Uniwersytet Opolski: Lepiej klikać strony, niż przewracać kartki

Mariusz Jarzombek
W elektronicznych zbiorach BG UO jest ponad 50 tys. stron. - Można bardzo szybko odnaleźć potrzebny dokument - mówi Andrzej Pawłowski, informatyk w bibliotece UO.
W elektronicznych zbiorach BG UO jest ponad 50 tys. stron. - Można bardzo szybko odnaleźć potrzebny dokument - mówi Andrzej Pawłowski, informatyk w bibliotece UO. Mariusz Jarzombek
Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego była drugą w Polsce, która zakupiła dostęp do ogólnopolskiej bazy książek cyfrowych. Teraz idzie dalej...

Politechnika

Politechnika

Wczytelni Biblioteki Głównej PO dostępny jest serwis ibuk.pl, czyli darmowa czytelnia on-line. Można w niej poczytać polskie wersje książek publikowanych przez najlepsze wydawnictwa z zakresu m.in. nauk matematyczno-przyrodniczych, ekonomicznych, humanistycznych, społecznych, informatyki, medycyny, prawa.
Serwis ibuk.pl umożliwia też drukowanie potrzebnych materiałów. Za tę usługę trzeba już zapłacić.
Dostęp do bazy jest możliwy dla wszystkich z komputerów w sieci uczelni, akademików, a nawet z domu. Wystarczy tylko odebrać w BG hasło dostępu. Dla pracowników uczelni dostęp do bazy z domu jest możliwy przez serwer proxy.
Testowanie bazy potrwa jeszcze do 12 listopada.
Można zgłaszać uwagi na temat testowanego serwisu do Oddziału Informacji Naukowej Politechniki Opolskiej: tel.: 77 4006231, e-mail: [email protected].

Ostatnio zajęliśmy się digitalizowaniem, czyli przekładaniem z wersji papierowej w cyfrową XVIII- i XIX-wiecznych dokumentów dotyczących historii Śląska - mówi Danuta Szewczyk-Kłos, dyrektor Biblioteki Głównej na Uniwersytecie Opolskim.

- Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć w internecie dokumenty dotyczące historii swojej miejscowości czy okolicy - dodaje.

Do tej pory bibliotece udało się zdigitalizować 250 pozycji. Są to książki, dokumenty i fotografie - łącznie ponad 50 tys. zeskanowanych stron.

- Mamy na przykład monografie dotyczące opolskich parafii czy szkół i szkolnictwa w województwie opolskim. Normalnie do takich dokumentów mieliby dostęp tylko badacze - mówi dyrektor.

Biblioteka sporządza elektroniczne wersje nie tylko starszych publikacji. - Chcielibyśmy mieć wszystkie nasze zbiory w dwóch wersjach. W przyszłości może być i tak, że tradycyjne książki pójdą do lamusa. Musimy się do tego przygotować - dodaje dyr. Szewczyk-Kłos.

Digitalizacja ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku podręczników do prawa. Bo przepisy tak szybko się zmieniają, że bibliotek często nie stać na kupno nowych książek na bieżąco. Korzystając z baz danych, mamy dostęp do najnowszych wydań elektronicznych - mówi Danuta Szewczyk-Kłos.

Biblioteka stale inwestuje w dostęp do polskich i międzynarodowych baz danych oraz serwisów z książkami elektronicznymi.

- To daje nieograniczone możliwości poszukiwania informacji. Te książki, które znajdują się na półkach to zaledwie niewielki procent tego, co kryją nasze zasoby - mówi dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska