W Opolu będzie jednak internet z budek telefonicznych

  W Opolu będzie jednak internet z budek telefonicznych

  Artur Janowski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Hotspot pojawi się m.in. w budce na Kołłątaja.

  Hotspot pojawi się m.in. w budce na Kołłątaja. ©Sławomir Mielnik

  Opole podobnie jak Nowy Jork będzie mieć hotspoty w budkach telefonicznych. Firma Orange najpierw uznała, że to niemożliwe, ale po tekście nto zmieniła zdanie.
  Hotspot pojawi się m.in. w budce na Kołłątaja.

  Hotspot pojawi się m.in. w budce na Kołłątaja. ©Sławomir Mielnik

  Pod koniec kwietnia napisaliśmy, że firma Orange (dawna Telekomunikacja) nie zgodziła się, aby w w Opolu - wzorem Nowego Jorku - kabiny z telefonami stały się hotspotami, czyli miejscami, które umożliwiają bezpłatny dostęp do internetu. Z taką inicjatywą wyszli miejscy urzędnicy, którzy chcieli z jednej strony uratować publiczne telefony, a z drugiej zapewnić opolanom dostęp do miejskiego internetu.

  - Wydawało się, że temat upadł, ale po tekście w nto przedstawiciel firmy Orange odezwał się do nas ponownie i okazało się, że jednak są zainteresowani naszym pomysłem - opowiada Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki w Urzędzie Miasta Opola.

  W tym tygodniu do urzędu miasta wpłynęła propozycja zamontowania hotspotów w 22 publicznych telefonach. Koszty tego pomysłu oceniane są - umowa miałaby obowiązywać przez dwa lata - na 300 tys. zł.

  - Nie jest to dużo - ocenia Starszak. - Kiedy w ubiegłym roku planowaliśmy uruchomić siedem hotspotów to w przetargu pojawiła się suma blisko miliona złotych. W przypadku budek odpada jednak wiele kosztów związanych ze znalezieniem miejsca na bezpieczne zamontowanie hotspota. Dlatego jest naprawdę blisko do uruchomienia miejskiej sieci.

  Miejsca z dostępem do bezpłatnego internetu powstaną głównie w centrum, ale np. jedna z budek, które będą uratowane, znajduje się w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Szczepanowicach.
  Pojedyncze hotspoty pojawią się również na Malince, Chabrach oraz na osiedlu AK.

  - Dostęp do internetu będzie możliwy w promieniu około 100 metrów - informuje naczelnik Starszak.

  Bezpłatny internet nie będzie tak szybki, jak możemy mieć w domach. Miejska sieć będzie miała ograniczenia. I nie chodzi tylko o zasięg - zablokowane zostaną np. strony z pornografią i te służące do ściągania filmów.

  Jeszcze w tym miesiącu radni mają wyrazić zgodę na zabezpieczenie w budżecie 300 tysięcy na hotspoty. Potem ratusz czeka przetarg. Realne jest - tak twierdzą urzędnicy, aby usługa była już uruchomiona w wakacje.

  Szybciej powinien być uruchomiony bezpłatny internet w ramach innego zadania. Prawie 117 tysięcy złotych ma kosztować montaż hotspotów na Rynku, w trzech salach konferencyjnych ratusza oraz w budynku urzędu przy ul. Koraszewskiego.

  To zlecenie ma Netia, która dodatkowo uruchomi bezpłatny telefon w czerwonej budce na Rynku.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo