokalizacji stacji pomiarowej" - zaznacza Gaworski i dodaje, że kontrole przeprowadzane bezpośrednio w firmach chemicznych nie wykazały przekroczenia dopuszczalnej emisji.

Takie postawienie sprawy zdenerwowało kędzierzyńską posłankę Brygidę Kolendę-Łabuś, która zorganizowała konferencję dotyczącą benzenu.
- Pracownicy naukowi ICSO oparli swoje opinie o szczegółowe analizy wyników zanieczyszczenia powietrza. Odnoszę wrażenie, że po stronie tych instytucji nie ma za bardzo woli, aby dokonać zmian na lepsze.

Spotkaliśmy się z całkowitym brakiem zrozumienia i na pewno tak tego nie zostawimy - zapowiada Andrzej Kopacki, szef biura poselskiego Kolendy-Łabuś.

Mieszkańcy są zdruzgotani efektami prac nad poprawą jakości powietrza. - Po wielu latach ustalili, że stacja badawcza stoi w złym miejscu. Następnie przez kilka miesięcy zastanawiano się, co z tym zrobić, aż w końcu uznano, że... nic się nie będzie robić. Przecież to jakiś kabaret - zżyma się Mikołaj Warakomski, mieszkaniec Śródmieścia. - Wydaje mi się, że ktoś chce tej sprawie "ukręcić łeb".

Wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu list z pytaniami, co zamierza robić dalej z problem jakości powietrza i czy zgadza się ze stanowiskiem WIOŚ. Do sprawy wrócimy.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co tam w petrohemi blachowiańskiej na spalarni kwasu słychać ?

M
Michał

Proponuję nie walczyć z wiatrakami tylko wyprowadzić się.
Wiem, że wielu mnie pewnie za chwilę potępi, ale wczesniej czy później do tego dojdzie. Chyba lepiej wcześniej i nie szarpać sobie nerwów.
pozdrawiam i szczerze współczuję. M.

G
Gandharwa
Pan z Silesii radośnie wypisuje nieprawdziwe historyjki, a mianowicie o badaniach przez WIOŚ wód i gleby w Skoroszycach, tych badań w przeciągu lat 2006 -2012 było sporo ale wyniki ich nie zgadzają się z uprzednio przez Pana założoną tezą czyli, że są straszne zanieczyszczenia. Otóż kochany nie są! Jak pan pewnie wie, guma czy tworzywa nie są rozpuszczalne w wodzie, co powoduje, ze nie zanieczyszczają wód wgłębnych. Tam jest jedynie problem wymywania zanieczyszczeń z popiołów (też nie ma przekroczeń). Kompromitacją to była sztuczka Silesii z wznowieniem postępowania, wyznaczeniem zewnętrznej firmy i co się okazało, że miejsca poboru prób są nieprawidłowe a wyniki jak zawsze czyli "niestety" woda w I klasie czystości.Tak to jest jak się dorabia ideologię do faktów i stara się w konsekwencji te fakty naginać. Wracając do zabawnego zarzutu o niemożności technicznej wykonania badań zanieczyszczeń rtęcią wód rzeki Odry. Jak pań wie, WIOŚ jest jednostka budżetową, czyli co? Pieniądze dostaje z budżetu. Jak ww budżet przydzieli środki na zakup urządzeń to będą takie pomiary robione. Jak dotąd to mamy problemy z dojazdem do miejsc poboru prób (z uwagi na brak środków na benzynę).

No sam Pan przyznaje, że WIOS nie ma pieniędzy na benzynę - instytucja, która przecież jest odpowiedzialna za dbanie o to, by ludzie nie byli truci. Jest to żałosne tłumaczenie, przypominające trochę te policji sprzed kilku lat, gdy też się tłumaczono brakiem pieniędzy na benzynę, by jeździć na interwencje....a przecież zarówno WIOS jak i policja to instytucje kontrolne - czyli wypracowujące dochody z kar i mandatów.

Każdy chyba pamięta jeszcze te graffiti na murach "Obywatelu, pomóż policji, zabij się sam!"

Tworzywa może w wodzie nie są rozpuszczalne, ale podlegają procesom fotolizy czy hydrolizy w kwaśnym środowisku reaktora składowiska, szczególnie gdy są zakopane. Rozpuszczalne w wodzie za to są związki pirolizy powstałej przez niekompletne spalenie się gumy czy plastiku (dogaszanie podpalenia trwało tam kilka miesięcy w 2006)...jak pan nie wierzy, to proponuję i bez badań taki eksperyment: proszę włożyć do rozpalonego pieca worek ścinek gumy, tkanin i opakowań z tworzyw, tak na 1-2 min, następnie wyjąć, zagasić, włożyć do wiadra z wodą, chwilę namoczyć, następnie pobrać próbkę wody z tego wiadra i się napić. na zdrowie!
G
Gość
A po cholere te badania -i tak wszyscy wiedza kto truje i maja to w du*** Bogacze maja kase to wyjezdzaja sobie na urlopy do sanatorium a reszta niech sie truje - pozdychaja i nie trzeba bedzie emerytur wypłacac
I ta "wiarygodność" kedzierzynskich mediów !!! na czele z Lokalną i telewizja miejską - lizidupstwo i ŻENADA
Przecież telewizję miejską prowadzi TW skorpion wyrzucony z gazety lokalnej po ujawnieniu tych faktów (donosił na swojego przyjaciela ) .Nie dziwi jednak że współpraca między mediami kwitnie bo które z lokalnych mediów odważy się napisać że ich chlebodawca truje ?
a
ala

A po cholere te badania -i tak wszyscy wiedza kto truje i maja to w du*** Bogacze maja kase to wyjezdzaja sobie na urlopy do sanatorium a reszta niech sie truje - pozdychaja i nie trzeba bedzie emerytur wypłacac
I ta "wiarygodność" kedzierzynskich mediów !!! na czele z Lokalną i telewizja miejską - lizidupstwo i ŻENADA

G
Gość
Co gościu sugerujesz. Domki na Blachowni palą czym chcą. Połowa budynków w Śródmieściu palą czym chcą , to samo na Pogorzelcu. Wyjdź wieczorem i zobacz , nie ma czym oddychać. Na zkładzie w Blachowni wylano kilka cystern węglowodorów do ziemi, jeszcze nie zdążyła wsiąknąć do ziemi, wiadomo kto i co. Petrochemia truje?, nie ma takiej możliwości, tam jest wszystko szczelne i nowoczesne. Zdzieszowice podatki idą do innego miasta a największa trucizna pozostaje. ITD.

Masz rację gościu , bo w piecach palą truciciele pieców nawet latem w upale 30 stopniowym.
Paranoja jakaś cię dopadła czy schiza ?Poziom benzenu jest wysoki przez okrągły rok czyli przez cztery pory roku.
g
gość

Co gościu sugerujesz. Domki na Blachowni palą czym chcą. Połowa budynków w Śródmieściu palą czym chcą , to samo na Pogorzelcu. Wyjdź wieczorem i zobacz , nie ma czym oddychać. Na zkładzie w Blachowni wylano kilka cystern węglowodorów do ziemi, jeszcze nie zdążyła wsiąknąć do ziemi, wiadomo kto i co. Petrochemia truje?, nie ma takiej możliwości, tam jest wszystko szczelne i nowoczesne. Zdzieszowice podatki idą do innego miasta a największa trucizna pozostaje. ITD.

G
Gość

Kto przerabia benzol na skalę przemysłową w K-Koźlu - Petrochemia Blachownia!
Ta właśnie Petrochemia daje pracę ,płaci podatki do miasta, sponsoruje miejski sport,inne imprezy pod patronatem prezydenta Tomasza.
Nie róbcie z ludzi trucicieli - przejdźcie się wieczorem po blachowni zwłaszcza przy wschodnim wietrze.
Teren zakładów Blachownia jest ogólnie jedną wielką bombą ekologiczną.
Pracowałem tam więc wiem

m
misiek

Pan z Silesii radośnie wypisuje nieprawdziwe historyjki, a mianowicie o badaniach przez WIOŚ wód i gleby w Skoroszycach, tych badań w przeciągu lat 2006 -2012 było sporo ale wyniki ich nie zgadzają się z uprzednio przez Pana założoną tezą czyli, że są straszne zanieczyszczenia. Otóż kochany nie są! Jak pan pewnie wie, guma czy tworzywa nie są rozpuszczalne w wodzie, co powoduje, ze nie zanieczyszczają wód wgłębnych. Tam jest jedynie problem wymywania zanieczyszczeń z popiołów (też nie ma przekroczeń). Kompromitacją to była sztuczka Silesii z wznowieniem postępowania, wyznaczeniem zewnętrznej firmy i co się okazało, że miejsca poboru prób są nieprawidłowe a wyniki jak zawsze czyli "niestety" woda w I klasie czystości.Tak to jest jak się dorabia ideologię do faktów i stara się w konsekwencji te fakty naginać. Wracając do zabawnego zarzutu o niemożności technicznej wykonania badań zanieczyszczeń rtęcią wód rzeki Odry. Jak pań wie, WIOŚ jest jednostka budżetową, czyli co? Pieniądze dostaje z budżetu. Jak ww budżet przydzieli środki na zakup urządzeń to będą takie pomiary robione. Jak dotąd to mamy problemy z dojazdem do miejsc poboru prób (z uwagi na brak środków na benzynę).

M
Murza

Należy przede wszystkim znać kompetencje Wojewódzkiego Inspektora i możliwości pomiarowe emisji niezorganizowanej. A Państwo zaczynacie od krytyki. Można to porównać i oczywiście skrytykować policjanta za to, że bez pomiaru prędkości nie ukarał wszystkich kierowców na drodze za przekroczenie prędkości. Wojewódzki Inspektor wie co robi i o sprawie mówi prawdę, co nie zadawala posłanki ani dziennikarza, chcących dzięki temu zrobić kariere polityczną!!!

n
noutpos 207

Wystarczy zimą wyjść na ulicę Matejki i bez żadnych urządzeń badawczych, jedynie na podstawie pierwszych dymów z komina i ich zapachu, określić, kto pali plastikowe butelki. Trochę woli.

s
sssyk

Pan Krzysztof Gaworski to jest jednak kawał ..uja . Ludzie są truci, a ten bandyta i wspólnik trucia ma wszystko w du.. . Oby zdechło i był pierwsza ofiarą benzenu.
Kombinator.

M
MTRp
No niestety, "kompetencja" WIOS jest wręcz przysłowiowa. W głośnej sprawie nielegalnego składowiska firmy SKORPAL w Skoroszycach WIOS nie potrafił przeprowadzić badań skażenia gleby i wody przez odpady, tłumacząc się brakiem aparatury, laboratorium i pieniędzy...

Także rtęci w Odrze nie potrafili zmierzyć, gdyż ich aparatura nieodpowiada skali nanogramowej, jaka jest wymagana w najnowszym rozporządzeniu. Taka jest prawda.

To po kiego te urzędasy tam siedzą i za co biorą pensje? Na czym w takim razie polega ich "praca"?
G
Gandharwa

No niestety, "kompetencja" WIOS jest wręcz przysłowiowa. W głośnej sprawie nielegalnego składowiska firmy SKORPAL w Skoroszycach WIOS nie potrafił przeprowadzić badań skażenia gleby i wody przez odpady, tłumacząc się brakiem aparatury, laboratorium i pieniędzy...

Także rtęci w Odrze nie potrafili zmierzyć, gdyż ich aparatura nieodpowiada skali nanogramowej, jaka jest wymagana w najnowszym rozporządzeniu. Taka jest prawda.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3