Umowa w Warszawie podpisana. Zmiany w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opolska siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Opolska siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. cmjw.pl
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ma dwóch organizatorów. Do samorządu województwa dołączyło ministerstwo kultury.

Stosowną umowę podpisali dziś w Warszawie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedzialny m.in. za muzea oraz marszałek województwa Andrzej Buła i wicemarszałek Stanisław Rakoczy. W spotkaniu uczestniczyła Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW w Łambinowicach-Opolu.

- Myślę, że to, co się stało, oznacza dla naszej placówki szansę na stabilizację i rozwój – mówi dyrektor Rezler-Wasielewska. - Otwierają się przed nami nowe perspektywy. Myślę, że będziemy mogli nadążać za innymi muzeami w Polsce i w lepszych warunkach prowadzić działalność merytoryczną.

Budżet muzeum w 2018 roku zamknie się sumą 3 mln zł (podobną jak w roku bieżącym). 1 mln 750 tysięcy będzie pochodzić z ministerstwa, 1 mln 1250 tysięcy dołoży samorząd województwa.

- Zasadnicza różnica polega na tym, że dotychczas dotacja podmiotowa wystarczała na wydatki bieżące, natomiast działalność merytoryczna była finansowana przez konkursy – dodaje pani dyrektor. - Teraz także w konkursach możemy startować, choć z wielu z nich jesteśmy jako muzeum współprowadzone przez ministerstwo wyłączeni. Otwarta jest droga do pozyskiwania pieniędzy z projektów unijnych. Możemy się też starać o dotacje celowe ministerstwa.

- Kwestia finansowa jest ważna – uważa wicemarszałek Stanisław Rakoczy. - Ale ważniejsze jest co innego. Nie ma w Polsce drugiej takiej placówki jak CMJW. Umowa z ministerstwem podkreśla znaczenie tego miejsca. Jest to docenienie ogromnej pracy naukowej i dydaktycznej niewielkiego zespołu muzeum. Zyskało ono wyższą rangę.

Plan pracy przygotowany w muzeum na nowy rok oznacza kontynuację dotychczasowych działań. Skraca się natomiast nazwa placówki: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (bez w Łambinowicach-Opolu).

Zobacz OPOLSKIE INFO [22.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska