W Praszce chcą obniżki opłat za przedszkole

fot. Mirosław Dagon
Mieszkańcy Praszki chcą płacić za przedszkole tyle samo co rodzice z sąsiedniego Gorzowa Śląskiego - 60 zł. Teraz płacą prawie trzy razy więcej.
Mieszkańcy Praszki chcą płacić za przedszkole tyle samo co rodzice z sąsiedniego Gorzowa Śląskiego - 60 zł. Teraz płacą prawie trzy razy więcej. fot. Mirosław Dagon
Udostępnij:
Za pobyt dziecka w przedszkolu płacimy już więcej niż w Warszawie - skarżą się mieszkańcy.

Rodzice maluchów z przedszkola nr 2 są oburzeni kolejną podwyżką. Radni podnieśli opłatę stałą za 9-godzinny pobyt dzieci o 25 zł. Teraz za przedszkole płaci się już 175 zł.

- Do tego wyżywienie, składki na radę rodziców i opłata za język angielski - dodają rodzice maluchów (nie chcą podawać nazwisk). - We wrześniu za jedno dziecko zapłaciliśmy 261 zł! To zastraszające kwoty, zwłaszcza, że są i tacy rodzice, którzy mają w przedszkolu dwoje dzieci.

"Dwójka" na osiedlu Mickiewicza to największe przedszkole w Praszce i jedyne, które jest czynne od 6.00 do 16.00.

- Jest u nas 125 dzieci, 75 z nich zapisanych jest na dziewięć godzin - informuje Ewa Kołodziej, dyrektor przedszkola.
Rodzice przedszkolaków wysłali petycję do rady miejskiej (pod pismem podpisały się 64 osoby) i zorganizowali spotkanie z przewodniczącym rady Bogusławem Łazikiem i wiceburmistrz Danutą Janikowską, odpowiedzialną za gminną oświatę.

- Wzywamy do obniżenia opłaty za przedszkola, bo w naszej gminie chyba zapomniano o polityce prorodzinnej - mówią rodzice maluchów z "dwójki".

Wiceburmistrz Danuta Janikowska twierdzi jednak, że gmina idzie na rękę rodzicom.
- Podstawowa 5-godzinna opłata za przedszkole wynosi u nas 20 zł. - mówi Janikowska. - To najniższa opłata w całym powiecie, ponieważ chcemy dać możliwość uczęszczania do przedszkola wszystkim dzieciom.

Liczby

Liczby

Opłaty za przedszkola w gminach
(za 9 godzin, w nawiasie za 5 godzin)

>60 zł (39 zł) Gorzów Śląski
>70 zł (40 zł) Kluczbork
>141 zł (79 zł) Olesno
>175 zł (20 zł) Praszka
>180 zł (84 zł) Opole

Te wyjaśnienia nie zadowalają jednak rodziców.
- Nasze dzieci są tylko 4 godziny dłużej w przedszkolu, dlaczego więc musimy płacić ponad osiem razy więcej? - pyta jedna z matek.

- Płacimy więcej niż w Warszawie! - zarzucili rodzice władzom gminy na spotkaniu. W petycji przedstawili opłaty stałe w innych przedszkolach - W sąsiednim Gorzowie Śląskim opłata wynosi 60 zł, u nas powinno być tak samo - mówią mieszkańcy.

- Inne gminy więcej dokładają do przedszkoli, to żadna tajemnica - odpowiadał Bogusław Łazik. - My jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i nie możemy więcej dokładać.

Szef praszkowskiej rady wykręcił się też od odpowiedzi, czy radni obniżą opłaty.
- Nie wiem, co inni radni postanowią, zapraszam na sesję - odpowiedział Łazik. Obiecał tylko, że wyjdzie z inicjatywą, aby mieszkańcy Praszki za pobyt drugiego i każdego następnego dziecka w przedszkolu dostali zniżkę.

Rodzice przedszkolaków mówią, że taka obietnica im nie wystarcza.
- Jeśli radni nie obniżą opłaty stałej, przepiszemy dzieci na 5 godzin, a wtedy część nauczycieli i obsługi straci pracę - zapowiadają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie