W Strzelcach Opolskich radni przyjęli bużet na 2009 rok

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Starostwo wyda w tym roku 67,5 mln zł. To o 8,5 mln zł więcej niż wyniosą przychody samorządu.
Starostwo wyda w tym roku 67,5 mln zł. To o 8,5 mln zł więcej niż wyniosą przychody samorządu.
Udostępnij:
Przebudowa dróg, budowa boiska sportowego, remont DPS-u oraz zakup rentgena - to najważniejsze inwestycje w powiecie w 2009 roku.

Starostwo wyda w tym roku 67,5 mln zł. To o 8,5 mln zł więcej niż wyniosą przychody samorządu. Taki plan finansowy na ten rok przyjęli radni powiatu na ostatniej sesji. Starosta strzelecki Józef Swaczyna, mówi, że ten rok będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji.

- Włożymy w rozwój naszego powiatu blisko 15 mln zł - mówi Swaczyna. - Tak dużych inwestycji nie było od 1999 r., czyli od czasu, gdy utworzono powiaty.

Najbardziej kosztowna będzie przebudowa ulic. Zakładowej, 1 Maja i Cementowej w Strzelcach Opolskich. Drogi tworzyć mają w całości północną obwodnicę miasta. Inwestycja pochłonie blisko 8 mln zł. Połowę tej kwoty dofinansuje rząd, z programu tzw. "schetynówek".

Sporo, bo 2,3 mln zł pochłonie także budowa kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1. Powstanie tam m.in. boisko ze sztuczną nawierzchnią z programu Orlik 2012.

Opinia

Opinia

Jan Bogusz - Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka, radny opozycji:
- Wstrzymałem się od głosu, bo według mnie powiat nierówno podzielił pieniądze. Nie mówię tutaj o dużych inwestycjach, ale o budowie chodników. W tym roku mają one powstać w Barucie i Kolonowskiem. Rada nie uwzględniła Szymiszowa, mimo, że wioska czeka na chodnik już kilka lat. A tamtejszą drogą chodzą do szkoły dzieci.

W tym roku powiat będzie kończył także remont strzeleckiego Domu Pomocy Społecznej. Obecnie budynek jest rozbudowywany i remontowany. Gdyby powiat nie przeprowadził remontu do 2010 r., placówce groziłoby zamknięcie.
Równie ważną inwestycją w tym roku będzie zakup rentgena do szpitala. Zastąpi on stare, wysłużone urządzenie z 1993 r.

Taka liczba inwestycji spowoduje, że powiat będzie się musiał zadłużyć. Deficyt wyniesie 8,5 mln zł. W zdecydowanej większości załatany będzie kredytem. Niewielki procent powiat pokryje z oszczędności.

Rada przyjęła budżet niemal jednogłośnie. Na 19 głosujących aż 18 było "za". Od głosu wstrzymał się Jan Bogusz. W budżecie nie znalazła się bowiem budowa chodnika w Szymiszowie. Radny uznał, że rada nierówno podzieli ła pieniądze.

- To nieprawda - odpiera zarzuty Swaczyna. - Budujemy chodniki tam, gdzie gminy dokładają się do inwestycji.

Największą część budżetu pochłoną wydatki stałe. Tylko na oświatę oraz pomoc społeczną powiat wyda w tym roku ponad 35 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie