W kozielskim szpitalu leczą jaskrę nową metodą. Zabieg jest krótki i bezbolesny. Dotąd był dostępny dla nielicznych

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Jak mówi kierownik oddziału okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu lek. med. Anna Banaś-Cebula, metoda mikropulsów była używana wcześniej do leczenia schorzeń siatkówki.
Jak mówi kierownik oddziału okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu lek. med. Anna Banaś-Cebula, metoda mikropulsów była używana wcześniej do leczenia schorzeń siatkówki.
SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle wprowadził leczenie laserem mikropulsowym jako pierwszy na Opolszczyźnie. Jest to bezpieczny i skuteczny ratunek dla wzroku pacjentów z wieloma typami jaskry.

Na Opolszczyźnie na jaskrę chorować może nawet 40 tysięcy osób. Dla części z nich zaawansowana choroba może oznaczać nawet utratę wzroku. Dlatego coraz więcej lecznic stara się udoskonalać swoje metody leczenia.

Jak poinformował Adam Liszka, rzecznik prasowy SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, placówka ta poszerzyła paletę wykonywanych świadczeń medycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnej techniki leczenia jaskry mikropulsami, która dotąd była dostępna jedynie w zaawansowanych klinicznych oddziałach okulistycznych. Do tego celu wykorzystywany będzie specjalny laser okulistyczny z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Wykorzystuje on tzw. zasadę cyklofotokoagulacji przeztwardówkowej za pomocą wspomnianych mikropulsów (subcyclo). Metoda ta rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne do leczenia początkowych, zaawansowanych i wszelkich trudnych przypadków jaskry.

Polega ona na przeprowadzaniu bardzo krótkich, mikrosekundowych impulsów światła, których czas trwania i częstotliwość są w pełni regulowane. Ten tryb zabiegu podprogowego umożliwia precyzyjne zarządzanie efektem termicznym na docelowych tkankach i zachowanie struktur ciała rzęskowego. Do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi dzięki stymulacji struktury oka produkującego ciecz wodnistą oraz zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe i drogą naczyniówkowo-twardówkową.

Operacja ta obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, co w większości przypadków spowalnia proces neurodegeneracyjny. Zabieg za pomocą mikropulsów jest krótki, bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Może być wykonywany u pacjentów z innymi współistniejącymi schorzeniami oczu np.: zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej, retinopatią cukrzycową. Może być również wykonywany jako procedura łączona z zabiegiem usunięcia zaćmy.

- Leczenie tym sposobem jest dostępne w Polsce od 2 lat, a na świecie od 5 lat. Na chwilę obecną jesteśmy jedynym ośrodkiem w woj. opolskim leczącym tą metodą - podkreśla rzecznik szpitala.

Jak mówi kierownik oddziału okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu lek. med. Anna Banaś-Cebula, metoda mikropulsów była używana wcześniej do leczenia schorzeń siatkówki.

- Nie mieliśmy do tej pory metody, która by tak skutecznie i mało inwazyjnie leczyła jaskrę. Metoda którą wdrożyliśmy jest obecnie najnowocześniejsza na świecie i rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Europejskie Towarzystwo Jaskrowe - podkreśla Anna Banaś-Cebula. - Z moich wiadomości wynika, że jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie opolskim, który posiada taki sprzęt, podobne urządzenia mają kliniki. Poprzednio dla Pacjenta takie leczenie wiązało się z wyprawą, obecnie możemy na naszym terenie proponować takie rozwiązanie. Możemy też leczenie jaskry łączyć z leczeniem zaćmy - co wiąże się z kompleksowym leczeniem w jednym miejscu i czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska