Trwają wybory prezydenckie 2015. Głosujemy do 21.00

Mario
Lokale wyborcze są otwarte do godziny 21.00.
Lokale wyborcze są otwarte do godziny 21.00. Mario
Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godz. 7. Lokale wyborcze będą otwarte do 21. Jeżeli żaden z 11 kandydatów nie zdobędzie ponad 50 procent głosów Polaków, konieczna będzie druga tura. Wtedy wyborcy ponownie pójdą do urn 24 maja.

Frekwencja na Opolszczyźnie - na godz. 12.00.

Według danych delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu na godzinę 12.00 frekwencja na Opolszczyźnie wynosiła 12,81 proc. Najwyższa była w Lubrzy - 18,42 proc., najniższa w Radłowie - 7,96 proc.

Frekwencja w miastach powiatowych
Prudnik - 15,82 proc.
Brzeg - 15,35 proc.
Opole - 15,28 proc.
Namysłów - 13,72 proc.
Olesno - 13,19 proc.
Głubczyce - 13,11 proc.
Kędzierzyn-Koźle - 12,72 proc.
Nysa - 12,56 proc.
Strzelce Opolskie - 12,18 proc.
Krapkowice - 11,76 proc.
Kluczbork - 11,55 proc.

Głosujący otrzymają jedną kartkę formatu A4, która będzie koloru białego. Na karcie do głosowania będzie 11 nazwisk kandydatów na prezydenta, napisanych w kolejności alfabetycznej.

Głosujący musi postawić znak "X" tylko przy jednym nazwisku. Wtedy jego głos będzie ważny.

Na prezydenta kandydują:
Grzegorz Braun,
Andrzej Duda,
Adam Jarubas,
Bronisław Komorowski,
Janusz Korwin-Mikke,
Marian Kowalski,
Paweł Kukiz,
Magdalena Ogórek,
Janusz Palikot,
Paweł Tanajno,
Jacek Wilk.

ZOBACZ: Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich

Prawo do udziału w głosowaniu w wyborach prezydenckich mają obywatele, którzy najpóźniej 10 maja 2015 skończyli 18 lat i posiadają prawa wyborcze. Wyborca musi być wpisany do stałego rejestru wyborców w danej gminie; żeby zostać dopisanym do spisu wyborców, należało złożyć odpowiedni wniosek.

Osoba, która chciała głosować poza miejscem swojego zamieszkania, musiała postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą.

Prezydenta Polski można wybierać także korespondencyjnie. W taki sposób mogą głosować osoby, które są wpisane do stałego rejestru wyborców. Zamiar głosowania w taki sposób należało zgłosić do 27 kwietnia.

ZOBACZ: Lista lokali wyborczych. Gdzie głosować w Opolu i regionie

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w nocy z piątku na sobotę (dokładnie o północy) rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godziny 21. W tym czasie zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży lub jakakolwiek agitacja na rzecz konkretnych kandydatów czy komitetów. Chodzi np. o rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy organizowanie spotkań z kandydatami. Zakaz dotyczy także internetu. Kary za złamanie ciszy wyborczej są dotkliwe. Najwyższa grzywna wynosi od 500 tysięcy złotych do nawet miliona złotych i dotyczy publikowania sondaży wyborczych podczas ciszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska