W Opolu zakończyliśmy obchody 70-lecia NTO i Radia Opole. Przez cztery miesiące odwiedziliśmy wszystkie gminy na Opolszczyźnie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wideo
od 16 lat
W czwartek w ramach obchodów 70-lecia Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole gościliśmy przez cały dzień w Opolu, które było ostatnim przystankiem na naszej trasie. Od czerwca odwiedziliśmy wszystkie 70 gmin w regionie i w tym czasie poznaliśmy masę ciekawych ludzi, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu tworzą gminy przyjazne dla życia.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, który przyznał, że stolica Opolszczyzny nadal zaskakuje go pięknem i niezwykłością.

- Zapraszam nieustannie na wyspę Bolko, do parku 800-lecia, do którego można dostać mostem im. Halupczoka. Szczególnie polecam przyjść tu o poranku, bo naprawdę jest pięknie. W mieście urzeka mnie także Wzgórze Akademickie, plac przed Zamkiem Górnym, ponieważ są to miejsca, które jeszcze kilka lat temu w ogóle nie pamiętały, że znajdował się tutaj jakikolwiek zamek - tłumaczy prezydent Wiśniewski.

Następnie odwiedziliśmy zakamarki Zamku Górnego, po których oprowadził nas Andrzej Kula.

- Zamek znajdował się w obrębie murów obronnych średniowiecznego Opola. Jest to jedna z najbardziej tajemniczych budowli Opola, która powstała w latach XIV w., i dziś jest najstarszym zachowanym obiektem w regionie - wyjaśnia Andrzej Kula.

Nasi reporterzy weszli także na Wieżę Piastowską, z której rozpościerał się piękny widok na panoramę Opola. Natalia Ciępka, przewodniczka po wieży zwróciła uwagę, że z tej perspektywy dopiero widać, jak bardzo zielonym miastem jest Opole.

- Pokonanie ponad setki schodów nie jest niestety dla wszystkich. Zdarza się, że niektórzy w połowie rezygnują albo po wejściu na szczyt okazuje się, że ktoś ma lęk wysokości - przyznała.

Obok naszego plenerowego studia odbył się także mini wernisaż zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Konkurs polegał na wykonaniu wakacyjnych zdjęć przyrody, fauny, flory lub krajobrazu z obszaru Polski. Najładniejszą fotografię wykonała Anna Tkaczyk.

Opole ma jeden z najładniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce

Dwa lwy - Atos i Portos - a także tygrys syberyjski Diego, mieszkają w opolskim zoo od wiosny zeszłego roku. Jak na duże koty przystało, potrafią całkiem dużo zjeść. Opolskie zoo potrzebuje rocznie aż 20 ton wołowiny, aby wykarmić wszystkie koty żyjące w zoo.

Każdego dnia dla m.in. dla lwów, rysi, żbików i karakali z opolskiego zoo trzeba przygotować specjalne posiłki, składające się przede wszystkim z surowego mięsa.

- Jedzą około pięciu kilogramów mięsa z kością dziennie. Oprócz wołowiny, która jest ich największym przysmakiem dostają też kurczaka oraz króliki - mówi Grzegorz Rolik, asystent hodowlany.

Mięso musi być świeże oraz pochodzić z uboju (co wyklucza mięso od padłych krów), a także poddawane drobiazgowym badaniom weterynaryjnym. Rocznie potrzeba aż 20 ton samej wołowiny!

20 ton wołowiny nie jest przeznaczone wyłącznie dla lwów i tygrysa. Mięso to otrzymują też inne zwierzęta. To m.in. rysie, serwale, puma, pantery śnieżne, gepardy, ocelot, rosomak czy wilki - wylicza Rolik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska