Wierzymy bankom

Oprac. Edyta Hanszke
Polacy nie wyciągają z banków swoich oszczędności, bo przecież nie ulokują ich w skarpecie. Fot. scx.
Polacy nie wyciągają z banków swoich oszczędności, bo przecież nie ulokują ich w skarpecie. Fot. scx.
Zaufanie większości ankietowanych Polaków do instytucji związanych z gospodarką nie zmieniło się w ciągu ostatnich 5 lat.

Niemal 60% respondentów darzy zaufaniem banki w takim samym stopniu jak kilka lat temu. Jedynie 24% wśród Polaków traci zaufanie do banków, a nieliczni (11%) deklarują większe zaufanie względem tych instytucji. - wynika z badań European Trusted Brands.

Jak wyglądało badanie?

Porównując je z badaniami z 2007 roku wynika, że wśród Polaków zauważyć można spadek zaufania do doradców finansowych.

Znaczna część Polaków przestała też ufać przywódcom gospodarczym – deklaruje tak 36% - oraz międzynarodowym korporacjom - 34% respondentów. Jednak spadek zaufania do przywódców gospodarczych, a szczególnie międzynarodowych korporacji jest wśród Polaków mniejszy niż wśród innych badanych Europejczyków. Co drugi polski respondent twierdzi, że ufa międzynarodowym korporacjom tak samo jak 5 lat temu.

Mówiąc o spadku zaufania Europejczyków do instutycji, zauważyć można dość znaczny odsetek respondentów wskazujących na spadek zaufania do przywódców gospodarczych (średnia 42%), międzynarodowych korporacji (średnia 42%) czy banków (39% wśród wszystkich badanych krajów).

O spadku zaufania do przywódców gospodarczych oraz międzynarodowych korporacji mówią najczęściej Niemcy - aż 70% wśród nich deklaruje spadek zufania do międzynarodowych korporacji, a 60% deklaruje spadek zaufania do przywódców gospodarczych.

W ciągu ostatnich 5 lat zaufanie Polaków do banków spadło znacząco mniej niż zaufanie do polityków, rządów czy nawet reklamy.

Ludzie nie zaczęli na potęgę wyciągać swoich oszczędności z banków, lecz wręcz przeciwnie, korzystając z atrakcyjnych ofert oprocentowania depozytów, z którymi banki się prześcigają, zanoszą do nich coraz więcej pieniędzy.

- Banki, zwłaszcza w Polsce, trzymają się mocno w opinii obywateli. I to jest bodaj najlepsza wiadomość, jaką niesie sondaż w dobie kryzysu – komentuje wyniki profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska