W strzeleckiej szkole niemiecki jest pasją

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dni Europejskie w strzeleckim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego są świetną okazją do promowania wielokulturowości wśród uczniów.
Dni Europejskie w strzeleckim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego są świetną okazją do promowania wielokulturowości wśród uczniów. Archiwum Prywatne
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Op. wygrało konkurs "Deutsch Plus". Strzelecka szkoła została uznana przez Instytut Goethego za najlepszą zawodówkę w Polsce.

Konkurs Instytutu Goethego w Warszawie premiuje szkoły, które odniosły największe sukcesy w nauczaniu języka niemieckiego w latach 2012-2014. Jury oceniało najciekawsze projekty przysłane z 80 szkół w trzynastu województwach. Premiowano oryginalne i innowacyjne sposoby, jakimi germaniści dzielą się z uczniami pasją do języka niemieckiego. Strzeleckie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uznano za najlepsze w kraju wśród szkół zawodowych. W ciągu ostatnich lat germanistki - panie Beata Czech i Sabina Miś - we współpracy z nauczycielami innych przedmiotów zorganizowały w ramach tzw. Dni Europejskich wiele imprez promujących kulturę niemiecką, ale i śląską, romską i polską.

- W szkole działa m.in. Młodzieżowy Zespół Wokalno-Instrumentalny prowadzony przez panią Sabinę Miś wykonujący muzykę pop i Heimatlieder - opowiada Beata Czech. - Uczniowie startują w wielu konkursach z języka niemieckiego. Największy sukces odniósł Andrzej Misz, który wywalczył dla szkoły w konkursie historycznym w 2013 r. wyróżnienie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. W obecnej edycji konkursu kręcimy reportaż, jego bohaterem jest ks. Werner Szygula, emerytowany proboszcz Ujazdu.
Nauczyciele organizują liczne warsztaty przybliżające uczniom wielokulturowość ich Heimatu. Uczniowie sporządzili m.in. mapę powiatu, nanosząc na nią nazwiska słynnych Niemców wywodzących się z regionu. Dodatkowo zorganizowali wystawę przybliżającą ich sylwetki. W ten sposób utrwaleni zostali w pamięci m.in. Erich Mende, wicekanclerz Niemiec rodem ze Strzelec czy słynna rodzina Gabor wytwarzająca do dzisiaj w Niemczech ekskluzywną galanterię skórzaną.

Gośćmi szkoły byli w ostatnich latach m.in. konsul Niemiec w Opolu Peter Eck (opowiadał m.in., co go zaskoczyło w Polakach), europosłanka Danuta Jazłowiecka (dzieliła się doświadczeniami z nauki języków obcych) i Helmut Nowak, poseł do Bundestagu(mówił o śląskich korzeniach). Strzeleccy uczniowie odwiedzili m.in. Europarlament w Brukseli i siedzibę Bundestagu. Odbyli też staż w spółce medialnej "Pro Futura".

- Obecnie w szkole odbywa się warsztat malarski - dodaje Beata Czech. - Grupa uczennic z malarką, panią Bożeną Kurek di Maggio i nauczycielem niemieckiego rozwija talenty artystyczne, jednocześnie ucząc się kreatywnie języka. Nagroda za udział w konkursie Instytutu Goethego zostanie przeznaczona na kolejny projekt. Do Strzelec na wspólne warsztaty i występy przyjedzie grupa teatralna z Austrii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska