Urzędnicy spytają mieszkańców o nowe dzielnice Opola

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Śródmieście Opola.
Śródmieście Opola. Sławomir Mielnik
Opole ma być podzielone na 29 dzielnic: dziewięć już funkcjonujących i 20 nowych – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Według przygotowanego przez ratusz projektu na Opole złożą się dzielnice (alfabetycznie): Armii Krajowej, Bierkowice, Borki, Brzezie, Chabry, Chmielowice, Czarnowąsy, Gosławice, Groszowice, Grotowice, Grudzice, Kolonia Gosławicka, Krzanowice, Malina, Malinka, Nadodrze, Nowa Wieś Królewska, Półwieś, Sławice, Stare Miasto, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Śródmieście, Świerkle, Winów, Wróblin, Wrzoski, Zakrzów, Zaodrze i Żerkowice.

Każda z dzielnic będzie miała w swoim budżecie 100 tys. zł na realizację zadań inwestycyjno-remontowych oraz od 20 do 40 tys. na zadania bieżące: organizację festynów czy imprez dla najmłodszych.

- Dziś (13 marca) rusza kampania, która ma przygotować mieszkańców do udziału w konsultacjach, w których będą mogli się wypowiedzieć na temat nowego podziału. Chcemy, żeby do opolan trafiła kompleksowa informacja związana z zasadami funkcjonowania dzielnic, czyli jednostek pomocniczych gminy. W tym celu korzystamy z 12 kanałów informacyjnych: od tradycyjnej strony internetowej, serwisu, przez BIP, akcje informacyjne na portalach społecznościowych, wykorzystanie newslettera, systemu powiadamiania SMS, aż po specjalnie przygotowany informator w wersji papierowej – podkreśla Piechowicz-Witoń.

Właściwe konsultacje rozpoczną się 24 marca i potrwają do 28 kwietnia. Będą dotyczyły utworzenia 20 nowych jednostek pomocniczych i zmiany granic kilku już istniejących.

- Często mieszkańcy mają obawy przed udziałem w takich oficjalnych konsultacjach. Niepotrzebnie. W kwestii dzielnic - Każdy mieszkaniec jest ekspertem i każdy głos jest dla nas ważny. O uwagi i opinie w sprawie nowego podziału zapytamy ludzie poprzez papierowe ankiety, które można będzie wrzucić do jednej z 50 urn na terenie miasta, przez elektroniczny formularz oraz podczas dyżurów w CDO 30 marca i 6 kwietnia od 16 do 17 oraz codziennie w punkcie informacyjnym, który działa w godzinach pracy urzędu w pokojach 421 i 422 - mówi Piechowicz Witoń.

Zaplanowano też spotkania mieszkańców z prezydentem. Pierwsze odbędą się w kwietniu w Chmielowicach, Sławicach i Malinie.

- To bardzo ważne, abyście byli aktywni podczas konsultacji i wyborów, bo przecież w dzielnicach jest serce samorządności i demokracji. U was rodzą się pierwsze pomysły, sami świetnie wiecie, co w poszczególnych dzielnicach jest niezbędne oraz w co inwestować w pierwszej kolejności – apeluje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dzielnice mają powstać w tym roku.

Większe Opole. Budżet obywatelski dla nowych dzielnic miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska