Więcej pracujesz, więcej zarabiasz

Redakcja
Roman Zemanek z Państwowej Inspekcji Pracy (fot. archiwum)
Roman Zemanek z Państwowej Inspekcji Pracy (fot. archiwum)
Na pytania czytelników nto i portalu www.strefabiznesu.nto.pl odpowiada Roman Zemanek z Państwowej Inspekcji Pracy.

- Jestem brygadzistą. Wczoraj pracodawca wręczył mi informację, że od 1 maja mam przejąć obowiązki kolegi, który przechodzi na emeryturę. Kolega był mistrzem i miał większy zakres obowiązków, ale ja mam (tak wynika z pisma) pozostać na stanowisku brygadzisty, nie zmieni mi się też uposażenie.

- To do obowiązków pracodawcy należy odpowiednia organizacja pracy. Pracodawca może poszerzyć pracownikowi zakres obowiązków, ale tylko o takie, które wiążą się integralnie z zajmowanym stanowiskiem pracy i stanowią jedynie dopełnienie czasu pracy na danym stanowisku.

Zobacz: Bezpłatne szkolenia PIP dla pracodawców

Natomiast z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że pracodawca zmierza jednak do zmiany stanowiska pracy. Może tego dokonać w dwojaki sposób. Czasowo, w drodze tzw. oddelegowania (max. do 3 m-cy w danym roku), jeżeli pracownik ma odpowiednie kwalifikacje, lecz takie wskazanie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, lub na stałe, ale wówczas dokonać tego może w drodze porozumienia stron lub poprzez wypowiedzenie zmieniające.

Proszę więc zapytać pracodawcę (najlepiej na piśmie), czy Pana zakres obowiązków zmienia się czasowo, czy też na stałe i czy obowiązki tych dwóch stanowisk pracy ma Pan wykonywać równolegle? To ważne, bowiem obowiązuje Pana pełny wymiar czasu pracy, a obowiązków przybędzie, co może odbić się na jakości pracy.

Zobacz: Masz prawo do urlopu na żądanie

To logiczne, że nie można wydajnie pracować na dwóch stanowiskach w tym samym czasie. Wraz ze zwiększeniem ilości obowiązków powinno przysługiwać Panu wynagrodzenie odpowiednie do ilości pracy.

- Zatrudniliśmy pracownika na czas określony - na 6 miesięcy. Czy można umowę wcześniej rozwiązać z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia?

- Niedopuszczalne jest wypowiedzenie takiej umowy. Art. 33 Kodeksu pracy dopuszcza taką możliwość, ale tylko w odniesieniu do umowy zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcycy, a i to pod warunkiem, że strony przewidziały to w umowie o pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska