W taki upał najlepiej wybrać się nad wodę. Te kąpieliska są czynne w województwie opolskim

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego w województwie opolskim funkcjonuje 14 kąpielisk. Bezpieczeństwa wypoczywających strzegą ratownicy, a jakość wody jest monitorowana.
Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego w województwie opolskim funkcjonuje 14 kąpielisk. Bezpieczeństwa wypoczywających strzegą ratownicy, a jakość wody jest monitorowana. Milena Zatylna
Rozpoczęły się wakacje. Wiele osób będzie chciało spędzić je nad jeziorem lub rzeką, zwłaszcza że pogoda dopisuje. Warto korzystać tylko z tych akwenów, które gwarantują właściwą jakość wody, a na ich brzegach bezpieczeństwa pilnują ratownicy. W województwie opolskim do użytkowania zostało dopuszczonych 14 takich kąpielisk (oprócz działających odkrytych basenów).

Kąpieliska są zlokalizowane w:

 • Lewinie Brzeskim,
 • Pietrowicach (teren ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego),
 • Dębowej w gminie Reńska Wieś (Centralne i Stodoła),
 • Kluczborku (zalew),
 • Skorochowie nad Jeziorem Nyskim (teren Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina),
 • Nowych Siołkowicach (Przystań Wodna),
 • Opolu (Bolko i Malina),
 • Turawie (Jezioro Średnie),
 • Dobrzeniu Wielkim (Balaton), Łączniku (Zielona Zatoka),
 • Osieku Grodkowskim (Leśna Przystań),
 • Krasiejowie (Plaża Jurajska).

Niemal wszystkie z wymienionych kąpielisk już działają, z wyjątkiem tego w Pietrowicach, które zostanie otwarte w poniedziałek 24 czerwca.

Ponadto zgłoszono jedno miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, które znajduje się w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Makadam w Reńskiej Wsi na akwenie Dębowa. Jego otwarcie zaplanowano na 30 czerwca.

Jakość wody na kąpieliskach w województwie opolskim

Przed sezonem woda w kąpieliskach została sprawdzona przez Sanepid. We wszystkich miejscach badanie wypadło pozytywnie.

- Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach kontroli urzędowej pobierają próbki wody do badań nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego oraz w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku – informuje Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Teraz woda będzie badana przez zarządców akwenu.

- Próbki wody pobierane są przez organizatora kąpieliska w ramach kontroli wewnętrznej, zgodnie z harmonogramem ustalonym z właściwym terenowo Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym – tłumaczy Małgorzata Gudełajtis. - Harmonogram obejmuje badanie nie mniej niż trzech próbek w sezonie kąpielowym, w odstępach nie przekraczających miesiąca.

W trakcie sezonu Sanepid na bieżąco wydaje komunikaty o jakości wody. Warto je śledzić, gdyż lista dopuszczonych do użytkowania kąpielisk, może ulec zmianie.

I tak np. w ubiegłym roku akwen w Pietrowicach dwukrotnie był nieczynny - w lipcu i w sierpniu - z powodu nadmiernego zakwitu sinic. Te bakterie, zawierające toksyny, mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.

Niepokojące objawy będące wynikiem kontaktu z sinicami, to głównie: gorączka, rumień skórny, bóle mięśniowe, podrażnienia skóry, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, podrażnienie oczu.

Z kolei niewłaściwą pod względem mikrobiologicznym jakość wody stwierdzono w sierpniu ubiegłego roku na kąpielisku Zielona Zatoka w Łączniku (czas przekroczenia normy 3 dni) oraz na kąpielisku położonym na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach (czas przekroczenia 20 dni).

Co oprócz kąpieli

Na kąpieliskach w województwie opolskim można spędzać czas nie tylko opalając się i pływając. Wiele z nich zapewnia też inne atrakcje, by przyciągnąć turystów.

Bogata infrastruktura czeka na odwiedzających przy najbardziej popularnym kąpielisku na Opolszczyźnie, czyli Jeziorze Średnim w Turawie. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, z Opola będzie można tam dojechać autobusem spod galerii Turawa Park.
Przed tegorocznym sezonem została też rozbudowana strefa rekreacyjna w sąsiedztwie zalewu w Kluczborku.

- Są tam: siłownia, plac zabaw, boisko do koszykówki oraz stacjonarne leżaki – mówi Jarosław Przybył, kierownik Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie, pod który podlega także kąpielisko nad zalewem. - Przy plaży stanęły lampy solarne, żeby można było tam wypoczywać także po zmierzchu.

Aktualne informacje na temat jakości wody oraz wyposażenia i infrastruktury kąpielisk zamieszczane są w trakcie sezonu na ogólnopolskim „Serwisie kapieliskowym” www.sk.gis.gov.pl.

Bezpieczeństwo nad wodą
Oddając się wakacyjnej labie nie można zapominać o bezpieczeństwie swoim i bliskich.

Jak przypomina opolska policja:

 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie należy od razu do wchodzić do wody, ale najpierw stopniowo przyzwyczaić ciało do niższej temperatury, by w ten sposób uniknąć szoku termicznego.
 • Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania czy kąpieli. Nieznana głębokość może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka i sprawdzeniu czy sprzęt nadaje się do użytku.
 • Nie zabierajmy ze sobą na plażę rzeczy wartościowych, gdyż pozostawione bez nadzoru, mogą być łatwym łupem dla złodzieja;
 • Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu – ta zasada dotyczy także pływającego sprzętu wodnego, nawet jeśli jesteśmy tylko jego pasażerami. Takie kąpiele często kończą się tragedią.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska