Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu wysyła na staże przy sortowanu odpadów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Za staże płaci nie firma, która je organizuje, ale urząd pracy. Finansowane są więc z pieniędzy podatników.
Za staże płaci nie firma, która je organizuje, ale urząd pracy. Finansowane są więc z pieniędzy podatników. Fot. Marzena Bugala[O]
Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu oferuje półroczne zatrudnienie na stanowisku... sortowacza odpadów. Dyrekcja pośredniaka nie widzi w tym nic złego, ale bezrobotni się oburzają.

Ogłoszenia zawisły na tablicy urzędu pracy, zamieszczono je także w internecie. To tzw. oferta zamknięta, co oznacza, że nazwa firmy, do której są kierowani bezrobotni, nie jest upubliczniana. Wiadomo jednak, że chodzi o sortowanie odpadów, prasowanie, obsługę taśm sortowniczych oraz prace porządkowe. Firma pracuje na dwie zmiany. Stażysta musi przepracować przy śmieciach 40 godzin tygodniowo, umowa podpisywana jest na pół roku, bez gwarancji zatrudnienia.

Może liczyć na tzw. stypendium stażowe - 997 zł brutto. Pieniądze te wypłaca urząd pracy.

- To jest skandal i kpina ze zdrowego rozsądku - mówi jeden z bezrobotnych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. - Jakaś firma szuka darmowej siły roboczej do pracy w bardzo trudnych warunkach. Zamiast przynajmniej uczciwie ludziom zapłacić, idzie do pośredniaka po staże, które przecież finansowane są z pieniędzy podatników. Urząd pracy, zamiast ich pogonić, godzi się na to. Wręcz niepojęte!

Tymczasem dyrektor PUP w Kędzierzynie-Koźlu Grażyna Juźwin nie widzi nic złego w wysyłaniu bezrobotnych na staże przy sortowaniu odpadów.

- Nie można dezawuować takiego stanowiska pracy. Staż ma nauczyć pewnych czynności - tłumaczy Grażyna Juźwin.

Ale przecież sortowania odpadów można się nauczyć w jeden dzień. Po co organizować do tego aż półroczny staż? - dopytujemy.

Szefowa PUP tłumaczy, że stażysta będzie się uczył także obsługi maszyn i pracy przy taśmie, a to może już być skomplikowane.

- Ponadto to forma pomocy dla osób z wykształceniem podstawowym, które mają duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. My nie mamy dla nich ofert. Taki staż jest jedyną możliwością pomocy - tłumaczy.
Poprosiliśmy o komentarz WUP w Opolu. Tam dowiedzieliśmy się, że powiatowy urząd samodzielnie podejmuje decyzje, kogo i gdzie wysyła na tzw. formy aktywizacji zawodowej. WUP nie może ingerować w te sprawy.

- Ale faktycznie można mieć pewne wątpliwości co do celowości organizacji takich staży, jak ten w sortowni - mówi nam Renata Cygan, wicedyrektor WUP.

Jak ustaliliśmy, kilka osób odpowiedziało na ogłoszenia o kontrowersyjnych stażach i mają je wkrótce rozpocząć.

Kędzierzyński urząd pracy otrzymał niedawno 11 milionów złotych na walkę z bezrobociem. 5 mln przeznaczone zostanie w tym roku właśnie na staże, bony stażowe, zatrudnieniowe, na szkolenia, dotacje oraz na start działalności gospodarczej, a także na tworzenie nowych stanowisk pracy. Na aktywizację bezrobotnych do 30. roku życia PUP dostał 1 mln 700 tys. zł, pieniądze pójdą na staże i szkolenia, a skorzysta z nich 166 osób.

- Dobrze, że są pieniądze. Ale mogliby je jeszcze mądrze wydawać - komentuje bezrobotny kędzierzynianin.

Wideo

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.09.2016 o 10:28, Gość napisał:

Do czynszów miasto dopłaca. Do transportu publicznego także. Nie wynajmuję od miasta mieszkania i nie jeżdżę autobusami. Ale nie pieprzę głupot tak jak ty, mimo że to jest z moich pieniędzy. Na pewno mieszkasz w mieszkaniu wynajętym od MZBK, albo wykupionym za bezcen od miasta, więc zamknij pysk gamoniu, bo jak pasożyt żerujesz na moich pieniądzach. Wolałbym, żeby miasto wybudowało więcej ścieżek rowerowych, chodników, boisk. Za te pieniądze można by wyposażyć szkoły, itd. Ale część budżetu miasta niestety musi zostać przeznaczona na takie jak ty pasożyty.

Ja wolę aby władze miasta i powiatu za publiczne pieniądze  uruchomiły Hospicjum,Oddział Opieki Paliatywnej,ZOL i Oddział Onkologiczny,które są nam mieszkańcom potrzebne do przeżycia jak  nieskażone benzenem powietrze.

Cmentarz Komunalny "Kuźniczka" zbiera ofiary tego procederu, czego przykładem jest jego rozbudowa.

G
Gość

Do czynszów miasto dopłaca. Do transportu publicznego także. Nie wynajmuję od miasta mieszkania i nie jeżdżę autobusami. Ale nie pieprzę głupot tak jak ty, mimo że to jest z moich pieniędzy. Na pewno mieszkasz w mieszkaniu wynajętym od MZBK, albo wykupionym za bezcen od miasta, więc zamknij pysk gamoniu, bo jak pasożyt żerujesz na moich pieniądzach. Wolałbym, żeby miasto wybudowało więcej ścieżek rowerowych, chodników, boisk. Za te pieniądze można by wyposażyć szkoły, itd. Ale część budżetu miasta niestety musi zostać przeznaczona na takie jak ty pasożyty.

G
Gość
W dniu 04.03.2016 o 11:53, wiatr napisał:

Polikwidować urzędy Pracy wtedy elita bedzie poszukiwac pracę i docenia to by pilnować swojej roboty

I tu się mylisz bo dyrektorzy należą do elitarnych Klubów Dyrektorskich,która zapewniają im pracę po zwolnieniu nawet za malwersacje czy inne przestępstwa.Tam rządzi prawo" rządź,dziel,pomagaj kaście dyrektorskiej".

Miasto godzi się na to ponieważ moi drodzy na tym...   ZARABIA. Koszty administracyjne sprytnie przerzucono na zarządców nieruchomości, Firmy wywozowe  biorą ile wytargują ( miasu zależy aby jak najmniej) a cała reszta zostaje w kasie miasta . Zamiast obniżyć stawkę za wywóz odpadów dla Kowalskiego zostawia się hajs dla siebie. I na takich włodarzy głosujecie kochani.

Wszystkie spółki miejskie  i powiatowe są na garnuszku mieszkańców, dlatego nie powinny mieć żadnych zysków, bo to oznaczałoby perfidne    okradanie obywateliKędzierzyna-Koźla.

Miejmy nadzieję, że radni rządzącej koalicji MN i PO ustalając jakiekolwiek stawki za: czynsz, wodę, ciepło,ścieki,transport miejski,wywóz śmieci pamiętają o tym, że dostali mandat zaufania aby służyć nam mieszkańcom, a nie wyciągać rękę po "wdowi"grosz !

G
Gość

Standardowo bredzisz jak potłuczony. Przykładu choćby jednej zlikwidowanej osoby też nie podałeś.

Czyli jesteś kłamcą pisząc jak to powoli osiągasz swój cel.

 

G
Gość
W dniu 21.09.2016 o 10:37, Gość napisał:

Tacy jak ty nic nie osiągają.Ale stwierdzeniem, że stopniowo "eliminujesz ludzi lokalnej polityki" rozbawiłeś mnie do łez. Potwierdziło to też moją tezę o twojej schizofrenii paranoidalnej. Stworzyłeś sobie świat w którym gęsta sieć skorumpowanych polityków robi wszystko żeby cię załatwić. Ale ty, jedyny sprawiedliwy walczysz z nimi ujawniając teorie spiskowe. Nawet odnosisz sukcesy eliminując kolejnych ludzi należących do sitwokracji.Opisz jakąś udaną akcję eliminacji takiego lokalnego polityka. Chcemy abyś ujawnił któryś ze swoich sukcesów.

I tu się mylisz bo mylisz sztampowo jak na leminga przystało, ludzie osiągają  godność i pełnię człowieczeństwa,którego nikt im nie odbierze! Twój ślinotok na nic tu się zda.

Swoimi osiągnięciami chwali się  tylko cieć, który winduje swoją wątpliwą  "karierę" na plecach kumpli i lokalnych struktur Bizancjum.

Gościu, nie pamiętasz, czy nie chcesz pamiętać,że funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL-u przypisywali choroby psychiczne ludziom opozycji,których nie mogli złamać,którzy nie podpisali cyrografu i nie stali się TW bardzo dobrym przykładem jest   Matka"Solidarności" Pani Anna Walentynowicz.

Pozdrawiam.

G
Gość
W dniu 17.08.2016 o 06:28, Gość napisał:

Ale osiągam zamierzony cel, czyli  stopniową eliminację  od 2010...z lokalnej polityki ludzi skompromitowanych, skorumpowanych czyli  elitarnych  łapówkarzy, którzy jak przystało na lemingów pchali się do pojemnego koryta władzy.Cóż i ty i twoi kumple zapomnieli na śmierć co oznacza   przyzwoitość,klasa( nie mylić z kasą) i  lokalny patriotyzm.A szkoda! Bo szkoda mi ciebie!

 

Tacy jak ty nic nie osiągają.

Ale stwierdzeniem, że stopniowo "eliminujesz ludzi lokalnej polityki" rozbawiłeś mnie do łez. Potwierdziło to też moją tezę o twojej schizofrenii paranoidalnej. Stworzyłeś sobie świat w którym gęsta sieć skorumpowanych polityków robi wszystko żeby cię załatwić. Ale ty, jedyny sprawiedliwy walczysz z nimi ujawniając teorie spiskowe. Nawet odnosisz sukcesy eliminując kolejnych ludzi należących do sitwokracji.

Opisz jakąś udaną akcję eliminacji takiego lokalnego polityka. Chcemy abyś ujawnił któryś ze swoich sukcesów.

G
Gość

"W czwartek  22 .09.2016 dzień otwarty w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kędzierzynie-Koźlu"

Może zamiast tych fajerów  PO i MN zainteresowałby się czy bezrobotni zarejestrowani w PUP, a zwolnieni z pracy po tym jak w 2010r zawiązała się "spółka" KWW TW z MN i PO(która wyrzucała  na "zbity pysk" jedynych żywicieli rodzin) -  mają co go garnka włożyć, czy ci bezrobotni  mają na opłaty, czy  ci bezrobotni mają  pieniążki na zakup lekarstw itd.?

 

Kiedy koalicja PO z MN pokaże ludzką twarz, która od lat  interesuje się wszystkim oprócz służby obywatelom K-K  i umiejętnym złapaniu truciciela  rakotwórczym benzenem wdychanego przez nas powietrza?

 

G
Gość
W dniu 16.08.2016 o 22:41, Gość napisał:

Standardowo. Opowiedź totalnie niepasująca do pytania. Ale to normalne. Nie ma znaczenia jaki jest temat dyskusji. Każda odpowiedź to monotemeatyczny slogan mówiący o sitwokracji, zwalnianiu polskich pracowników, głodowych zasiłkach z MOPS i hospicjum.Na tyle wpisów przynajmniej jeden powinien być sensowny.Śmiało mogę stwierdzić, że bredzisz gorzej niż najgłupszy polityk z PiS-u.

Ale osiągam zamierzony cel, czyli  stopniową eliminację  od 2010...z lokalnej polityki ludzi skompromitowanych, skorumpowanych czyli  elitarnych  łapówkarzy, którzy jak przystało na lemingów pchali się do pojemnego koryta władzy.

Cóż i ty i twoi kumple zapomnieli na śmierć co oznacza   przyzwoitość,klasa( nie mylić z kasą) i  lokalny patriotyzm.

A szkoda! Bo szkoda mi ciebie!

G
Gość

Standardowo. Opowiedź totalnie niepasująca do pytania. Ale to normalne. Nie ma znaczenia jaki jest temat dyskusji. Każda odpowiedź to monotemeatyczny slogan mówiący o sitwokracji, zwalnianiu polskich pracowników, głodowych zasiłkach z MOPS i hospicjum.

Na tyle wpisów przynajmniej jeden powinien być sensowny.

Śmiało mogę stwierdzić, że bredzisz gorzej niż najgłupszy polityk z PiS-u.

G
Gość
W dniu 16.08.2016 o 17:16, Gość napisał:

Nadal nie otwierasz lodówki w obawie, że sitwokracja z niej wyskoczy?

"Każdy człowiek staje się pajacem byle go pociągnąć za odpowiednią nitkę."

 

G
Gość

Nadal nie otwierasz lodówki w obawie, że sitwokracja z niej wyskoczy?

d
do cyberprzestępcy
W dniu 13.08.2016 o 20:39, Gość napisał:

A dlaczego ty bredzisz od kilku lat i zatruwasz to forum?

Kochanieńki lemingu jesteś cyberprzestępcą czyli zwyczajnym bandziorem, który kradnie dane o użytkownikach  NTO Forum Kędzierzyn-Koźle- KTO ci na to pozwolił?

 

 A tak na poważnie powinieneś sobie zdać sprawę,że poprawność polityczna PO  i spolegliwość  wobec wszelkich pomysłów unijnych urzędników i wykonywanie  wszystkie polecenia płynące z centrali  z Brukseli  oraz to, że PO w całej rozciągłości poparła traktat lizboński, który zabierał państwom członkowskim niezależność – (no ale nie można mieć Platformie tego za złe, bo taka jest linia programowa tej partii)przyczyniły się do tego, że Polacy  powiedzieli DOŚĆ, z czym muszą się jej członkowie pogodzić.

Czas zakończyć „operę mydlaną” związaną z Trybunałem Konstytucyjnym, bo  krótkowzroczność wysoko postawionych urzędników Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej może być przyczynkiem do upadku Unii Europejskiej, która zapomniała w daleko posuniętej laicyzacji życia o wartościach i korzeniach chrześcijańskich  starej Europy. Gdy tego nie zatrzyma będzie islamizacja poprzez imigrantów i państwo tureckie, którego prezydent ma zakusy na sułtana i chce być mocarstwem islamskim, któremu daleko bardzo do demokracji…..

 

Oto kilka niespełnionych,  a niezapomnianych  obiecywajek, którymi raczyła Platforma Obywatelska wyborców od 2005, z których powinna się w końcu  wytłumaczyć:

-Lustracja. Jeszcze przed wyborami w 2005 roku władze Platformy zdecydowanie opowiadały się za jak najszybszym przeprowadzeniem lustracji i ujawnieniem akt komunistycznej bezpieki. Do tej pory nic takiego niestety nie nastąpiło.

-Moralność. Pod względem moralno-etycznym Donald Tusk promował się na zdecydowanego konserwatystę. Sprzeciwiał się aborcji, eutanazji, legalizacji małżeństw homoseksualnych i klonowaniu ludzi. Według niego państwo powinno opiekować się tradycyjną rodziną. Lider PO twierdził ponadto, że prawo musi zabezpieczać ludzi przed negatywnymi skutkami postępu wiedzy (chodzi głównie o niektóre badania genetyczne). Premier Tusk zaproponował też rozpoczęcie debaty o eutanazji. Jak było każdy widział!

-Biurokracja i przywileje władzy.W 2005 roku Platforma zamierzała wprowadzić do Konstytucji zapis: „Wszelka władza w Rzeczpospolitej jest służbą publiczną i nie może być źródłem jakichkolwiek przywilejów”, co miało spowodować, że Trybunał Konstytucyjny unieważniałby wszelkie ustawy wprowadzające polityczne przywileje. Miała także powstać bardzo krótka lista stanowisk publicznych, z którymi wiązałyby się przywileje korzystania ze służbowych samochodów i telefonów komórkowych. Ponadto miały zostać zlikwidowane wszelkie ulgi dla polityków, takie jak darmowe przeloty czy przejazdy kolejowe, miał zostać zlikwidowany immunitet poselski oraz nałożona na osoby na stanowiskach publicznych większa odpowiedzialność i większe kary za te same przestępstwa w porównaniu z osobami prywatnymi. Nic z tego nie wprowadzono.

-Deregulacja.W 2005 roku członkowie PO mówili o deregulacji gospodarki. Partia opowiadała się za zlikwidowaniem wielu biurokratycznych pozwoleń przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto w celu ściągnięcia inwestycji zagranicznych deklarowano utrzymać specjalne strefy ekonomiczne oraz uprościć prawo.Wszelkie próby deregulacji gospodarki, korzystne dla przedsiębiorców, propozycje, proponowane przez rząd, były torpedowane przez ministerialnych urzędników, temu rządowi podległych!

-Finanse publiczne.W 2005 roku PO opowiadała się za uzdrowieniem finansów publicznych poprzez zmniejszenie z jednej strony podatków, a z drugiej – wydatków państwa. Partia zamierzała wprowadzić liniowy PIT na poziomie 15% oraz równocześnie zlikwidować ulgi i kwotę wolną od podatku. Podatek dochodowy od osób prawnych Platforma zamierzała zmniejszyć z 19% do 15%, a 0%, 3%, 7% i 22% stawki VAT zamienić na 15%. Ponadto PO obiecywała zlikwidować różnorodne dodatkowe opłaty i parapodatki (w tym abonament RTV) nakładane na przedsiębiorców i obywateli, a także ukrócić władzę aparatu skarbowego wobec podatników. Miał także zostać zlikwidowany podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Praktycznie żaden z tych postulatów nie został spełniony, a sytuacja finansów publicznych pod rządami PO uległa drastycznemu pogorszeniu. Po przejęciu władzy przez PO w 2007 roku zarówno podatki, jak i wydatki publiczne znacznie zwiększyły się. Zamiast obniżyć podatki, wprowadzano nowe i podnoszono stare.

-Za rządów Platformy radykalnie zwiększyły się wydatki państwa.Dlaczego?

-Służba zdrowia. W 2005 roku przewodniczący Tusk chciał reformy służby zdrowia, w tym decentralizacji jej zarządzania. Co zrobiono każdy wie- czekanie w kolejkach  do specjalisty, a na niektóre operacje i zabiegi kilkanaście lat!

-Przed wyborami w 2005 roku przedstawiciele PO mówili, że państwowa administracja zostanie zmniejszona o 20%. Zamiast tych wszystkich korzystnych zmian, podczas rządów PO doszło do lawinowego wzrostu biurokracji. Kolejne próby ograniczania biurokracji napotykały na opór urzędników. W rezultacie ciągle ich przybywało, bo „swojaków trzeba było poupychać”, dlatego wśród  członków PO i ich rodzin nie ma bezrobocia, czego dowodem po wyborach samorządowych AD’2014 jest nasze miasta i powiat.

W obliczu tak niespełnionych obietnic, podczas ogólnopolskiej konwencji PO z okazji 10-lecia partii, która odbyła się w Trójmieście, premier Donald Tusk miał odwagę powiedzieć, iż Polacy, „którzy dzisiaj wyrażają zaufanie do PO (…) są z nami dlatego, że my nie ściemniamy, że nie będziemy opowiadali bajek”.

Te słowa  założyciela PO można dziś wobec niespełnionych obietnic włożyć pomiędzy bajki, bo Polacy zdjęli różowe okulary i wybrali nowego Prezydenta RP i nowy Parlament RP  z czym nie może się pogodzić ani PO,ani Nowoczesna,ani SLD, ani nasze rozpasłe Bizancjum.

G
Gość
W dniu 13.08.2016 o 16:00, Gość napisał:

Dlaczego w naszym powiecie rządzonym od lat przez sitwokrację w kolejce do "pośredniaka"nie stoją dzieci dawnych kacyków komunistycznych,SB,TW czy rządzącego od 2010 Bizantyjskiego Dworu?Dlaczego w pierwszej kolejności  z UM, Starostawa, jednostek  gminnych,szkół i z  niemieckich firm z K-K  zwalniani w pierwszej kolejności są....Polacy,Solidarnościowcy  czy ci co  tępią nepotyzm, kumoterstwo i  wszędobylską korupcję? Co dla tych "nie swoich" ma do zaoferowania pani dyrektor PUP, pani starosta i pani prezydent ? Jeżeli jedno wielkie NIC,czyli NULA  to kiedy  podadzą się do dymisji?

 

A dlaczego ty bredzisz od kilku lat i zatruwasz to forum?

G
Gość
W dniu 04.03.2016 o 12:13, Roman napisał:

zlikwidować Urzędy Pracy, obniżyć podatki, zaraz będzie więcej roboty

Dlaczego w naszym powiecie rządzonym od lat przez sitwokrację w kolejce do "pośredniaka"nie stoją dzieci dawnych kacyków komunistycznych,SB,TW czy rządzącego od 2010 Bizantyjskiego Dworu?

Dlaczego w pierwszej kolejności  z UM, Starostawa, jednostek  gminnych,szkół i z  niemieckich firm z K-K  zwalniani w pierwszej kolejności są....Polacy,Solidarnościowcy  czy ci co  tępią nepotyzm, kumoterstwo i  wszędobylską korupcję? Co dla tych "nie swoich" ma do zaoferowania pani dyrektor PUP, pani starosta i pani prezydent ? Jeżeli jedno wielkie NIC,czyli NULA  to kiedy  podadzą się do dymisji?

G
Gość

"Stawka minimalna uchwalona. "Kończy czas patologii"

 
  Płaca minimalna za godzinę wyniesie od września  2016 r. 12 zł.
 
Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł. Skończymy z patologiami na rynku pracy - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy w całości, o co wnioskowała Nowoczesna. Posłowie odrzucili także propozycję PSL, by podwyższyć pierwotną stawkę godzinową. Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu.

Ustawa i stawka godzinowa mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej - w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września 2016 r. Zapisy są wynikiem kompromisu zawartego między związkowcami a pracodawcami w Radzie Dialogu Społecznego"

Polacy się głowią dlaczego przez ostatnie 8 lat Platforma Obywatelska miała "gdzieś" czyli cynicznie w głębokim poważaniu  polskich niewolników pracujących za 2 czy 5 zł na godzinę, którzy żyli w ubóstwie?

Każdy bez wyjątku  pracodawca zatrudniający jednego czy tysiące pracowników powinien sobie zdać sprawę,że pracownik to CZŁOWIEK,któremu należy się godziwa zapłata za pracę.Jak myślą tylko o chęci wzbogacenia się kosztem  drugiego, to powinni zamknąć taki  interes i zarejestrować się w PUP.Stawka  godzinowa 12 zł od września powinna też obowiązywać tych,którzy z różnych powodów odrabiają  zaległości czynszowe, o co powinni zadbać dyrektorzy gminnych komunalek-nikt nie ma prawa wykorzystywać już Polaków poprzez mniejsze stawki jak to się stało w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu,gdzie salowe miały być zatrudnione na głodowej stawce,aby ktoś miał odnieść korzyści czy pomniejszyć koszty(czy dyrektor SP ZOZ i jego przełożona, koleżanka z PO starosta Powiatu K-K zrobią coś z tym wyzyskiwaniem Polaków ?)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3