Twórca ChataGPT Wojciech Zaremba przekazał swojej szkole z Kluczborka darowiznę. Kwota robi ogromne wrażenie!

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wojciech Zaremba (rocznik 1988) jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku i robi karierę naukową w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w OpenAI, czyli organizacji założonej w 2015 roku przez Elona Muska po to, aby rozwijać sztuczną inteligencję.
Wojciech Zaremba (rocznik 1988) jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku i robi karierę naukową w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w OpenAI, czyli organizacji założonej w 2015 roku przez Elona Muska po to, aby rozwijać sztuczną inteligencję. Y Combinator
Wojciech Zaremba, światowej klasy specjalista od rozwoju sztucznej inteligencji, podarował kluczborskiemu liceum 500 tysięcy złotych. Wystarczy na stypendia i nowoczesną pracownię.

- To bardzo hojny gest. Jesteśmy niezwykle wdzięczni. Nie pamiętam w historii szkoły, aby coś takiego miało miejsce – mówi Krystyna Błażewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. - Pieniądze są już na koncie. Kwota oszałamiająca, bo 500 tys. zł, czyli 125 tys. dolarów.

Wojciech Zaremba (rocznik 1988) jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku i robi karierę naukową w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w OpenAI, czyli organizacji założonej w 2015 roku przez Elona Muska po to, aby rozwijać sztuczną inteligencję (AI).

Kluczborczanin trafił tu jako jeden z dziewięciorga najwybitniejszych na świecie specjalistów od AI – matematyków, programistów oraz inżynierów. Najpierw kierował zespołem, który zajmował się badaniami nad robotyką. Później został szefem grupy, która stworzyła ChatGPT, czyli narzędzie do przetwarzania języka naturalnego.

W kluczborskim liceum Wojciech Zaremba miał z matematyki indywidualne nauczanie. Na zakończenie ogólniaka zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie, pokonując tysiąc dwustu konkurentów.

Następnie studiował matematykę i informatykę na Uniwersytecie Warszawskim i w École polytechnique w Paryżu. Jeszcze w czasie studiów Zaremba trafił do Doliny Krzemowej. Pracował w takich firmach jak Nvidia, Google i Facebook. Oprócz tego publikował i brał udział w konferencjach naukowych. Amerykanie zaproponowali, żeby zrobił doktorat z uczenia maszynowego właśnie w USA, na New York University. W trakcie studiów doktoranckich dostał stypendium Google Foundation.

W 2017 roku „Forbes” zaliczył go do grona najbardziej wpływowych Polaków przed trzydziestką.

Wojciech Zaremba bardzo często podkreśla, że jest z Kluczborka i że jest wdzięczny rodzicom, ale także nauczycielom, iż stworzyli mu świetne warunki do rozwoju zainteresowań i talentów.

- Rok temu nawiązaliśmy kontakt z panem Wojtkiem. Było to po tym, jak aplikacja ChatGPT weszła w życie i opowiadały o niej media na całym świecie. Stwierdziliśmy, że jako kluczborczanie powinniśmy być pierwszymi Polakami, którzy pogratulują panu Wojtkowi takiego sukcesu – mówi Krystyna Błażewska.

Szkoła zorganizowała spotkanie online, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele (w tym emerytowani, którzy uczyli Wojciecha Zarembę w kluczborskich placówkach).

- Spotkanie było poświęcone sztucznej inteligencji. Pan Wojciech opowiadał o szansach i zagrożeniach, które ona niesie – relacjonuje Krystyna Błażewska.

Sprawa miała nieoczekiwany, ale bardzo miły ciąg dalszy.

- W grudniu ubiegłego roku pan Franciszek Zaremba, ojciec Wojtka, przyszedł z informacją, że syn chciałby przekazać darowiznę dla szkoły – opowiada Krystyna Błażewska. – Po konsultacjach z państwem Zarembami sprecyzowaliśmy umowę wsparcia.

Zgodnie z wolą darczyńcy pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie funduszu stypendialnego dla uczniów oraz na utworzenie supernowoczesnej pracowni informatycznej.

- Został opracowany wstępny regulamin przyznawania stypendiów. Mamy powołaną czteroosobową komisję, która będzie oceniać wnioski od uczniów – tłumaczy Piotr Ostrowski, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego „Mickiewicz”, które zarządzać będzie darowizną. - Życzeniem donatora było, aby pieniądze trafiły do osób, które chcą się rozwijać, mają pasje i bardzo dobrze zdały egzamin maturalny, ale potrzebują wsparcia finansowego. Ma to być forma wyrównywania szans.

W pierwszej edycji szkoła planuje przyznać do 10 stypendiów. Kwota wsparcia to 2 tys. zł miesięcznie.

- Natomiast jeśli chodzi o pracownię informatyczną, to zamierzamy zrobić wszystko od nowa, łącznie z nową serwerownią i kupnem sprzętu wysokiej jakości – tłumaczy Piotr Ostrowski.

- Jesteśmy w trakcie opracowania kosztorysu. To jest tak duży zastrzyk finansowy, że pierwszy raz myślę zupełnie innymi kategoriami, czyli jak zrobić dobrze, a nie tylko oszczędnie – wyjaśnia Krystyna Błażewska. – Na sam sprzęt chcemy przeznaczyć około 100 tysięcy złotych.

Już postanowiono, że pracownia będzie nosiła imię Wojciecha Zaremby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska