W Dąbrowie Górniczej powstaje nowa S1. Zima nie wstrzymuje prac. Do końca roku ma być gotowa droga w stronę Pyrzowic i Częstochowy ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak powstaje nowa S1 w Dąbrowie Górniczej, na odcinku od Ząbkowic do Podwarpia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak powstaje nowa S1 w Dąbrowie Górniczej, na odcinku od Ząbkowic do Podwarpia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Budowa nowej trasy S1 w Dąbrowie Górniczej zmierza powoli do finału. Cała inwestycja miała być gotowa do końca 2023 roku, ale okazało się, że ukończony zostanie w pełni tylko częściowy zakres robót. Ostatnio prace spowolniła także zimowa aura, ale nawet śnieg nie był w stanie przerwać inwestycji.

Tak powstaje kolejny fragment S1 w Śląskiem

Do końca 2023 roku gotowy ma być nowy, 7-kilometrowy odcinek ekspresówki w kierunku Częstochowy. Prace będą nadal kontynuowane w przyszłym roku. Jezdnia jest cały czas przejezdna w obu kierunkach, co jest w takiej sytuacji dużym udogodnieniem.

Ostatnio ekipy Budimexu i podwykonawców pracowały nie tylko przy nawierzchni przyszłej S1, gdzie trzeba m.in. zadbać także o oświetlenie oraz ekrany dźwiękochłonne, ale skupiała się także na wykonaniu wszystkich dróg dojazdowych, technicznych oraz obiektach inżynieryjnych, mających ułatwić kierowcom i pieszym poruszanie się nad nową ekspresówką, a tym drugim również na bezpieczne włączenie się do ruchu.

Przebudowa tej jednej z ważniejszych dróg w woj. śląskim, przebiegającej przez miasto trwa od 2021 roku. Zaawansowanie prac na budowie S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza wynosi ponad 70 procent.

Utrudnienia dla kierowców występują na całej długości przebudowywanego odcinka S1. Ruch odbywa się w obydwie strony po jezdni w kierunku Bielska-Białej (nitka wschodnia). Utrudnienia występują także w rejonie ul. Alei Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejskiej, Krynicznej, a także w rejonie przebudowywanego węzła Pogoria.

W grudniu planowane jest zakończenie prac na jezdni w kierunku Pyrzowic i na węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Pozostałe prace będą zakończone w następnym roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we wrześniu 2020 r. podpisała umowę na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Wykonawcą inwestycji jest wspomniana firma Budimex. Zobowiązała się do wykonania prac projektowych i robót wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie w czasie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. GDDKiA planuje, że droga będzie gotowa do końca 2023 roku. Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł.

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany będzie węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstanie także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstaną także ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Dąbrowie Górniczej powstaje nowa S1. Zima nie wstrzymuje prac. Do końca roku ma być gotowa droga w stronę Pyrzowic i Częstochowy ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska