Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Urzędnicy donieśli policji na gruźlika

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Chory mężczyzna żebrał pod marketami i na strzeleckim targowisku.
Chory mężczyzna żebrał pod marketami i na strzeleckim targowisku. Radosław Dimitrow
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich obawiają się, że mężczyzna mógł ich zarazić gruźlicą.

Na komendę policji w Strzelcach Opolskich zgłosiło się dwóch urzędników Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy mieli kontakt z Henrykiem M, mężczyzną chorym na prątkującą gruźlicę. Pracownicy opieki twierdzą, że mogli się od niego zarazić groźną chorobą, podczas jednej z jego wizyt w urzędzie.

- Poczuli się zagrożeni, dlatego zdecydowali się złożyć zeznania - tłumaczy Maria Klimowicz, kierownik OPS-u w Strzelcach Opolskich.

Henryk M. jest chory na gruźlicę od kilku tygodni. Zamiast poddać się leczeniu, woli pić alkohol i żebrać na ulicach miasta.

Mężczyzna prowadzi koczowniczy tryb życia. Nie wiadomo, gdzie nocuje, a w ciągu dnia widywany jest m.in. pod strzeleckimi marketami i na targowisku.

Sanepid próbował poddać go przymusowemu leczeniu w szpitalu w Kup, ale Henryk M. stamtąd uciekł.

Pracownicy sanepidu zgłosili też sprawę prokuraturze, jednak śledczy uznali, że nie mogą go pociągnąć do odpowiedzialności za stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, do czasu aż nie zgłoszą się konkretne osoby, które miały z nim kontakt.

Zeznania urzędników OPS-u rzucają na sprawę nowe światło.

Henryk Wilusz ze strzeleckiej prokuratury mówi, że w tym przypadku istnieje możliwość pociągnięcia mężczyzny do odpowiedzialności za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób oraz spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Grożą za to 3 lata więzienia.

Po postawieniu zarzutu śledczy mogą także wnioskować do sądu o jego przymusowe leczenie. A wtedy za uchylanie się od decyzji, grozi areszt.

- Przyjrzymy się zeznaniom urzędników - mówi Henryk Wilusz. - Ale na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o postawieniu konkretnego zarzutu.

Jednocześnie strzelecki sanepid po raz trzeci wysłał mężczyznę na przymusowe leczenie. W niedzielę wieczorem, mężczyzna przebywał w lecznicy.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

g
gostek
Gostek masz rację sobie czytam i się wkurzam ale nie wytykam że ten to powinien to zrobić czy tamto a mu się nie chce, napisałam również "każdy z nas" więc miałam na myśli również siebie. A Twój wypis jest jednym z tych, które uwielbiam czytać. Nic nie zrobiłeś to nie komentuj, to jest tak samo z głosowaniem na polityka masz prawo ich komentować tylko wtedy kiedy idziesz do wyborów. Mam nadzieję że przynajmniej Ci ulżyło jak się "wykomentowałeś".

Idąc Twoim tokiem myślenia jw " nic nie zrobiłeś to nie komentuj" powinnaś też mieć siebie na myśli- takie ble ble- komentarz do komentarza dla komentarza ... heh- wyluzuj!
n
noami

Gostek masz rację sobie czytam i się wkurzam ale nie wytykam że ten to powinien to zrobić czy tamto a mu się nie chce, napisałam również "każdy z nas" więc miałam na myśli również siebie. A Twój wypis jest jednym z tych, które uwielbiam czytać. Nic nie zrobiłeś to nie komentuj, to jest tak samo z głosowaniem na polityka masz prawo ich komentować tylko wtedy kiedy idziesz do wyborów. Mam nadzieję że przynajmniej Ci ulżyło jak się "wykomentowałeś".

g
gostek
no tak ale każdy z nas mógł zgłosić na Policję że czuje się zagrożony i procedura by ruszyła tak jak to się stało po zgłoszeniu urzędników z OPSu. Prasa donosiła jak może to być rozwiązane. Więc za to zagrożenie każdy z nas może mieć pretensje do siebie, zamiast tylko wytykać (strasznie mnie taka postawa wkurza, ludzie zacznijcie liczyć na siebie - takie czasy, a na forach tylko teksty, że ten nieporadny ten zaś taki siaki owaki a sami stosujecie spychologię).

no tak, gdybyś zgłosił/a, byłoby już po sprawie, a tak .... spokojnie czytasz, co tam napisali na forum i...........pięknie się wkurzasz!!! Gratulacje dla obywatelskiej postawy!
n
noami

no tak ale każdy z nas mógł zgłosić na Policję że czuje się zagrożony i procedura by ruszyła tak jak to się stało po zgłoszeniu urzędników z OPSu. Prasa donosiła jak może to być rozwiązane. Więc za to zagrożenie każdy z nas może mieć pretensje do siebie, zamiast tylko wytykać (strasznie mnie taka postawa wkurza, ludzie zacznijcie liczyć na siebie - takie czasy, a na forach tylko teksty, że ten nieporadny ten zaś taki siaki owaki a sami stosujecie spychologię).

g
gość

U nas musi się wydarzyć jakaś tragedia i dopiero wtedy znajduje się rozwiązanie problemu

G
Gość
Szanowny Panie Redaktorze,"piszę do Pana bo mi wstyd,normalnie wstyd".Po aferze na pływalni to jest następna sprawa,ktora rozsławi Strzelce Opolskie na całą Polskę i nie tylko.Miałem już pytania o tę sprawę z Niemiec i Holandii.To" dziennikarstwo"które pan uprawia wprawia mnie w osłupienie i przerażenie.Znam z widzenia pana Henryka M.podobnie jak wielu mieszkańców naszego miasta.Nie pochwalam tego co robi,jak żyje.Ale przedewszystkim to jest człowiek i do tego chory człowiek.Potępianie kogoś za to że jest chory i rozpętywanie atmosfery zagrożenia jest działaniem na najniższym z możliwych poziomów dziennikarskiej etyki.Do tego zajmują się tą sprawą prokuratura,policja a dwaj pracownicy z instytucji,która powinna dbać o
ludzi chorych,bezdomnych składają na niego doniesienie na policję to już całkowicie jest nie do ogarnięcia
Przy takim poziomie dziennikarstwa,które Pan uprawia tematów na pewno Panu nie zabraknie.Oprócz "grużlików"jak Pan pisze,są jeszcze chorzy na np.schizofrenię,nosiciele wirusaHIV itd itp.Być może są jeszcze wśród nas czarownice.Będzie czas je wytropić ,opisać i wiosną spalić zamiast Marzanny.Ku uciesze gawiedzi zresztą.O chorym człowieku wypowiadają sie policjanci.prokuratorzy,urzędnicy.Nie czytałem wypowiedzi lekarzy na temat grużlicy.Prawdopodobnie nie pytał ich Pan o to.Może warto byłoby zapytac o zdanie ludzi,którzy znają sie na rzeczy.Zamiast tego woli Pan piętnować chorego,rozpętywać atmosferę zagrożenia.To jest działanie w najgorszym stylu,zwykłe prostactwo .Przykro mi,że NTO powoli schodzi do poziomu brukowców.

NTO jest jak PO. Gówno warte, ale nic lepszego nie ma.
A na tego chorego proponuję żeby pan redaktor zaczaił się z siatką i go złapał, a jakiś kolega z redakcji niech to nakręci kamerą. Tytuł filmu "Strzeleckie safari" W końcu czemu by pan redaktor nie miał na tym gruźliku zarobić paru złotych...
c
czytelniczka nto

Do: Redaktora Radosława D.
" Chodzi przede wszystkim o brak skuteczności działania kilku instytucji, które są powołane do tego, żeby chronić obywateli przed zagrożeniem. Okazuje się, że nie są one w stanie nikogo skłonić, a tym bardziej przymusić do leczenia. "

Panie Redaktorze nie chodzi również o brak skuteczności w działaniu tylko o zasady, możliwości udzielania pomocy, wykonanie prawa w oparciu o polskie prawo, które często ma luki i nie pozwala na konkretne działania. Jestem pracownikiem jednej z tych 3 wymienionych instytucji, które były niby "bezskuteczne" to trochę krzywdzące. Każdemu zależało by zakończyć ten precedens. Z drugiej strony takie "głośne" problemy pozwalają na zauważenie problemu i wystosowanie nowych postulatów do zmiany tego prawa. Taka mała prośba proszę na to zwracać dużą uwagę i to podkreślać, bo jak widać prasa ma siłę i podkreślanie, wytykanie braków prawnych może wszystkim przynieść korzyści.
Pozdrawiam czytelniczka nto

p
pdg
TO JEST TAK ZE POLSKIE INSTYTUCJE NIE PRACUJA,TEN GOSCIU BYL TEZ W PROKURATURZE CZYZBY LATALI PRZED NIM I OTWIERALI KLAMKI.CZY MOZE PRZED JEGO WEJSCIEM I PO WYJSCIU WSZYSTKO DEZYNFEKOWALI.CZYZBY TEN CHORY BYL TAK CWANY ZE MA NA CZOLE KARTKE /UWAGA NA MNIE./PRZECIEZ DZIECI NIE UMIA CZYTAC...DLATEGO TWIERDZE ZE KAZDY NP Z PROKURATURY TEZ BYL NARAZONY NA ZAKAZENIE ALE ONI WOLA SPYCHOLOGIE.

A skąd informacje, że był w prokuraturze?
R
Radosław Dimitrow
Szanowny Panie Redaktorze,"piszę do Pana bo mi wstyd,normalnie wstyd".Po aferze na pływalni to jest następna sprawa,ktora rozsławi Strzelce Opolskie na całą Polskę i nie tylko.Miałem już pytania o tę sprawę z Niemiec i Holandii.To" dziennikarstwo"które pan uprawia wprawia mnie w osłupienie i przerażenie.

W tej sprawie nie chodzi o samego Henryka M., który jest chory na gruźlicę. Chodzi przede wszystkim o brak skuteczności działania kilku instytucji, które są powołane do tego, żeby chronić obywateli przed zagrożeniem. Okazuje się, że nie są one w stanie nikogo skłonić, a tym bardziej przymusić do leczenia. O sprawie pisałem trzykrotnie, analizując ją pod każdym kątem - prawnym, medycznym, społecznym, instytucjonalnym itp. To przykre, że nazywa pan takie dziennikarstwo "brukowym".

Ta sprawa bardzo interesuje mieszkańców Strzelec Opolskich. Donosiło o niej radio, lokalna prasa i ogólnopolskie portale internetowe. Uważam, że ludziom należy się informacja o tym, jak w takich sprawach postępują instytucje opłacane z naszych podatków.

z poważaniem,
Radosław Dimitrow
G
Gość

KAŻDY W STRZELCACH WIE ŻE TO LUMP !!!!!!!!! TAKA JEST PRAWDA !!!!!!!!

s
sam sam

ludzie o czym wy piszecie?W ogóle dziada nie znacie,a prawda o nim jest taka,że to lump,złodziej,dziciorób(sami bandyci,którzy siedzą,siedzieli albo będą siedziec),alkoholik-ogólnie MEGA PATOLOG!Więc mondrusie,którzy tak żałujecie tego złodzieja podajcie mu pomocną dłoń,a nie tylko współczujecie lumpowi,zafundujcie mu nowe życie!Zobaczylibyście jego wdzęcznośc przygłupy nie będące w temacie.

n
nomi

do Gość....i to jest to rozwiązanie ? no pogratulować takich mieszkańców nic nie robią tylko narzekają.. to proszę powiedzieć co Pan zrobił dla tej chorej osoby zanim puścił te oskarżenia ... to nie jest odpowiedź .. Pan Henryk jest realną osobą a Pan po prostu nie ma pojęcia jak cokolwiek trudno zrobić z takim uparciuchem .. i tu nie chodzi o panikę.. ale o możliwości .. czym dłużej nad tym dokonanymi działaniami myślę tym bardziej je popieram a Panu życzę dalszego miłego oglądania filmów, długich rozmów z zagranicznymi znajomymi - zamiast przejąć się - czynem - chorym człowiekiem.
P.S.
Prawda jak trudno wymyślić jakąś konkretną pomoc i wykonać to, znacznie łatwiej osądzać bo to tylko pusta paplanina w ciepłym kącie. Proszę spojrzeć za okno dziś ten człowiek siedziałby w jakimś zimnym opuszczonym aucie na jakimś podwórku ( tak żył ostatnio). Prawda że taka sytuacja dla niego byłaby lepsza...acha zapomniałam Pan by o tym nie wiedział bo zakazuje Pan prasie informować społeczeństwo o tym .. jasne lepiej nic nie wiedzieć i wówczas nie ma problemu i wszystko jest takie piękne.

n
nomi

do Gość...proszę pomyśleć że ten chory może zarazić śmiertelną chorobą Pana najbliższą ukochaną osobę.. też tak będzie się Pan wypowiadał?... z Pana wypowiedzi można wnioskować że nie śledził Pan przebiegu wydarzeń... Ten Pan Henryk M. świadomie narażał ludzi na zachorowanie, nie pozwalał sobie pomóc jest wulgarny i proszę sobie przemyśleć jeszcze raz sprawę bo chory a chory to różnica. Pan Henryk jest zdrowy psychicznie i świadomy swej choroby i zagrożenia jaki stwarza a jednak nie będzie się leczył bo nie za to wygrażać pod Kauflandem to potrafi doskonale. Brawo dla Urzędników, myślę że tym razem inaczej się nie dało. A poza tym co Pan by zaproponował by choremu z tym przypadkiem co? a może żeby teraz zamarzł bo i tak nikt z jego bliskich do domu go nie przyjmował! czekam na Pana rozwiązanie. Proszę uwzględnić fakt że trafił do Szpitala więc krzywda mu się dzieje? a może się mylę? Dziękuję tym Urzędnikom, którzy to zgłosili bo z tego wszystkiego wynikało że jest to jedyne wyjście. A od Pana czekam na inne rozwiązanie albo przeprosiny w kierunku wszystkich osób (w tym dziennikarza) które starały się ochronić innych.

G
Gość

Szanowny Panie Redaktorze,"piszę do Pana bo mi wstyd,normalnie wstyd".Po aferze na pływalni to jest następna sprawa,ktora rozsławi Strzelce Opolskie na całą Polskę i nie tylko.Miałem już pytania o tę sprawę z Niemiec i Holandii.To" dziennikarstwo"które pan uprawia wprawia mnie w osłupienie i przerażenie.Znam z widzenia pana Henryka M.podobnie jak wielu mieszkańców naszego miasta.Nie pochwalam tego co robi,jak żyje.Ale przedewszystkim to jest człowiek i do tego chory człowiek.Potępianie kogoś za to że jest chory i rozpętywanie atmosfery zagrożenia jest działaniem na najniższym z możliwych poziomów dziennikarskiej etyki.Do tego zajmują się tą sprawą prokuratura,policja a dwaj pracownicy z instytucji,która powinna dbać o
ludzi chorych,bezdomnych składają na niego doniesienie na policję to już całkowicie jest nie do ogarnięcia
Przy takim poziomie dziennikarstwa,które Pan uprawia tematów na pewno Panu nie zabraknie.Oprócz "grużlików"jak Pan pisze,są jeszcze chorzy na np.schizofrenię,nosiciele wirusaHIV itd itp.Być może są jeszcze wśród nas czarownice.Będzie czas je wytropić ,opisać i wiosną spalić zamiast Marzanny.Ku uciesze gawiedzi zresztą.O chorym człowieku wypowiadają sie policjanci.prokuratorzy,urzędnicy.Nie czytałem wypowiedzi lekarzy na temat grużlicy.Prawdopodobnie nie pytał ich Pan o to.Może warto byłoby zapytac o zdanie ludzi,którzy znają sie na rzeczy.Zamiast tego woli Pan piętnować chorego,rozpętywać atmosferę zagrożenia.To jest działanie w najgorszym stylu,zwykłe prostactwo .Przykro mi,że NTO powoli schodzi do poziomu brukowców.

D
Daniel

A mało to myśliwych ? Zastrzelić dziada ja za kóle oddam z własnej kieszeni bez problemu !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3