Wędkarstwo to nasz sport narodowy. Zobaczcie, jak kiedyś łowiło się ryby u nas w Opolskiem

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Mody przychodzą i odchodzą, a wędkarstwo niezmiennie cieszy się popularnością.
Mody przychodzą i odchodzą, a wędkarstwo niezmiennie cieszy się popularnością. Tadeusz Kwaśniewski
Łowienie ryb ma wielowiekową tradycję. Główną przyczyną tego jest fakt, że rybołówstwo przez tysiące lat było jednym ze sposobów na zdobycie pożywienia, a tym samym przetrwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że z biegiem lat nabrało typowo rekreacyjnego charakteru.

Teraz hobby, kiedyś sposób na zdobycie pożywienia

Mody przychodzą i odchodzą, a wędkarstwo niezmiennie cieszy się popularnością. Niby wiele do tego hobby nie trzeba, ale archiwalne zdjęcia pokazują, że na przestrzeni lat w dziedzinie wędkowania i łowienia ryb zmieniło się bardzo wiele.

Przykładem są między innymi stroje wędkarzy czy ich sprzęt.

Łowienie ryb ma wielowiekową tradycję. Główną przyczyną jest fakt, iż przez tysiące lat było jednym ze sposobów na zdobycie pożywienia, a tym samym przetrwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że z biegiem lat nabrało również typowo rekreacyjnego charakteru.

Miejsc do łowienia ryb jest w Polsce dużo, jednak trzeba wiedzieć, kto nimi zarządza. Każda woda ma bowiem właściciela. Warunkiem niezbędnym do uprawiania hobby jest posiadanie karty wędkarskiej, dokument obowiązuje w całym kraju, zarówno na terenach Polskiego Związku Wędkarskiego, jak i Wód Polskich.

Jeśli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadać trzeba też zezwolenie. Trzeba wcześniej sprawdzić, których obszarów dotyczy. Alternatywę zawsze mogą stanowić łowiska prywatne, na których karta wędkarska nie jest potrzebna.

Niemodlin słynie z karpia

Łowienie ryb to nie tylko rozrywka, ale i praca. W naszej galerii można zobaczyć zdjęcia, na których uwiecznione zostały odłowy m.in. w Państwowym Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie.

Karp to produkt tradycyjny związany z Niemodlinem, który w 2015 roku wpisany został na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To 62. produkt tradycyjny z Opolszczyzny.

A początek hodowli karpia królewskiego w okolicach Niemodlina sięga XIV wieku. W XV stuleciu, za sprawą śląskich cystersów na terenie dzisiejszej gminy powstały nowe stawy, zapewniające świeże ryby w okresie bardzo licznych w owych czasach postów.

Już 100 lat później dochód ze sprzedaży ryb stanowił aż 40 proc. dochodów w niemodlińskiej części ówczesnych dóbr książęcych.

Galicyjskiego karpia królewskiego, będącego pierwowzorem obecnego karpia, wprowadzono do hodowli pod koniec XIX wieku i wkrótce potem śląska hodowla stawowa została liderem ówczesnej Europy, wyprzedzając Czechy, Austrię oraz inne prowincje niemieckie.

Po II wojnie światowej w Niemodlinie utworzono Rejonowy Zespół Rybacki, a w 1960 roku powstało działające do dziś Gospodarstwo Rybackie.

Prowadzi ono hodowlę ryb na obszarze około 710 ha stawów w powiecie opolskim oraz 250 ha w powiecie raciborskim, produkując co roku około 400 ton karpia dla odbiorców z całego kraju.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska