W Mosznej będzie leczyć spółka

Archiwum
Pałac w Mosznej (zdjęcie z 2009 roku).
Pałac w Mosznej (zdjęcie z 2009 roku). Archiwum
Opozycji nie udało się zablokować zmian w Centrum Terapii Nerwic.

CTN podnosi radnym ciśnienie

CTN podnosi radnym ciśnienie

Budowie nowego pawilonu leczniczego CTN w Mosznej od początku towarzyszą emocje. Leczyć w pałacu w Mosznej nie można, bo nie spełnia on wymogów dla placówek zdrowia. PiS protestował jednak przeciwko budowie nowego pawilonu, uznając, że jest zbyt drogi. Koszty budowy pawilonu z infrastrukturą były zmienne - wahały się od 34 do obecnych 22 mln zł. SLD sugerował, że taki ciężar powinni podjąć prywatni inwestorzy. Opozycji nie podobała się też lokalizacja pawilonu (- To bagna - mówili radni).

Po gorącej dyskusji radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali dziś, że Centrum Terapii Nerwic Moszna-Zamek z publicznego zakładu opieki zdrowotnej zostanie przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Sto procent udziałów ma w niej mieć województwo opolskie. Oznacza to, że CTN poza działalnością refundowaną przez NFZ będzie prowadzić działalność komercyjną.

Radni PiS ostro protestowali. - Przypomina mi się afera z poseł Beatą Sawicką w roli głównej - mówił radny PiS Jerzy Czerwiński. - Ona też mówiła o tym, jakie lody można kręcić na przekształceniach placówek służby zdrowia.

- Jeśli pan o czymś wie choćby z anonimowego donosu, to proszę o tym powiadomić prokuraturę, a nie wyciągać takie argumenty - ripostował marszałek Józef Sebesta. - Beata Sawicka nie ma nic wspólnego z Moszną.

PiS zwraca też uwagę, że rada nadzorcza - a taka będzie musiała kontrolować pracę spółki - jest o wiele bardziej kosztowna, niż rada społeczna, jaka obecnie nadzoruje CTN.

- Pensje członków rady nadzorczej są ogromne, podobnie jak prezesa spółki - mówił Czerwiński (sam członek Rady Społecznej CTN w Mosznej).

Wicemarszałek Roman Kołek tłumaczył, że nowa ustawa o działalności leczniczej nakazuje, aby samorząd pokrywał straty publicznych ZOZ lub je likwidował. W przypadku spółki to ona będzie musiała pokryć ujemny wynik finansowy.

- To dla samorządu korzystne rozwiązanie - podkreślił Kolek. - Zarobki rady czy zarządu będą zaś uzależnione od wyników finansowych. A doświadczenie dowodzi, że spółki dają sobie lepiej radę, niż publiczne ZOZ.

Obecnie samorząd województwa nie może sfinansować w całości budowy nowego pawilonu CTN Moszna. Inwestycja, razem z budową drogi dojazdowej i oczyszczalni ścieków) ma kosztować około 22 mln zł.

- Dotacją możemy sfinansować 89 procent inwestycji. Przekształcenie CTN w spółkę umożliwi przekazanie brakujących 11 procent w drodze zwiększenia kapitału - wyliczał marszałek Kołek. - Mamy też szansę na zwrot podatku VAT odprowadzonego w ramach kosztów budowy pawilonu leczniczego.

- Skoro ta inwestycja to taki problem finansowy, to po co było ją rozpoczynać? Teraz gimnastykujemy się, jak połknąć tę żabę - skwitował radny Czerwiński.

Klub radnych SLD też nie jest przekonany do pomysłu przekształcenia, ale ostatecznie za nim głosował. Za uchwałą było 24 radnych, przeciw 3, a 1 się wstrzymał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska