Trwa Święto Mostu i Żeliwa w Ozimku (zdjęcia)

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Impreza rozpoczęła się w sobotę od niezwykłej parady historycznej.
Impreza rozpoczęła się w sobotę od niezwykłej parady historycznej. Anna Grudzka
Mimo nieprzyjaznej pogody w imprezie wzięły udział tłumy mieszkańców. Wśród atrakcji były: występy, przedstawienia, koncerty i pochód historyczny.

- To wyjątkowe wydarzenie w Ozimku i wyjątkowe święto. W związku z odbywającą się tutaj piątą Międzynarodową Konferencją Miłośników Żeliwa postanowiliśmy Święto Mostu i Żeliwa zorganizować wspólnie z miastem, jednocześnie obchodząc Dni Ozimka i dwie ważne rocznice: podpisania partnerstwa z Heinsbergiem i czeskim Rymarowem. Stąd tylu zacnych gości, tylu dostojników i tyle regimentów – mówi Józef Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia Małej Panwi, jednego z organizatorów imprezy.

Impreza rozpoczęła się w sobotę od niezwykłej parady historycznej.
- Bardzo wielu mieszkańców przebrało się w stroje historyczne. Tą tradycję budujemy u nas już trzy lata i coraz więcej osób się przebiera. Tegoroczna parada jest tak liczna, bo gościmy u nas przyjaciół ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, czyli Gwarków Tarnogórskich w przepięknych historycznych strojach, nie tylko gwareckich, ale też górniczych z XVIII wieku. Gościmy także Stowarzyszenie Metamorfozy z Gliwic, które w komplecie jest przebrane - dodaje Juros.

- Świętujemy także 190 - lecie mostu i fakt, że w tym roku został on uznany za Pomnik Historii -podkreślał, witając mieszkańców gminy Jan Labus, burmistrz Ozimka.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów były zajęcia sportowe, pokazy sekcji działających w Domu Kultury, inscenizacje historyczne i występy gwiazd (w sobotę na scenie pojawiły Brathanki).

Specjalnie z okazji święta na wyspie Rehdanz’a, gdzie odbywała się impreza, zbudowano też dymarkę, czyli jednorazowy piec do wytopu rudy żelaza.

- Mamy tutaj rekonstrukcję dymarki. W sobotę piec był wypalany, suszony, a dziś od wczesnych godzin rannych próbujemy wytapiać w nim żelazo - mówi rekonstruktor pieca Tomasz Zwierzchowski z Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi.

Opolskie info 15.09.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska