W cieniu Opola żyje się dobrze. Powiat opolski to atrakcyjne miejsce dla inwestycji

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Mimo włączenia jej kilka lat temu do miasta Opola, Elektrownia Opole wciąż zatrudnia setki osób z powiatu opolskiego
Mimo włączenia jej kilka lat temu do miasta Opola, Elektrownia Opole wciąż zatrudnia setki osób z powiatu opolskiego archiwum nto
Wbrew panującej dosyć powszechnie opinii powiat opolski, czyli tzw. obwarzanek Opola nie jest jedynie „sypialnią” czy „zapleczem” miasta wojewódzkiego. Powiat opolski to przede wszystkim wysoka jakość życia, niezwykle atrakcyjna oferta turystyczna oraz miejsce działania i rozwoju przemysłu.

Wysoka jakość życia to podstawa

Samorządowcy z powiatu opolskiego, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że ciągłe poprawianie jakości życia mieszkańców to dla nich najważniejsze ze stojących przed nimi zadań.

Niektóre gminy ze względu na brak odpowiednich warunków terenowych rzeczywiście nie mogą sobie pozwolić na ściągnięcie do siebie dużych przedsiębiorców czy zbudowanie specjalistycznych stref biznesowych.

Z tego też powodu środek ciężkości gminnych inwestycji bywa przenoszony na zupełnie inny obszar. Duże pieniądze wydawane są na oświatę, turystykę czy opiekę zdrowotną. Bo przecież wysoka jakość usług publicznych i poczucie bezpieczeństwa to podstawa do ściągnięcia do regionu nowych mieszkańców. Z kolei oni nie tylko odprowadzają potem podatki do kasy gminy, ale też często zakładają małe przedsiębiorstwa czy jednoosobowe działalności gospodarcze.

- W Prószkowie powstał nowoczesny i dostosowany do najnowszych wymogów publiczny żłobek. Była to niezwykle kluczowa i niezbędna dla naszej społeczności inwestycja, która pochłonęła blisko 4,5 mln zł. Po wielu staraniach udało się też pozyskać dofinansowanie na długo wyczekiwany remont i termomodernizację Przedszkola Publicznego w Prószkowie. Koszt całego remontu to 1,2 mln zł. Dzięki temu młode mamy z terenu naszej gminy zyskały możliwość powrotu na rynek pracy – przekazuje nam Krzysztof Cebula, burmistrz Prószkowa.

Sposobów na przyciągnięcie inwestora jest wiele.

Samorządowcy powiatu opolskiego dużą uwagę przywiązują też do rozwoju sieci dróg, okazuje się, że tego typu inwestycje nie tylko ułatwiają życie mieszkańcom regionu, ale też potrafią przyciągnąć nowych przedsiębiorców.

- Rozbudowa ul. Powstańców Śląskich w Schodni (tereny pohutnicze) jest kluczową inwestycją dla rozwoju biznesu w gminie, poprawiając połączenie DK46 z terenami inwestycyjnymi, na których działa wiele firm. W przyszłości może również przełożyć się na rozwój istniejących przedsiębiorstw oraz lokowanie nowego kapitału inwestycyjnego w gminie – informuje nas Marcin Widera, specjalista ds. polityki informacyjnej w gminie Ozimek.

To właśnie w Schodni w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 46 zainwestować zdecydowała się niedawno amerykańska sieć fast-foodów McDonald’s. Warto dodać, że Schodnia jest najmniejszą miejscowością w Polsce, w której otworzono taką restaurację.

Rozwój sieci dróg to skuteczny, lecz oczywiście niejedyny sposób na zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w regionie. Burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz przekazuje nam, że regularnie organizują oni w tym celu spotkania i szkolenia dla przedsiębiorców oraz promują gminę na ogólnopolskich i międzynarodowych spotkaniach biznesowych. Działanie te przynoszą oczekiwane skutki. W ostatnich latach na terenie gminy Niemodlin swoją działalność rozpoczęły takie firmy jak: Smulders groep Niemodlin, Mrówka, Dino, Amira Niemodlin, Modern Feed i Modern Tank. Nieoficjalnie wiemy też, że pojawił się niedawno nowy nabywca terenu w utworzonej w 2015 r. Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest – Park Niemodlin.

Na brak pracy raczej nikt nie narzeka

Stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie opolskim za 2022 rok wyniosła 6,2%. Dla porównania średnia wojewódzka za ten sam okres to 6,1%, a średnia krajowa 5,2%. Bardzo ważnym pracodawcą dla mieszkańców powiatu (mimo że od 2017 roku jest w granicach Opola) wciąż jest Elektrownia Opole.

- Świadomość tego, że jesteśmy firmą istotną z punktu widzenia odziaływania lokalnego jest bardzo ważna. Ona się przekłada na różne aspekty. Przede wszystkim jesteśmy potężnym pracodawcą, w elektrowni pracuje dzisiaj ponad 1100 osób. Wielu z tych pracowników mieszka na terenie gminy Dobrzeń Wielki – mówił niedawno w wywiadzie dla nto Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

Ważnymi podmiotami z innych gmin zatrudniającymi wielu pracowników są też m.in. firmy powstałe po restrukturyzacji Huty Mała Panew w Ozimku, Zakłady Wapiennicze LHOIST w Tarnowie Opolskim czy też zakłady ceramiczne w Tułowicach. Za pośrednictwem JuraParku w Krasiejowie czy jezior turawskich ogromny potencjał pracowniczy ma również tutejsza branża turystyczna oraz związane z nią branża gastronomiczna i hotelarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tres
Dobrzeń stracił porządnego płatnika podatku i teraz nie wie jak wziąć się za gospodarowanie - też brakuje w gminie mądrych głów. Posiada stocznię, port przy Odrze , majętnych mieszkańców, więc do roboty
G
Gość
Opole jest jednym z nielicznych miast mających tak wiele atutów do wykorzystania : układy komunikacyjne - Odra, kolej, A4 ; źródło energii elektrycznej i cieplnej( Elektrownia Opole) - okazja wybudowania zakładów , których produkcja jest oparta na cieple - szklarnie . Niestety decydenci stoją murem przeciw dźwignięciu się dla Opola z tego marazmu; młodzi wyjeżdżają do Wrocławia na Śląsk do szkół i do pracy, więc nie ma potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy - Opole staje się miastem emerytów i rencistów .

Wspaniałych strategów w Ratuszu mają opolanie.

Opole jest jednym z nielicznych miast mających tak wiele atutów do wykorzystania : układy komunikacyjne - Odra, kolej, A4 ; źródło energii elektrycznej i cieplnej( Elektrownia Opole) - okazja wybudowania zakładów , których produkcja jest oparta na cieple - szklarnie . Była okazja - Mularski - ale zmian agranic miasta przekresliła ok 1000 miejsc pracy. Niestety decydenci stoją murem przeciw dźwignięciu się dla Opola z tego marazmu; młodzi wyjeżdżają do Wrocławia na Śląsk, do szkół i do pracy, więc nie ma potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy - Opole staje się miastem emerytów i rencistów .

Należy zrealizować w całości obwodnicę - dwupasmową wokół Opola - umożliwiając z każdego kierunku miasta dojazd szybki i bezpieczny a potem brać się za demolkę układów komunikacyjnych w centrum i śródmieściu. A tutaj liczy się "zakorkowanie i utrudnienie życia mieszkańcom .

Każdy ma to na co zasłużył.

Ktokolwiek i jak to widzi ale oddalająca się realizacja obwodnicy południowej przez Odrę - zniechęca inwestorów do Opola. Niestety walka o przebieg przez Bolko i cmentarz nie jest przemyślana wizjonersko. Obwodnicę należało zrealizować poza granicami miasta umożliwiając jego rozwój. A tak to obwodnica wkrótce stanie się drogą średnicową i znów walka o kolejną obwodnicę. Obwodnica musi być dwupasmowa dla umożliwienia wyprowadzenia ruchu z miasta na rzecz szybkiego objazdu do innego rejonu , dzielnicy. Należy przy tym pomyśleć o parkingach przy obwodnicy. Kierowcy w cenie parkingu będą mieli darmową komunikację do centrum.

https://powiatopolski.pl/download/attachment/17860/studium_opole.pdf
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska