Wigilijny barszcz – podpowiadamy, jak go serwować na świąteczny stół. Barszcz z uszkami na Wigilię w eleganckiej oprawie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wigilijny barszcz to jedno z najważniejszych dań, które podajemy podczas uroczystej kolacji 24 grudnia. Warto więc zadbać o jego uroczystą oprawę. Podpowiadamy, jak serwować wigilijny barszcz na świątecznym stole, żeby zachwycić domowników i gości. Poznaj historię tego wigilijnego dania i sprawdź, jaka jest symbolika czerwonego barszczu.

Spis treści

Barszcz wigilijny – poznaj jego symbolikę i historię

Barszcz czerwony to jedna z 12 potraw, które pojawiają się na stole w czasie Wigilii. Symbolizują 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy, a wg wierzeń ludowych nawiązuje do liczby miesięcy w roku. Barszcz czerwony najczęściej jest serwowany w domach, jako jedno z pierwszych dań podczas wigilijnej kolacji. Ta smakowita zupa jest popularna nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach wschodniej i centralnej Europy. Chociaż w niektórych rejonach naszego kraju jej miejsce podczas Wigilii godnie zastępuje zupa grzybowa.

Wigilijny barszcz - jak, go podać na świąteczny stół?
Podpowiadamy, w jakim naczyniu serwować barszcz na wigilijny stół. serezniy/123RF.com

Smakowity barszcz wigilijny (niegdyś znany jako polewka), był jedną z ulubionych potraw króla Władysław Warneńczyka. W tamtych czasach przygotowywano go z pokrojonych łodyg i liści dziko rosnącego barszczu zwyczajnego, które fermentowały w wodzie. W efekcie otrzymywano kwaskowaty napój, który gotowano na polewkę zwaną właśnie barszczem. Podawany w towarzystwie kaszy, kawałków ryby, czy jajek.

Pierwsze wzmianki o barszczu z grzybowymi uszkami przygotowanym wówczas z kiszonych buraków datowane są na XVI wieku i pojawiały się m.in. w dziełach Mikołaja Reja. Wierzono, że spożywanie tego warzywa o rubinowej barwie gwarantuje długowieczność i piękne lico. Barszcz czerwony symbolizuje więc pomyślność, szczęście, zdrowie i dostatek.

Barszcz czerwony: jak go serwować podczas Wigilii?

Lada chwila Boże Narodzenie i większość z nas usiądzie przy wigilijnym stole w rodzinnym gronie. W tym wyjątkowym czasie warto zadbać o zastawę stołową i świąteczną dekorację blatu. Elegancko nakryty i ozdobiony stół na Wigilię to kluczowy element bożonarodzeniowego wystroju domu. Nie możemy oczywiście zapomnieć o odświętnej oprawie bohatera wieczerzy, czyli wigilijnego barszczu.

Wigilijny barszcz czerwony możemy podać gościom na kilka sposobów:

  • talerz głęboki – idealne naczynie do barszczu z uszkami. Serwując barszcz domownikom i gościom, nie umieszajmy łyżki w zupie, powinna się ona znajdować obok talerza po prawej stronie.
  • miseczka ze spodkiem – taki duet świetnie się sprawdzi do barszczu z dodatkami;
  • bulionówka, nazywa też barszczówką, czyli naczynie na zupę z dwoma uszkami – świetnie się nadaje do serwowania czystego barszczu. Pamiętajmy, żeby krokiety podać na osobnym talerzyku, z lewej strony naczynia;
  • filiżanka z jednym uchem, która powinniśmy umieścić na spodku, a nie bezpośrednio na obrusie czy blacie stołu.

Najpiękniej się będzie prezentowała biała zastawa z porcelany, czy ceramiki – gładka i z subtelnym wzorem. Warto też nieco zaszaleć i wybrać na Wigilię naczynia w świątecznych barwach, czyli czerwieni, butelkowej zieleni i granacie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wigilijny barszcz – podpowiadamy, jak go serwować na świąteczny stół. Barszcz z uszkami na Wigilię w eleganckiej oprawie - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska