Wielka feta w Nysie

Beata Cichecka
Od najbliższego piątku do niedzieli Nysa obchodzić będzie już po raz ósmy swoje wielkie święto.

Dni Nysy organizowane są zawsze 25 maja dla uczczenia otrzymania przez miasto prawa lokacyjnego, o którym to fakcie informują pierwsze zapiski z 25.05.1223 roku. Organizatorzy twierdzą także, że jest to idealny termin na organizowanie tego typu imprezy, bowiem w ostatnim tygodniu maja w tym rejonie panują najlepsze warunki pogodowe, co potwierdzają długoletnie prognozy meteorologiczne.
Skromny początkowo festyn w ciągu kilku lat przerodził się w kilkudniowy, huczny festiwal, na którym występuje czołówka polskich wykonawców. W Nysie gościli już między innymi: Bajm, Budka Suflera, K.A.S.A., Edyta Bartosiewicz, Kayah i Piasek. W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w Dniach Nysy takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Maanam, Lady Pank, Czerwone Gitary i Zdrowa Woda. Koncertom, które będą się odbywać na stadionie Stali, towarzyszyć będzie wiele imprez sportowych, wystaw, kiermaszy i innych atrakcji.

W 1997 roku stadion Stali został zniszczony przez powódź tysiąclecia. Miejskie władze przebudowały go, stawiając porządną, profesjonalną scenę przy głównej płycie boiska, dzięki czemu poprawiła się słyszalność, a publiczność ma więcej miejsca.
Na płycie bocznej, jak co roku, królować będą gastronomia i beczki z piwem, a zgromadzonym tam uczestnikom festynu przygrywać będą różne zespoły.

W ubiegłych latach władze miejskie prześcigały się w coraz bardziej zwariowanych pomysłach na niebanalne otwarcie uroczystości, a to wjeżdżając do miasta na harleyach, a to zjeżdżając na linach z 45-metrowej dzwonnicy.
Nie zabrakło też momentów dość zabawnych. Słynny kiedyś kobiecy zespół De Su, który na koncert do Nysy przywieziono z wrocławskiego lotniska, po karkołomnej jeździe dostał niestrawności i na gwałt trzeba było szukać zastępczych kostiumów. Beata Kozidrak z Bajmu zbuntowała się natomiast, nie chcąc korzystać z publicznej toalety, i organizatorzy zaproponowali jej w zastępstwie... wiadro, co w piosenkarce wywołało jeszcze większą irytację. Pewien niefrasobliwy nysanin, również przypilony potrzebą, oddał mocz na kable wysokiego napięcia, powodując spięcie i przerwę w dopływie prądu dla całego stadionu.

Tegoroczna impreza rozpocznie się bardzo oficjalnie - mszą św. w intencji garnizonu Nysa, po której na rynku pożegnane zostaną sztandary jednostek wojskowych opuszczających po latach miasto. Potem na placu Kopernika odsłonięty zostanie pomnik "Patriotom Polskim". Inicjatorem budowy tego monumentu był odwołany wczoraj z funkcji burmistrza Janusz Sanocki, ale odsłaniać go będą jego przeciwnicy w samorządzie lokalnym: wybrany na burmistrza dotychczasowy przewodniczący rady miejskiej Ryszard Rogowski z AWS i nowy przewodniczący rady Leszek Wierzchowiec z SLD. Nowe władze będą musiały naprędce zmienić przygotowany wcześniej akt erekcyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska