Ukazała się najnowsza książka prof. Doroty Simonides. Można ją będzie kupić już podczas Dni Opola

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
"Dlaczego drzewa przestały mówić" to książka o ludowej wizji świata, odtworzonej przez wybitną folklorystkę, prof. Dorotę Simonides. Będzie można ją kupić podczas Dni Opola na stoisku nto w Rynku.

Książkę czyta się jednym tchem, jak zbiór minibajek - zadziwiających ludzką dociekliwością, wyobraźnią, ale też poczuciem humoru. Dowiemy się z niej np. dlaczego kamienie są twarde i nieme, co sprawiło, że człowiek się starzeje, gdzie szukać ukrytych skarbów i dlaczego kobiety są wiecznie zajęte.

-"Dlaczego", "po co", i "w jaki sposób" to najważniejsze pytania, jakie ludzie zadawali sobie od zawsze - mówi prof. Dorota Simonides. - Przez całe wieki sami też udzielali na nie odpowiedzi. Te trzy pytania są człowiekowi potrzebne, by zrozumieć sens tego, co go otacza. Zyskiwał dzięki temu poczucie nadrzędnego ładu, porządku moralnego i miał poczucie bezpieczeństwa.

Ludowa wizja świata odtworzona przez autorkę obejmuje fundamentalne kwestie nurtujące od dawien dawna każdego człowieka: stworzenie świata, stworzenie człowieka, powstanie zwierząt i roślin oraz wyjaśnienie wszelkich zjawisk i nazw, które stanowiły dla niego zagadkę.

Każdej z nich poświęcony został osobny rozdział, z krótkim wprowadzeniem, ale istotą książki są zgromadzone przez autorkę ludowe opowieści.
Prof. Simonides zadała sobie ogromny trud, by przejrzeć wszystkie wydania "Wisły" - XIX-wiecznego czasopisma krajoznawczego, redagowanego przez Jana Karłowicza, a także lwowskiego "Ludu", do których czytelnicy przysyłali znane sobie ludowe opowieści. Wiele tekstów publikowanych było w rozprawach naukowych, dawnych zbiorach folklorystów, a także kalendarzach ilustrowanych. Niekiedy też stanowiły one wierny zapis opowieści zasłyszanych współcześnie. Stąd zróżnicowany język od archaicznej polszczyzny XVIII i XIX wieku po gwarę góralską i śląską - zarówno dawną, jak i współczesną.

A dlaczego tytułowe drzewa przestały mówić? Bo zabronił im tego sam Pan Jezus, aby ludzie bez przeszkód mogli je ścinać i ogrzewać nimi swoje siedziby. Wcześniej drzewa błagały o litość, a ludzie, którym było ich żal, marzli w swoich domach.

Książka ukazała się nakładem opolskiego Wydawnictwa Nowik.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska