W szkołach jest już świątecznie

red
W ZSZ nr 4 korzenno-cynamonowy zapach pieczonych pierników roznosił się po całej szkole.
W ZSZ nr 4 korzenno-cynamonowy zapach pieczonych pierników roznosił się po całej szkole. Fot. ZSZ 4
Uczniowie technikum gastronomicznego uczyli młodszych kolegów pieczenia pierniczków. W Plastyczniaku i Budowlance tworzyli ozdoby, a w Staszicu wspomogli Szlachetną Paczkę.

Roznoszący się po szkole zapach pierników przywołuje najlepsze śląskie tradycje. Uczniowie klas gastronomicznych Publicznego Technikum nr 2 w Zespole Szkól Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu gromadzą najlepsze regionalne przepisy w “wielkiej księdze swojskich smaków” i preparują cudeńka z zapałem. Tym razem było trochę po niemiecku. - Zorganizowaliśmy zajęcia dla zaprzyjaźnionych gimnazjalistów i przedszkolaków - opowiada Katarzyna Piskorska nauczyciel przedmiotów zawodowych - i korzyści były obopólne, a efekty smakowite.

Była to lekcja otwarta ”Polsko- niemiecka historia piernika”. Idea popularyzacji doświadczeń zdobytych przez nauczycieli ZSZ nr 4 podczas wyjazdów szkoleniowych za granicę, a realizowanych ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) Mobilność zawodowa nauczycieli gwarancją rozwoju szkoły. Zajęcia były prowadzone częściowo w języku niemieckim. Trzeba pamiętać, że ojczyzną piernika jest nasz zachodni sąsiad, a nasze śląskie smaki stamtąd się wywodzą. W trakcie tej szczególnej lekcji młodzież zapoznała się z historią piernika, a także nauczyła się rozpoznawać składniki ciasta piernikowego oraz tradycyjnej przyprawy piernikowej, Po wprowadzeniu teoretycznym i utrwaleniu wiadomości młodzież uczestniczyła w warsztatach, w trakcie których wypiekała i zdobiła pierniczki. W tym samym czasie po szkole wędrował Święty Mikołaj i rozdawał prezenty. - Tradycją naszej szkoły stało się wspólne świętowanie i kolędowanie. Staramy się stworzyć prawdziwie świąteczną atmosferę - podkreśla opiekun Samorządu Uczniowskiego. - Chcieliśmy też zaprosić wszystkich uczniów klas trzecich gimnazjów do udziału w konkursie organizowanym przez ZSZ nr 4 pod patronatem medialnym Radia Opole - zachęca Amadeusz Lipczak, wicedyrektor szkoły. Szczegóły na stronie internetowej http://www.zsz4.opole.pl/index.php/konkurs-dla-gimnazjum.

Budowlanka pomaga

Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy otwierają się ludzkie serca. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych po raz kolejny postarali się ten świąteczny nastrój wykorzystać, by pomóc innym. Tym razem swoją pracą postanowili wspomóc maturzystów, aby wszyscy mogli wziąć udział w balu studniówkowym. Potrzebny był dobry pomysł, zaangażowanie i odrobina artystycznego zacięcia.

5 grudnia kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, wykonało różnorodne dekoracje bożonarodzeniowe. W trakcie sześciogodzinnych warsztatów przygotowano na Świąteczny Kiermasz pachnące żywicą i lasem stroiki, zabawne drzewka choinkowe i oryginalne dereniowo-szyszkowe, nostalgiczne anioły, świeczniki z brzozy, kolorowe girlandy z filcu, dekoracje na drewnianych „plastrach”, maleńkie szopki i mnóstwo innych dekorów. Uczniowie klasy 4 TB wykonali również gipsowe odlewy aniołów i amorków. Cel, by wspomóc maturzystów został osiągnięty, a przepiękne prace ozdabiają nie tylko naszą szkołę, ale także inne placówki.

Mikołajowy wolontariat

Przez dwa dni szkolni wolontariusze wprowadzali społeczność Staszica w atmosferę świąt podczas pachnącego ciastami kiermaszu mikołajkowego, z którego środki przeznaczone zostały na ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Mikołaj wraz ze swoim orszakiem i quizem, dotyczącym wolontariatu, odwiedził wszystkie klasy - ku uciesze wrażliwej i gotowej do pomocy młodzieży. Bogaci w różnorodne talenty nauczyciele i uczniowie zaskoczyli, wzruszyli i bawili do łez w trakcie świątecznego koncertu charytatywnego „Mikołaj Super Wolontariuszem”, a wszystko to w słusznej sprawie - by udowodnić, że …. Mikołaj istnieje!

Plastyczniak dzieciom

W imieniny Mikołaja w pracowni technik scenograficznych uczniowie Plastyczniaka gościli klasę 6 PSP nr 14 z Opola, dla której przygotowali warsztaty twórcze „ ozdoba świąteczna”. Uczniowie kl. I PLP- techniki scenograficzne z nauczycielami prowadzącymi Joanną Wrześniewską i Beatą Pizoń - Jeziorowską opiekowali się uczniami i pomagali w wykonaniu ozdób z filcu. Były to mikołaje, torebki i ozdoby choinkowe. Filc okazał się ciekawym i „wdzięcznym” tworzywem, powstało wiele pomysłowych i estetycznych prac. Warsztaty sprawiły wszystkim wiele radości i satysfakcji, klasa I PLP wniosła miły akcent do warsztatów, ubierając się w świąteczne opaski, czapki swetry, a swoją dyspozycyjnością i dobrym kontaktem z szóstoklasistami zyskała sobie sympatię i uznanie. Dzięki tym stylizacjom zwykły dzień szkolny został wzbogacony o świąteczny nastrój. Uczniowie szkoły podstawowej nr 14 mieli możliwość zwiedzić pracownie, oglądali lalki, tkaniny i prace uczniów, które są stałą ekspozycją w pracowni. Warsztaty dały obu stronom wiele radości, wyzwoliły kreatywność i pozytywne emocje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska